Nokia N9 tips & tricks cz. 16 — modyfikacja polskiego układu klawiatury
22.11.2011 | aktual.: 10.12.2011 03:21
Część użytkowników Nokii N9 narzeka na polski układ klawiatury, w szczególności na „wyciągnięte na wierzch” dedykowane przyciski do czterech znaków diakrytycznych ż, ł, ą i ę, które zajmują cenną przestrzeń w układzie pionowym. Faktem jest, że jeżeli ktoś korzysta z polskich znaków sporadycznie, może to być trochę irytujące.
Najprostsze i oczywiste rozwiązanie to przełączyć się na układ angielski. Wówczas tracimy jednak możliwość wprowadzania naszych znaków narodowych w ogóle, a przecież mogą być nam momentami potrzebne. Ciągłe żonglowanie układami klawiatur też nie jest rozwiązaniem idealnym. Postanowiłem więc zmodyfikować szablon oryginalnego, polskiego układu klawiatury. Było przy tym trochę dłubaniny, ale efekt jest myślę nie najgorszy. Poniżej zrzut ekranowy z oryginalnego układu (z lewej) i po modyfikacjach (z prawej). W orientacji poziomej wygląda to analogicznie.
Jak widać, dzięki usunięciu „zbędnych” klawiszy zwiększyły się rozmiary pozostałych. Większe są też odstępy pomiędzy poszczególnymi klawiszami. Oczywiście nie są to olbrzymie różnice, mimo to odczuwalnie wpływają na komfort pisania. Zmiany sprowadzają się jednak nie tylko do usunięcia zbędnych przycisków. Jak wiadomo znaki diakrytyczne można też uzyskiwać poprzez przytrzymanie przez chwilę klawisza. Problem był jednak w tym, że po przytrzymaniu np. a pojawiał się „dymek” z ąäáâă co bardzo utrudniało wprowadzanie pożądanego znaku. Ograniczyłem zatem wybór tylko do polskich znaków narodowych.
Chcecie wypróbować? Zatem do dzieła! Pobieramy plik pl_mod.zip, wypakowujemy zawartość i kopiujemy do folderu /home/user/MyDocs w telefonie (czyli inaczej mówiąc na dysk Nokia N9 jeżeli łączymy się za pośrednictwem kabla USB). Następnie uruchamiamy Terminal i wpisujemy:
devel-su Password: rootme mv /home/user/MyDocs/pl_mod.xml /usr/share/meegotouch/virtual-keyboard/layouts/
Uwaga: Podczas wpisywania hasła litery nie pojawiają się na ekranie
Po wydaniu ostatniej komendy wyświetli się ostrzeżenie o treści mv: can't preserve ownership of (...) Operation not permitted, ale możemy je zignorować. Zamykamy Terminal i wchodzimy w Ustawienia -> Czas i język -> Wpisywanie tekstu.
Tu zaczynamy od listy Zainstalowane metody wprowadzania, odszukujemy na liście Polski (zmodyfikowany), zaznaczamy i dotykamy Gotowe. Wracamy do poprzedniego ekranu, gdzie dotykamy opcję Aktywna metoda wprowadzania i wybieramy Polski (zmodyfikowany). I to wszystko!
Jak widać, zmieniony układ pojawia się na liście jako dodatkowa pozycja, w każdym momencie można więc wrócić do oryginalnego. Jeżeli jednak chcielibyście go usunąć to należy uruchomić Terminal, wpisać to co poniżej i zrestartować telefon.
devel-su Password: rootme rm /usr/share/meegotouch/virtual-keyboard/layouts/pl_mod.xml
Na koniec jeszcze mały drobiazg. Czy wiecie dlaczego na oryginalnej klawiaturze wyciągnięte są właśnie ż, ł, ą i ę? Ponieważ pozostałe litery charakterystyczne dla naszego alfabetu powstają przez dodanie tzw. akcentu ostrego, czyli symbolu ´ nad literą z alfabetu podstawowego (łacińskiego). Do wszystkich takich znaków można łatwo się dostać wciskając symbol ´ znajdujący się na lewo od spacji. Jak zatem widać domyślne rozwiązanie jest wbrew pozorom bardzo przemyślane i jeżeli ktoś często używa polskich znaków to raczej powinien przy nim pozostać. Warto pamiętać, że zawsze możemy przełączać się pomiędzy zainstalowanymi klawiaturami przesuwając je w lewo i prawo.
Trik można bez przeszkód łączyć z tuningiem klawiatury opisanym w poprzedniej części (o ile ktoś czuje taką potrzebę).
Aktualizacja
W jednej z kolejnych części — dodatkowe układy klawiatury ekranowej — wyjaśniam jak zainstalować ten układ klawiatury dużo łatwiej, bez konieczności używania Terminala. Jest tam też mowa o innych układach klawiatur m.in. o klawiaturze alfanumerycznej o którą pytał w komentarzach fireman38.