Głośniki Logitech z533 w standardzie 2.1. Tyle wystarczy by dobrze pograć!
11.08.2017 | aktual.: 11.08.2017 15:51
W ostatniej recenzji mogliście poczytać o słuchawkach dla graczy Genesis Radon 600. Postanowiłem pójść tą drogą i skupić się jeszcze na głośnikach stacjonarnych, które nie jednemu graczowi służą jako podstawowe narzędzie odtwarzające. Nie każdy gracz lubi korzystać ze słuchawek i zazwyczaj decyduje się na model znanej firmy, niekoniecznie stricte przeznaczony dla graczy. Obecnie od kilku lat korzystam z prostego zestawu firmy Logitech - X‑230 w standardzie 2.1. Uważam że dwa głośniki i subwoofer w zupełności wystarczą do prowadzenia przyjemnej rozgrywki. Na okres testów otrzymałem również głośniki w tym samym standardzie, ale o wiele nowszy model. Przed wami Logitech z533.
Minimalizm jak zawsze
Firma Logitech jak podobne sobie firmy, stawia na minimalizm. W pudełku prócz dwóch głośników i subwoofera, znajdziemy kabelek do łączności z komputerem oraz pokaźną instrukcję obsługi. By zaraz nie zostać ogłuszonym przez pytania o zasilanie, spieszę z odpowiedzią - kabel zasilający jak i sterownik głośności jest na stałe przytwierdzony do tylnej części subwoofera kablem.
Zajmijmy się może opisem urządzenia. Dwa identyczne głośniki boczne zostały opisane jako prawy i lewy wraz ze znakiem graficznym marki Logitech. Urządzenia te mają na stałe przytwierdzony kabel przesyłający dźwięk, końcówka mini jack 3,5 mm. Są one wyprofilowane w ten sposób że uzyskujemy kąt przechylenia do tyłu 10 stopni. Dzięki temu dźwięk wygodniej rozchodzi się po pomieszczeniu, a głośniczki uzyskują ładniejszy wygląd.
Zazwyczaj montujemy go pod biurkiem by uzyskać głębię odtwarzanego dżwięku, ale znam też takie osoby które subwoofer kładą na biurku tuż obok monitora. Nie ma co za bardzo rozpisywać się o jego wyglądzie, gdyż w obecnym segmencie cenowym takie urządzenia są do siebie bardzo podobne. Trzeba jednak przyznać że całość zestawu wygląda bardzo schludnie, a złote ramki na głośnikach i wytłoczenia loga producenta, dają wrażenie użytkowania urządzenia klasy premium.
Z tylnej części największego głośnika wychodzi kabel zasilający z wtyczką do gniazdka oraz kabel zakończony sterownikiem głośności. Na tyle obudowy zainstalowano 2 gniazda na wtyki głośniczków oraz wejście na kabel przesyłający dane do komputera - znajdujący się w zestawie. Prócz tego znajdziemy również dwa wejścia RCA.
Zatrzymajmy się na chwilę przy sterowniku głośności. Dzięki zamontowaniu go na kablu, można usadowić go np. przy monitorze by w razie potrzeby szybko móc dostosować odtwarzaną głośność. Gdy urządzenie jest włączone a dźwięk zainicjowany, zaczyna na biało świecić lampka zlokalizowana przy dolnej krawędzi pokrętła. Górna gałka odpowiada za ogólną głośność a suwak zlokalizowany na jej boku za poziom basów. Po prawej stronie sterownika znajdziemy wejścia na mikrofon lub słuchawki.
Specyfikacja techniczna
Numer katalogowy - PN 980‑001054 Moc RMS - 60 W Subwoofer - 30 W Głośniki - 2 x 15 W Wejścia - 2x 3,5 mm, 1x RCA Głośniki x2 - 170 x 100 x 85 mm / 525 g Subwoofer - 265 x 255 x 195 mm / 4 kg Sterownik - 55 x 72 x 72 mm / 200 g
Brzmienie a funkcjonalność
Podczas pierwszego podłączenia nie powinniśmy uświadczyć problemów ze sparowaniem urządzenia. W razie problemów możemy skorzystać z instrukcji nadrukowanej na kartonowym zamknięciu znajdującym się na głównym opakowaniu lub skorzystać z obszernej instrukcji obsługi. Po podłączeniu urządzenia do prądu i do komputera, ten zacznie instalować podstawowe sterowniki i będziemy mogli od razu móc je przetestować w działaniu. Producent nie oddał w nasze ręce żadnego dedykowanego oprogramowania, prócz domyślnych sterowników.
Sterownie głośnością również jest o wiele przyjemniejsze, choćby ze względu na fakt że gałka sterująca napotyka na opór przy całkowitym ściszaniu lub pogłaśnianiu, informując nas o możliwym wyłączeniu głośników lub ... "ogłuchnięciu". Podczas gdy głośniki są włączone, lampka na sterowniku będzie świecić się na biało, a w momencie wyłączenia - zgaśnie. Suwak basu działa bardzo sprawnie, dodając nad‑bas do każdego odtwarzanego materiału lub dyskretnie go pozbawiając.
Jako że o gustach muzycznych nie powinno się dyskutować, od razu napomknę że nie jest to sprzęt dla audiofili oraz osób ceniących idealne odwzorowanie dźwięków. Natomiast osoby ceniące jak ja, wyważoną jakość odtwarzanego materiału, który nad wyraz sprawdza się w grach wieloosobowych jak również podczas odtwarzania muzyki z komputera, powinny spotkać się z pozytywną reakcją. Dźwięk jest czysty, pozbawiony charczenia głośnika nawet w przypadku grania z najwyższą możliwą głośnością. Podczas grania w tytuły zagłuszające rifami rozgrywkę, tak jak to było w przypadku nowego DOOM'a lub podczas wzmagań kosmicznych w nadchodzących Gwiezdnych Wojnach, muszę przyznać że głośniki zdały testy celująco.
Podsumowanie
Ciężko napisać coś więcej na temat tych głośników, bez wchodzenia na ścieżkę audiofilską poruszając tematy brzmienia i jego jakości bez porównania do innych urządzeń, niekiedy specyfikacji. Nowy produkt marki Logitech odznacza się bardzo wysokiej jakości wykonaniem oraz pewnym krokiem na przód przy porównaniu z modelem z 2006 roku, który wciąż sprawdza się na moim biurku. Osoby poszukujące głośników w standardzie 2+1, mogą zainteresować się tym modelem, głównie ze względu stosunku jakości do ceny, choć z mojej strony wolałbym by to drugie nieco spadło. Bo jak spadnie, to na pewno zakupie :)