Pebble Watch a personalizacja zegarka
15.06.2015 01:11
Czym jest Pebble Smartwatch rozpisywać się chyba nie trzeba. Dla mniej zorientowanych podpowiem że jest to model inteligentnego zegarka dla mniej wymagających oraz dla tych ceniących sobie długą pracę na jednym ładowaniu (więcej na stronie producenta ). Od dobrego miesiąca jestem szczęśliwym posiadaczem pierwszego typu tegoż modelu - Pebble. Jest to prosty, plastikowy zegarek który posiada wystarczające dla mnie funkcje i możliwość otrzymywania powiadomień. Całość wyświetlana jest na 1,26" calowym wyświetlaczu e‑paper w rozdzielczości 144 × 168 pikseli. Wcześniej korzystałem z takich modeli jak Samsung Fit czy Gear 2 Neo, lecz mimo wszystko bateria za szybko opuszczała te urządzenia. Zacząłem się więc rozglądać za czymś minimalistycznym, zarazem posiadającym baterię która nie rozładuje się po 2‑3 dniach i oferującym podstawowe funkcje odbierania powiadomień z telefonu. Wybór padł na Pebble za sprawą bardzo pozytywnych ocen użytkowników i oraz za namową kolegów z portalu.
W poniższym blogu chciałbym przedstawić kilka przydatnych możliwości personalizacji naszego zegarka - tak by mógł on sprostać naszym oczekiwaniom i choć trochę zbliżył się do tych topowych modeli.
1. Aplikacja Pebble
Pebble by móc korzystać z pełni uroków urządzenia zaopatrzyło użytkowników w stosowną aplikację dzięki której zsynchronizujemy swoje urządzenie z telefonem. Możemy wybrać z całej masy programów te które przydadzą nam się w użytkowaniu zegarka - np. Endomondo - do wyświetlania w czasie rzeczywistym na zegarku zliczanych w trakcie treningu danych czy np. spust aparatu by móc dzięki zegarkowi wykonać zdjęcie telefonem przez połączenie bluetooth. Aplikacji jest bardzo dużo i co jakiś czas dochodzi ich coraz więcej - bez problemu znajdziemy w nich coś dla siebie na telefony z systemem Android czy iOS.
Otrzymujemy także możliwość wyporu spośród tysięcy tarcz do zegarków by móc wygodnie i bez przeszkód spersonalizować swoje urządzenie. Odnajdziemy masę prostych zegarków lub nieco zaawansowanych z motywami z ulubionych filmów czy seriali. Fani pogodynek nie przejdą obojętnie obok tarcz z wyświetlaniem danych pogodowych z danej miejscowości. Fani małych gierek na tyci ekrany też znajdą coś dla siebie :)
2. My Pebble Faces
Tytułowe My Pebble Faces to bardzo przyjemna stronka na której możemy zaopatrzyć się w tworzone przez społeczność skiny do tarcz zegarków. Natrafimy tutaj w większości na klasyczne tarcze jak i te kolorowe dla wersji Pebble Time. W każdym razie jest w czym wybierać.
Bardzo przyjemną informacją jest fakt iż nie musimy się rejestrować by pobrać interesującą nas tarczę. Na samym początku prócz apki od Pebble, korzystałem z tej właśnie strony. Przynajmniej do czasu, gdy nie wiedziałem o istnieniu ...
3. Watchface Generator
To wręcz obowiązkowa strona = pozycja, dla tych którzy w prosty i niewymagający sposób chcą stworzyć własną tarczę do zegarka. Strona oferuje wręcz banalny system ustawiania suwaków i zaznaczania interesujących nas komponentów które mają się znaleźć na wyświetlaczu urządzenia. Wybierzemy kolor tła, rodzaj zegarka - analogowy lub cyfrowy oraz dostosujemy ich wygląd do naszych upodobań. A to wszystko na podglądzie po lewej stronie przeglądarki.
Po skończonym projekcie, możemy go zapisać pod wybraną przez nas nazwą oraz zabezpieczyć stosownym hasłem by nie miał do tarczy dostępu inny użytkownik.
Stworzoną tarczę możemy zeskanować jako kod QR przez stosowną aplikację lub ściągnąć manualnie oraz podzielić się nią przez media społecznościowe typu Twitter oraz Facebook.
4. Napisz swoją własną tarczę zegarka
Dla tych którzy po mistrzowsku wyrobili sobie umiejętność pisania w języku programistycznym zostanie możliwość tworzenia zaawansowanych tarcz do swoich zegarków. Mogą w tym liczyć na pełne wsparcie Pebble, który uraczył swoich fanów krótkim poradnikiem, który można znaleźć na stronie twórców produktu: http://developer.getpebble.com/getting-started/watchface-tutorial/part....
5. PebbleBits
Na koniec zostawiłem możliwość zmiany oprogramowania bazowego zegarka. Możemy od podstaw stworzyć własny firmware oprogramowania. Wystarczy wejść w stosowną zakładkę, wybrać interesujący nas język który będzie wyświetlany na urządzeniu oraz format liczb oraz znaków i zaakceptować. W kolejnym okienku musimy zaznaczyć interesujące nas opcje - tłumaczenia, ustawienia elementów w menu.
Po utworzeniu interesującego nas oprogramowania, zapisujemy je na telefonie i korzystając z oferowanej przez producenta aplikacji instalujemy ją. I to tyle, od tego czasu możemy korzystać, np. z polskiej wersji zegarka Pebble :)
Mam nadzieję iż powyższe porady przydadzą się użytkownikom chcącym zwiększyć możliwości swoich podręcznych zegarków.