Aplikacje (HTML 5) w Plasma Active
Ostatnio pisałem o nowościach w interfejsie Plasma Active. Jednak sama powłoka jest niczym, jeśli nie mamy jej czym zapełnić. Mowa tutaj oczywiście o programach. Zapewne natywnych aplikacji pisanych w Qt/QML i dostosowanych do ekranów dotykowych trochę się znajdzie, tym bardziej że dla poczciwej Nokii N9 liczba ta przekroczyła jakiś czas temu 1000. Biorąc pod uwagę podobieństwa w "budowie" interfejsu Swype UI oraz Plasma Active, można założyć iż wiele z nich będzie działać również na tym drugim. Oczywiście każdy kto będzie chciał, będzie mógł doinstalować jedną z kilkudziesięciu tysięcy normalnych linuksowych aplikacji, nie mniej korzystanie z tych programów nie będzie należało do przyjemnych. Pozostaje nam zatem jeszcze jedno rozwiązanie, a mianowicie:
WAC Apps
W skrócie można powiedzieć, iż WAC Apps są to odpowiednio spakowane aplikacje, napisane użyciem HTML 5. Każdy kto chce dowiedzieć się więcej powinien zapoznać się z artykułem na Wikipedii lub odwidzieć oficjalną stronę projektu. Dzięki specjalnemu API aplikacje te mają dostęp do "niższych" funkcji systemu takich jak:
- informacje o urządzeniu i sieci
- kontakty
- sprzęt (kamera. czujniki itp)
- system plików
Ponieważ zaimplementowanie całego API wykorzystywanego przez WAC Apps jest dosyć czasochłonne, deweloperzy plasmy skupili się jedynie na jego niewielkim wycinku (DeviceStatus API).
Integracja z powłoką plasmy
Podstawowym celem deweloperów była integracja WAC Apps z powłoką plasmy. Ze względu na fakt, iż struktura "pakowania" tych aplikacji jest zbliżona do apletów plasmy, integracja nie nastręczała wielkich trudności. Oprócz Plasma Active aplikacje WAC będą działać również w tradycyjnych układach pulpitu, znanych z KDE 4 (desktop, netbook). Co więcej w zależności od wymaganych prze aplikacje funkcji, będzie się pojawiał komunikat z prośbą o uwierzytelnienie.
Wszystko wskazuje na to, iż aplikacji nie zabraknie tym bardziej iż WAC Apps będą stanowić podstawę w systemie Intela i Samsunga (Tizen ). który ma zastąpić Bada OS. Nie należy również zapominać o tym, iż aplikacje napisane w HTML 5 będą jednym z filarów Windows 8. Mimo, iż całość jest nadal we wczesnej fazie rozwoju, już teraz można zobaczyć jak wygląda wstępna obsługa WAC Apps z pulpitem plasmy.
Więcej informacji: http://vizzzion.org/blog/2012/05/more-wackiness/ http://aseigo.blogspot.com/2012/05/html5-wac-and-plasma.html