Krawędzie ekranu w KDE
19.12.2012 00:18
Wraz z premierą nowego systemu od Microsoftu, co poniektórzy użytkownicy odkryli, że krawędzie ekranu nie służą tylko do oglądania, a nawet mogą być przydatne. Nie inaczej jest w KDE, gdzie deweloperzy dali użytkownikom możliwość wykorzystania "całej" powierzchni ekranu, a nawet jego "skrajnych" części. Jest to opcja szczególnie interesująca dla osób, które korzystają z wielu wirtualnych pulpitów lub mają kilkanaście otwartych okien programów.
Jak to ugryźć?
Pierwsze co musimy zrobić to uruchomić: Ustawienia systemowe> Zachowanie przestrzeni roboczej> Krawędzie ekranu. Naszym oczom powinien ukazać się taki oto widok.
Mamy możliwość konfiguracji 4 rogów ekranu oraz ich "środków" co w sumie daje nam 8 miejsc, gdzie możemy najechać myszą aby uaktywnić dane działanie. Do każdej krawędzi przypisanych zostało 10 rożnych czynności (działań).
Są to:
[list] [item]Brak działania (nazwa mówi sama za siebie ;))[/item][item]Pokaż tablicę[/item]Tutaj zatrzymam się na krótką chwilę, tym bardziej, że być może niektórzy nie wiedzą czym owa tablica jest. Jest to efekt, który przyciemnia nam pulpit, jednocześnie pokazując aplety plasmy jakich w danej chwili używamy na pulpicie. To jest jedna z opcji. Drugą jest możliwość bezpośredniego dodania plasmoidów do samej tablicy. Innymi słowy, możemy tak to skonfigurować, że pulpit mamy czysty, ale po najechaniu na jedną z krawędzi pokaże nam aplety plasmy, które dodaliśmy do tablicy.
[item]Pokaż pulpit (minimalizuje wszelkie otwarte okna programów)[/item][item]Zablokuj ekran[/item] [item]Powstrzymaj blokowanie ekranu[/item][item]Prezentacja okien - Wszystkie pulpity[/item][img=pulpit]
[item]Prezentacja okien - Bieżący pulpit[/item][item]Prezentacja okien - Bieżący program[/item][item]Siatka pulpitu[/item]
[item]Siatka pulpitu - Kostka[/item][item]Siatka pulpitu - Walec[/item][img=walec]
[item]Siatka pulpitu - Koło[/item][item]Przełączanie przebierane - Wszystkie pulpity[/item][img=gwen]
[item]Przełączanie przebierane - Bieżący pulpit[/item][/list]
Warto wiedzieć
Możemy także zmienić czas po jakim dana akcja będzie uruchamiana. Co poniektórych może zainteresować zakładka "Zarządzanie oknami", gdzie da się ustawić opcje odpowiadające za nienakładanie się na siebie okien (funkcja znana jako tiling lub aero snap). Warto również pamiętać, że niektóre pozycje mogą być niedostępne, należy wtedy włączyć dany efekt w menu Efekty pulpitu> Wszystkie efekty. Domyślnie w KDE aktywny jest lewy górny róg wraz z działaniem "Prezentacja okien - Wszystkie pulpity", jednak jest to w dużej mierze uzależnione od ustawień danej dystrybucji.