Recenzja kamery zewnętrznej IP Reolink RLC‑422
Pod koniec marca recenzowałem w pełni bezprzewodową kamerę Reolink Argus 2. Dziś przyjrzę się bliżej innej kamerze Reolink, mianowicie RLC-422. Model RLC‑422 jest kolejną odsłoną linii kamer marki Reolink zapoczątkowaną w 2016 roku modelem RLC‑410. Jest to kamera IP o klasycznym kopułkowym kształcie, kosztująca w oficjalnym sklepie Reolink 110€, czyli około 470 złotych. Jej najważniejszymi cechami są obrotowa głowica, diody IR do pracy w ciemności, detektor ruchu, oraz czterokrotny zoom optyczny.
Materiał dostępny także na YouTube:
W pudełku poza oczywiście samą kamerą znajdziemy kilka akcesoriów, między innymi 1m niebieski kabel sieciowy (który w moim przypadku okazał się zdecydowanie za krótki), kołki rozporowe, śruby mocujące, oraz klucz imbusowy, a także instrukcję obsługi i ulotki informacyjne. Jednym słowem w pudełku znajdziemy wszystko co potrzebne jest do zainstalowania kamery, z wyjątkiem zasilacza.
No właśnie w przeciwieństwie do Argus 2, RLC‑422 wymaga zasilania. Oczywiście mamy możliwość zasilenia kamery za pomocą technologii PoE (Power over Ethernet). Polega to na tym, że energia przesyłana jest za pomocą skrętki bezpośrednio z sieci IP do kamery. Sposób działania jest niezwykle prosty i funkcjonalny, ale jeśli nie korzystamy z PoE, mamy możliwość zasilenia kamery przy pomocy zwykłego zasilacza 12V.
RLC‑422 ma klasyczną konstrukcję typu kopułkowego. Podstawa kamery wykonana została ze stali i jest pomalowana na biało. Kopuła z kolei wykonana została z przeźroczystego plastiku. RLC‑422 spełnia normę IP66, oraz IK10, czyli najwyższą normę ochrony przed uderzeniem (zwaną również normą „wandaloodporności”). Zgodnie z klasyfikacją spełnienie normy IK10 oznacza, że kamera RLC‑422 wytrzymuje uderzenie młotkiem o wadze 5 kg z spuszczonym z wysokości 40 cm. Wbrew pozorom jest to naprawdę dużo. Jakość wykonania kamery jest bez zarzutu, wygląda ładnie, i sprawia wrażenie solidnie wykonanej.
Z boku kamery znajduje się naklejka z kodem QR do konfiguracji aplikacji mobilnej. Przed zamontowaniem kamery, radziłbym ze względów bezpieczeństwa usunąć ją. Soczewki można regulować w dwóch osiach, natomiast 24 diody IR umieszczone dookoła obiektywu pozwalają na obserwację w nocy. Kamera posiada oczywiście także zintegrowany czujnik ruchu, który może wyzwolić nagrywanie, lub powiadomić nas kiedy wykryty zostanie ruch. Jest to szczególnie dobra opcja dla osób które nie chcą prowadzić monitoringu przez całą dobę.
Okablowanie kamery składa się z przewodu zasilającego 12V, portu Ethernet RJ‑45, a także przycisku reset. Całe okablowanie wychodzi z uchwytu i może zostać wygodnie schowane w trakcie montażu czy to w skrzynce, czy po prostu w ścianie. Jeśli nie korzystamy z kabla zasilającego, a kamera znajduje się na zewnątrz radziłbym go zabezpieczyć izolacją przed dostaniem się wody. To, że przycisk reset nie znajduje się bezpośrednio na kamerze oznacza, że nikt nie może jej zresetować bez dostania się do przycisku, dlatego w trakcie montażu powinniśmy dobrze przemyśleć miejsce ukrycia kabli. Jest to o wiele lepsze rozwiązanie niż umieszczenie przycisku reset na korpusie kamery, gdzie każdy może go użyć.
Zalecanym, ale nie jedynym jak wcześniej wspomniałem, sposobem zasilania RLC‑422 jest użycie pojedynczego kabla Ethernet którym możemy przesyłać zarówno dane, jak i prąd za pomocą switche PoE lub rejestratora PoE. Ja użyłem swojego switcha od TP‑Link, który nie miał problemu z dostarczeniem 10W do kamery przez PoE.
Proces instalacji kamery jest niezwykle prosty i ogranicza się do trzech kroków. Podłączenia PoE, zainstalowania aplikacji, i połączenia się z kamerą poprzez zeskanowanie kodu QR. Uproszczony do maksimum proces instalacji, kamery na pewno nie przysporzy problemów nawet osobom które z kamerami IP mają do czynienia po raz pierwszy.
O aplikacji mobilnej Reolink pisałem już przy okazji recenzji Argus 2. Jest ona jedną z najlepszych aplikacji producenckich jakie widziałem. Bardzo prosta i intuicyjna w użyciu, zapewniająca jednocześnie spore możliwości konfiguracyjne. Najbardziej przydatne i interesujące funkcje jakie w niej znajdziemy to:
- możliwość ustawienia czułości detektora ruchu,
- możliwość przełączania się pomiędzy różnymi trybami obserwacji, jak dzień/noc,
- możliwość ustawienia jakości i rozdzielczości wideo,
- możliwość konfigurowania harmonogramów kiedy kamera ma działać np. nagrywaj w wybrane dni tygodnia, od danej godziny,
- duże możliwości wybrania jak zachowa się kamera kiedy ktoś uruchomi alarm, czy to ma przesłać wiadomość push, przesłać zdjęcie lub nagrania na nasz email etc.,
- możemy określić po jakim czasie od zaniknięcia ruchu ma się zakończyć się nagrywanie,
- możliwość automatycznego przełączania się w tryb podczerwony, kiedy nie ma wystarczającej ilości światła.
- możliwość włączenia lub wyłączenia informacji o dacie i godzinie o której wykonane zostały nagrania
- możliwość oglądania nagrań zapisanych na karcie pamięci z poziomu aplikacji.
- możliwość przybliżanie, i oddalania w czasie podglądu wideo.
RLC‑422 posiada 5‑megapikselowy sensor CMOS o przekątnej 1/3 cala i pozwala rejestrować obraz w rozdzielczość 2560 × 1920 z szybkością 20 klatek na sekundę. Kompresja działa w oparciu o algorytm H.264. Kamera posiada 4‑krotny zoom optyczny, a diody IR umieszczone dookoła obiektywu pozwalają na obserwację w nocy na odległość do 30 metrów. Wyposażenie kamery w czujniki ruchu PIR umożliwia aktywację nagrywania w momencie wykrycia ruchu.
Kamera rejestruje bardzo dobrą jakość obrazu. Kolory w nagraniach dziennych są jasne i ostre. Autofocus działa dobrze, ale złapanie ostrości potrafi zająć kilka sekund w trakcie przybliżania, lub oddalania obrazu. Podczas nagrań w nocy RLC‑422 wykorzystuje 24 diody IR rozmieszczone wokół obiektywu. Jakość nagrań w nocy jest bardzo dobra. Twarze są dobrze widoczne, i wyraźne nawet w niemal całkowicie ciemnym pomieszczeniu.
RLC‑422 jest nie drogą kamerą kopułową 5MP z 4x zoomem optycznym zdolną do samodzielnej pracy bez rejestratora. Kamera bardzo dobrze radzi sobie z nagrywaniem pomieszczeń, zapewniając bardzo dobrą jakość nagrań, chociaż autofocus mógłby działać trochę szybciej. Ogromnym plusem jest dopracowana aplikacja mobilna, oraz spore możliwości konfiguracji i personalizacji kamery. Rozdzielczość 5 megapikseli jest wprawdzie dosyć standardowa w tej klasie kamer IP, ale dzięki temu urządzenie jest nie drogie. Szkoda, natomiast, że nie ma mikrofonu, i połączeń audio, ale dla osób które potrzebują łatwej w instalacji kamery z funkcją nagrywania 24/7 z zoomem optycznym Reolink RLC-422 powinien stanowić ciekawą propozycję w cenie do 500 zł.
UWAGA!
Firma Reolink przygotowała kod promocyjny, dzięki któremu możemy uzyskać dodatkowy rabat w wysokości 10%, kod: doreo10off, można wykorzystać w oficjalnym sklepie producenta.