Nadchodzi nowy król grupowych komunikatorów głosowych!
01.02.2010 | aktual.: 03.02.2010 11:49
Na rynku oprogramowania do grupowej komunikacji głosowej jest spora ilość software'u, jednak jeśli przyglądnąć się bliżej to raczej nie było godnego rywala do pakietu Ventrilo. Często korzystam wraz ze znajomymi właśnie z tego oprogramowania. Długo szukaliśmy alternatywy, przetestowaliśmy większość oprogramowania z tego segmentu, jednak bez rezultatu. Największą konkurencją do tej pory był produkt TeamSpeak 2, ale nie poprawiany, ze słabymi kodekami został zepchnięty w szary kąt.
Bardzo się ucieszyłem, gdy około miesiąc temu, ukazała się oficjalna wersja beta Teamspek'a 3. Od razu zabraliśmy się do testów. Już podczas wizyty na stronie twórców zostałem mile zaskoczony dostępnością wersji na większość popularnych platform. W Ventrilo brakowało mi natywnej wersji na Linuksa, którą programiści sobie odpuścili (w wersji client) i ciągle jest w fazie development. Instalacja na Windowsie XP (standardowy instalator) , jak i na Ubuntu(skrypt sh) nie sprawia żadnych problemów.
O to kilka zmian które ja zauważyłem w stosunku do Ts2:
- Zupełnie nowe kodeki i dobra jakość dźwięku. Nie mam aż tak dobrego słuchu, ale dźwięk jakościowy podobny jest do tego z Ventrilo, aczkolwiek modulacja jest inna. - Nowe Gui. Cały interfejs został całkowicie przebudowy, do tego dodano obsługę skórek. - Automatyczne korekcje szumów, oraz echa zostało wbudowane w program. - Teraz każdy użytkownik może mieć avatar, czego do tej pory nie widziałem w żadnym z konkurencyjnych programów, tak samo kanały możemy oznakować grafiką. - Dodano również opcję plug-in'ów w języku Lua (nie testowałem, ale rzuciła się w oczy). - Bardzo ciekawie przedstawią się czaty dostępne w programie. - Dodano również możliwość wymiany plików. - Opóźnienia wydają się mniejsze względem konkurencji (testowane na dwóch komputerach obok siebie,uwaga: test może nie być miarodajny z względu na wiele czynników wpływających na to zjawisko).
Jest to tylko niewielka ilość zmian, naprawdę widać, że programiści przyłożyli się do pracy i stworzyli oprogramowanie naprawdę dobre, o ile nie najlepsze. Aktualnie używamy wersji Beta12 i jest ona nad wyraz stabilna. Podczas tygodnia intensywnej pracy nie powodowała większych problemów. Jedynym zauważonym błędem jest problem z odbanowaniem - mimo użycia takiej opcji na delikwencie i tak musi odczekać maksymalnie 300 sekund zanim się połączy ponownie.
Zachęcam wszystkich zainteresowanych do testowania. Program był testowy przez nas na:
Serwer: - Ubuntu serwer 32Bit klienci: - Kubuntu 9.10 32Bit (oss4) - Ubuntu 9.10 32bit (alsa) - Kilka Windows'ów XP 32Bit SP3 - Oraz jeden Windows 7 32Bit
Aplikacja na żadnym z systemów nie sprawiała problemów.