Road to XP — Neptune NT 5.5
17.04.2017 00:18
Trochę przerwy było, czas na następną opowieść...
Chyba każdy obeznany w tematyce Windows słyszał o Neptune. Planowany jako następca Windowsa 2000, typowo dla użytkowników domowych, miał być pierwszym systemem dla mas na jądrze NT.
Neptune był rozwijany od 1999 roku, pierwszy znany build Neptune został skompilowany 13 lipca 1999 (nie, nie w piątek - we wtorek), o numerze 5.50.5022.1. Oczywiście są informacje że było ich trochę, ale jedyną wersją udostępnioną, był build M2: 5111.1. Cały Neptune bazowany był na wersji RC systemu Windows 2000. Sam Neptune miał być wydany już w marcu 2000, co dawałoby bardzo mało czasu na rozwinięcie systemu, jednak z czasem miały dochodzić nowe poprawki w postaci service packow:
- Service Pack 1 - datowany na maj '00
- Service Pack 2 - datowany na wrzesień '00
- Service Pack 3 - datowany na styczeń '01
- Service Pack 4 - datowany na lipiec '01
- Service Pack 5 - datowany na marzec '02
System ma wiele ówczesnych nowości zbudowanych na tecnologii HTML / Javascript - podobnie jak Windows XP:
Ekran logowania / Ekran powitalny - Jest zbliżony do późniejszych wersji w Whistler (była to jego premiera w systemach Windows). Funkcjonalność ma taką samą jak w przypadku XP, jednak naciśnięcie CTRL powoduje zmianę linka zamknięcia systemu na kompletne wyłączenie komputera, oraz naciśnięcie SHIFT powoduje zmianę linka na przycisk restartu.
Windows Identities - zmienione później na Windows User Accounts,to znana aplikacja Kont Użytkowników. Ciekawością jest to, że wygląd i teksty nie zmieniły się tak bardzo aż do XP, jednak można dostrzec nowość którą wprowadzał Neptune - konto Właściciela, Dorosłego, Dziecka i Gościa.
Help Center - To kopia apletu znana z Windows ME. Baza danych apletu ma format pliku .mdb i można łatwo ją odczytać za pomocą Accesa (Po buildzie 2202 Whistlera, Microsoft zmienił format na trudniejszy do otwarcia), kopia bazy z Windows ME powinna dać pełną listę tematów apletu, jednak pewne linki nadal będą uszkodzone.
Auto Update - pod tą nazwą kryje się nam znany Windows Update który w NT miał swoją premierę. Skopiowana prosto z Windows ME aplikacja tworzyła część zautomatyzowanych aktualizacji. Ukryta, ponieważ sama usługa nie była w 100% (a nawet w 20%) przygotowana.
Mars.exe - nie czym miała być aplikacja w swojej finalnej wersji, jednak ProductName mówi o "Microsoft Mars Communications System" - czyżby protoplasta Messengera? Mars.exe interpretuje polecenia przez wysyłanie komend uzytkownika do marscore.dll, ładując xml i htm/hta do powłoki, dając stronom internetowym wygląd programu.
Mars istnieje w Windows XP RTM (sp0). Plik marscore.dll został później zmieniony na pchshell.dll - co znaczy tyle co "PC Health Shell". Jednak same pliki się zgadzają - z Neptune i z XP‑ka, jedynie wersja z Neptune ma wbudowany parser XML.
Fastboot - Ta ciekawostka również pierszy raz się pojawiła w Neptune. Jedynym wymogiem jest sformatowanie dysku na FAT32 i zainstalowanie systemu na takowej partycji. Przy następnym reboocie, system optymilizuje start.
Metro UI, ale w 2000 roku
Mało brakowało a Metro zawitałoby do naszych komputerów już w 2000 roku za sprawą Activity Center. Kommbinacja HTML i Win32 miała za zadanie ułatwiać nam życie i serwować skróty do plików i folderów. Jednak Microsoft zdał sobie sprawe że technologia nie jest na tyle rozwinięta aby zakotwiczyć HTML w aplikacjach Win32, więc takie składniki jak Photo Center, Gaming Activity Center i Home Networking Configuration CEnter były anulowane zanim zdążyły być skompilowane. Music Center rozwinęło się w Windows Media Player 7. Pochodną Activity Center jest menu Start w Windows XP i Windows 8.
To jak wyglądałoby Activity Center można znaleźć na poniższym filmie.
To co zabiło system to niedokończone naleciałości z innych systemów - ME, 2000, system nigdy nie był spójny pod względem identyfikacji, designu - Activity Center miało być główną częścią Windows ME, jednak wiemy że technologia która napędzała Windows 9x była przestarzała - pomyślano wówczas że właśnie Neptune będzie takim systemem. Zamiast spróbować to jednak połączyć - woleli to porzucić i zacząć od nowa, tym razem na stabilniejszym gruncie. Przybrali kierunek na Kanadę. Mimo iż Neptune to kolejny projekt Microsoftu który nie ujżał swiatła dziennego, jednak programiści z ekip Neptune i Odyssey dali początek linii konsumenckich systemów na bazie jądra NT.
W następnym epizodzie (mam nadzieje że teraz napisze na czas!) postaram się posunąć historię Longhorna przez resetem kodu.
Zródła: