Road to XP - Niespełnione marzenia... #3
10.10.2013 13:41
Trzecia część historii niewydanych systemów Microsoftu. Tym razem przejdźmy dalszym szlakiem historii - Odyssey oraz Triton czekają...
Usunięty w momencie planowania
Triton początkowo był mylony z Service Packiem do Neptune (o nim w następnej części). Jednak wyciekłe dokumenty Microsoftu wskazują na coś innego. Ten dokument jasno wskazuje, jako Triton miał być systemem operacyjnym - plus, miał mieć własne service packi. Triton, miał mieć swój debiut po Neptune, być może w 2001 roku, na co wskazuje dokument. Także wersja 64 bitowa - jak w wypadku Neptune - również miała się ukazać - wersja jądra 5.(x).
Omówienie systemu: - RTM jako uzupełnienie systemu Neptune (Tak jak W2K -> XP)
- Wsparcie dla nowych urządzeń
- Wersje systemu: Standard (dla biznesu, konsumentów, praca&dom), Nowi użytkownicy (edycja Starter dla nowych użytkowników i rozwijających się krajów), High-End (tego nie muszę tłumaczyć ;) )
- System RTM miał się pojawić na Marzec 2001 (4QFT01 - Każda wersja)
Co nowego miało być w systemie? Nie jest tego zbytnio dużo: poprawki powłoki, głównie dla konsumentów - nowa generacja UI miała być dostarczona z następnym wydaniem jądra NT (czyli 6.0), usprawnienia dla IntelliMirrowZAW 2.0, poprawki dla wbudowanej przestrzeni, oczywiście wsparcie dla nowego sprzętu, oraz nowość - możliwości jądra NT w wersji 64 bitowej.
Odyssey
Miał być systemem typowo biznesowym, kontynuacją W2K. W 2000 roku, ekipa tworząca Neptune została połączona z tymi, którzy opiekowali się Odyssey. Ale co wiadomo o samym projekcie "Odyssey"? Jądro miało posiadać oznaczenie NT 6.0 - tak jak w Viście, dzięki temu, projekt nie mógłby zostać pomylony z innymi wersjami systemu, jednak ZDnet podaje, jako oznaczenie tego systemu mogło być takie samo jak w przypadku Neptune.
Z dokumentów, można wywnioskować parę rzeczy:
- numer jądra miał mieć oznaczenie NT 6.0!
- miał osiągnąć wersję Alpha (?)
- wersje systemu: "Entry" (Professional?), "Standard" (Server?)
- ceny uaktualnień z Windows 2000: $50 dla "Entry", $100 dla "Standard"
- trzecia wersja systemu: "Turbo", wspomniane nad "Standard"
- różne wersje oparte na sprzęcie, różniące się funkcjonalnością i oprogramowaniem
- wersja "Big Bang"
- roczny abonament (!) na Windows Update, plus wyższy stopień wsparcia z Windows Update "Platinum"
- dodatek motywów graficznych (tak, znanych z Windows XP)
- NT6 wprowadza nowy UI
- nowe usługi personalizacji i obsługi użytkownika
- bogatsze zrozumienie danych z poziomu systemu plików (możliwe że chodzi o Active Directory, NT6 miał mieć także wsparcie firm trzecich)
Antitrust potwierdza że, Odyssey, na tamte czasy, był w fazie tworzenia.
Tradycyjnie, przepraszam za błędy, jako że nie jestem humanistą ;)