Pendrive serwisowy
Witam. W sieci jest wiele oprogramowania które ma za zadanie pomóc nam w utrzymaniu komputera w dobrej kondycji. Są to programy testujące podzespoły (np. memtest), partycjonujące dysku (gparted), programy do kasowania hasła Windows (Offline NT Password & Registry Editor) i wiele innych zastosowań. Nigdy nie wiadomo jaki program kiedy będzie potrzebny, więc dobrze by było zaopatrzyć się we wszystkie. Chyba zgodzicie się, że byłoby to niezbyt praktyczne:) Rozwiązaniem jest Ultimate Boot CD. Jest to bardzo dobry zestaw narzędzi (w zdecydowanej większości z licencją freeware lub gpl. Jednak ostatnio coraz popularniejsze są netbooki które nie posiadają napędu CD/DVD. Na szczęście bez większego problemu można "zainstalować" całe oprogramowanie na pendrive.
Potrzebujemy: Pendrive - min 512 MB Obrazu ISO UBCD Obecnie najnowsza wersja to 5.0.2 RMPrepUSB Obecnie najnowsza wersja to 2.1.1
Po zaopatrzeniu się we wszystkie składniki rozpakowujemy zarówno UBCD.iso (np. D:\UBCD) jak i RMPrepUSB (np. D:\RMPrepUSB).
Wśród oprogramowania UBCD jest również antywirus, więc wypadałoby go zaktualizować:). Wchodzimy do katalogu antywirusa (np. D\UBCD\ubcd\tools\win32\antivirus) i uruchamiamy kolejno wszystkie trzy skrypty.
Następnie wchodzimy do katalogu RMPrepUSB i uruchamiamy plik RMPrepUSB.exe. Dla wygody w prawym górnym rogu zmieniamy język (1) na nasz ojczysty:) Następnie wybieramy pendrive'a na którym chcemy zainstalować UBCD (2). Profilaktycznie czyścimy MBR (3). Następnie ustawiamy pola: Rozmiar: MAX Opcje uruchamiania = SYSLINUX Bootable System plików i obejścia = FAT32 + (Check the Box) Boot as HDD (2PTNS) Po formatowaniu kopiuj pliki z poniższej ścieżki – miejsce gdzie rozpakowaliśmy plik ISO (np. D:\UBCD) Następnie klikamy na Twórz dysk USB (4).
Teraz kolejne okna będą prosić o potwierdzenie (pamiętajmy, że wszystkie dane na pendrive zostaną utracone!!, pokarze się postęp w kopiowaniu i zostanie wyświetlona informacja, że pliki zostały skopiowane (oczywiście jeśli wszystko odbędzie się bez błędów).
Na końcu wyświetli się kilka okien dialogowych: Pierwsze klikamy na No (chyba, że instalujemy na macierzy RAID) Drugie dotyczy starych BIOSów - ja wybrałem No W trzecim oknie zostawiamy wartość 1 i klikamy OK W ostatnim zatwierdzamy klikając OK i po chwili nasz pendrive serwisowy będize gotowy:)
Oczywiście samo narzędzie można dostosowywać do swoich potrzeb (np. poprzez dodanie jakiejś małej dystrybucji linuksa, albo Clonezilla).