Kompakt z wymienną optyką - coś dla fotoamatorów
Przy piwku można pogadać ze spokojem o wszystkim. Czemu by nie o fotografii? Na taki pomysł wpadli marketingowcy z Fuji Film Polska "Warzone z pasją" to cykl spotkań który się odbył w poprzednim roku. Zapewne techno-bełkot o nowościach mógł by nie być do strawienia, gdyby nie możliwość spotkania się z fotografem który osobiście testował zaprezentowane aparaty fotograficzne. Tomasz Lazar - laureat nagrody "World Press Photo 2012" jako jeden z pierwszych miał okazję testować aparat X‑E1 w piwiarniach w czeskiej Pradze. Na spotkaniu podzielił się swoimi odczuciami towarzyszącymi wykonywaniu fotografii przy użyciu sprzętu Fuji. Niektórzy z obecnych twierdzili że "Prezentacja Tomasza Lazara była zbyt krótka, zabrakło mi jeszcze z 10‑15 slajdów z autorskimi zdjęciami" Kolejna prezentacja była typowo marketingowa - czyli nowe aparaty i akcesoria w tym także obiektywy.
Nie jest nowością fakt iż producenci sprzętu fotograficznego próbują stworzyć takie aparaty które by zadowoliły każdego użytkownika. Technologie idą do przodu, co chwile słyszymy o wspaniałych nowościach mających wspomagać fotografów tak aby kolorystyka ich zdjęć oraz trafność w ustawieniu ostrości były takie jakie sobie życzy tego autor zdjęć. No bo wszyscy robimy zdjęcia, setki ujęć, ale tylko nie które z nich mają w sobie to magiczne coś i wtedy zaczynamy mówić nie o zdjęciu lecz fotografii. Obecnie amatorzy fotografii szukają małych aparatów dających to samo co lustrzanki, czyli kompakty z wymienną optyką i właśnie takie ze segmentu "X" przedstawiono na spotkaniu. Słabe oświetlenie w pubie dawało możliwość sprawdzenia jak te małe aparaciki dają sobie radę w trudnych warunkach. Dodatkiem była możliwość przetestowania w warunkach "pół studyjnych" współpracując z modelkami i oświetleniem sztucznym.
Troszkę tchno-bełkotu żeby było wiadomo co nowego:
W aparatach E‑X1 użyto matrycę o nazwei Sensor X‑Trans CMOS niezwykle wydajny 16 megapikselowy - formatu APS‑C - model ten w pełni wykorzystuje rozdzielczość i potencjał obrazowania obiektywu Fujinon zapewniając wysoką rozdzielczość obrazu na całej powierzchni kadru. Wyróżniając się oryginalnie opracowanym układem filtra kolorów z losowym układem pikseli sensor X‑Trans CMOS eliminuje potrzebę stosowania optycznego filtra dolnoprzepustowego, jaki stosowany jest w konwencjonalnych systemach, aby zapobiec efektowi moryé, co jednakże odbywa się kosztem rozdzielczości. Innowacyjny układ sprawia, że sensor X‑Trans CMOS korzysta z nieprzefiltrowanego światła przechodzącego przez obiektyw zapewniając tym samym bezprecedensową rozdzielczość. Unikalny losowy układ filtra barw podstawowych jest także niezwykle efektywny przy separacji szumów podczas fotografowania z wysoką czułością. Inną zaletą dużego sensora APS‑C jest możliwość uzyskiwania pięknego efektu “bokeh” - estetycznego miękkiego tła powstającego przy fotografowaniu z małą głębią ostrości. Jak wygląda to w Praktyce ?
Wymienna optyka, czyli to co tygrysy lubią najbardziej :) do wyboru mamy dedykowane do aparatów z serii "X" :
- FUJINON LENS XF18mmF2 R
- FUJINON LENS XF35mmF1.4 R
- FUJINON LENS XF60mmF2.4 R Macro
- FUJINON LENS XF18-55mmF2.8-4 R LM OIS
- FUJINON LENS XF14mmF2.8 R
Wbudowana lampa jest bardzo mała ale możemy dokupić coś takiego:
Wizjer OLED, jasny dający ładny podgląd na pełny kadr, 2,36 milionów punktów daje bardzo ostry obraz - prawie rzeczywisty. Dodatkowym atutem jest możliwość ustawienia korekty dla osób mających problemy ze wzrokiem - w zakresie -4m‑1 - +2m‑1 (dtp). Wysoki współczynnik kontrastu wynoszący 1:5000* zapewniają wiarygodne odzwierciedlenie ustawień ekspozycji, balansu bieli i trybów symulacji pozwalając na kontrolę wprowadzanych zmian w czasie rzeczywistym.
Czujnik zbliżeniowy przy wizjerze przełącza nam przy oddaleniu oka od wizjera podgląd zdjęcia na 2.8‑calowy monitor LCD o rozdzielczości 460,000-punktów zapewnia wysoki kontrast, dużą jasność oraz wygodny, szeroki kąt dobrego widzenia obrazu. Wyświetlanie całego zdjęcia o proporcjach 3:2 pozostawiając jeszcze miejsce na przedstawienie informacji o fotografowaniu poza obrębem samego zdjęcia.
[image=obreb] Możemy również przełączyć monitor na tryb w którym będzie on wyświetlał parametry ustawień manualnych aparatu.
Układ przycisków i pokręteł ma przybliżyć koncepcję wyglądu aparatu zbliżonego do starych analogowych aparatów.
można obejrzeć filmik prezentujący aparat: Film X-1E
Już za tydzień rusza druga edycja warsztatów fotograficznych Fujifilm,... Spotkania będą odbywać się w godzinach wieczornych w piwiarniach Warki na terenie całego kraju:
- 21 stycznia, g. 18-21 - Piwiarnia Warki Lublin, ul. Staszica 1 (zgłoszenia prosimy nadsyłać do 17 stycznia)
- 28 stycznia, g. 18-21 - Piwiarnia Warki Łódź, Piotrkowska 40 (zgłoszenia prosimy nadsyłać do 24 stycznia)
- 4 lutego, g. 18-21 - Piwiarnia Warki Chorzów, ul. Powstańców 1/1 (zgłoszenia prosimy nadsyłać do 31 stycznia)
- 11 lutego, g. 18-21 - Piwiarnia Warki Gdynia, ul. Abrahama 64 (zgłoszenia prosimy nadsyłać do 7 lutego)
- 18 lutego, g. 18-21 - Piwiarnia Warki Bydgoszcz, ul. Wełniany Rynek 10 (zgłoszenia prosimy nadsyłać do 14 lutego)
- 25 lutego, g. 18-21 - Piwiarnia Warki Słupsk, ul. Anny Łajming 3 (zgłoszenia prosimy nadsyłać do 21 lutego)
Podczas warsztatów Tomasz Lazar opowie o swoich doświadczeniach z aparatem Fujifilm X‑E1, którym robił zdjęcia w piwiarniach i pubach w czeskiej Pradze. Będzie to inspiracja dla uczestników spotkania – w drugiej jego części odbędą się testy aparatów Fujifilm serii X z udziałem modelek.