Światłowody na świecie cz.1
Czym jest światłowód każdy nas wie. Jeśli jednak są wśród nas tacy co jeszcze nie wiedzą (nie wierzę, że tacy istnieją:)) to zapraszam na strony Wikipedii gdzie wszystko jest opisane co i jak.
Ja jednak chciałbym dziś napisać kilka słów o podwodnych światłowodach. Na początku 1989 roku francuskie BT, France Telecom połozyło pierwszy podwodny światłowód o długości 155 km. pomiędzy Francją a Wielką Brytanią, celem transmisji danych pomiędzy dwoma europejskimi mocarstwami. W tym samym roku 35 km kabla światłowodowego połączyło Szkocję z Północną Irlandią. W 1990 brytyjski oddział BT Telecom połączył Wielką Brytanię z Północną Irlandią poprzez wyspę Man, tutaj położono 80 km światłowodu. Dało to początek wykorzystywaniu dna morskiego do kładzenia światłowodów. W połowie 1990 roku pierwszy podwodny światłowód "zawitał" do Polski. 110 km odcinek połączył Koszalin z miastem Pedersker, znajdującym się na wyspie Bornholm.
Następne 3 lata to dość spory rozwój linii światłowodowych na terenie Europy. Pod koniec 1993 łączna długość podwodnych linii światłowodowych wynosiła nieco ponad 4,5 tyś. km. Na początku 1994 roku pojawiła się pierwsza podwodna linia światłowodowa w USA o długości ok 2 tyś. km. i połączyła ona Portoryko z Florydą. Pod koniec 1997 roku do użytku oddano światłowód o długości 28 tyś. km. łączący Wielką Brytanię z Japonią. Pod koniec tego roku (1997 r.) łącza długość wszystkich podwodnych linii światłowodowych przekroczyła 60 tyś. km. W tym samym roku rozpoczęto kładzenie pierwszego przewodu transoceanicznego pomiędzy Europą a Ameryką Południową. Pod koniec października 1998 roku do użytku oddano światłowód o łącznej długości 14 tyś. km. który połączył Wielką Brytanię (Plymouth) z Nowym Jorkiem. Kolejne 21 tys. km. podwodnego światłowodu położonych w 1999 roku dało połączenie Azji (Japonia) z Ameryką Północną. Łącznie przez 11 lat (1989 - 2000) na dnach mórz i oceanów położono około 320 tys. km. podwodnego kabla w 120 różnych lokalizacjach na całym świecie.
W okresie 2001-2010 na morskich i oceanicznych dnach pojawiło się około pół miliona km przewodu światłowodowego w ponad 130 nowych inwestycjach. Ostatnie 5 lat to kolejne 70 inwestycji i około 300 tys. km. światłowodu.
Na koniec roku 2015 roku zrealizowano 300 inwestycji kładzenia podwodnego przewodu światłowodowego o całkowitej długości prawie 1 100 000 km. (milion, sto tysięcy kilometrów).
Wysokie przytoczone liczby i miejsca położenie są przybliżone. Dokładne dane nie są dostępne i są jedną z najpilniej strzeżonych tajemnic właścicieli światłowodów. Dla zainteresowanych poszerzeniem wiedzy na temat podwodnych światłowodów polecam udać się na tę angielskojęzyczną stronę, gdzie można uzyskać wiele ciekawych informacji.
-----
Na koniec jeszcze link do spisu treści mojego blogowania (wiem, wiem ta regułka zaczyna być nudna:)) i zapraszam do czytania moich kolejnych wpisów. Mając na uwadze młodych blogerów (tych starszych zresztą też:)) polecam zapoznać się z tym wpisem, wasze wpisy tylko na tym zyskają, bo niektóre pomimo świetnej treści formatowanie mają bardzo niepoprawne. Ponadto polecam ten wpis na forum gdzie nasz admin forumowy Semtex opisał w przystępny sposób jak wrzucać grafikę na naszego bloga. Informuję także, że wszystkie grafiki, użyte w tym wpisie są mojego autorstwa lub zostały pobierane z miejsc, gdzie są dostępne na podstawie otwartej licencji lub z oficjalnych stron podmiotów, o którym wspominałem w powyższym wpisie. Pozdrawiam Shaki81