Overmax Homebox cz. 2 - o rzeczach wkurzających oraz wariującym Wi‑Fi
Minął przeszło tydzień, odkąd poruszyłem temat istnienia multimedialnego pudełeczka Overmax Homebox na Androidzie, z dorzuconym tunerem DVB‑T, i powiem szczerze, że przez ten czas niejeden raz miałem ochotę spakować sprzęt do pudełka, by go oddać. Chwaliłem, że ładnie łapie kanały, a tymczasem nagle zasięg tak spadł, że musiałem dorzucić drugą antenę, by dało się coś obejrzeć. Ipla, TVN Player czy aplikacja TVP włączą się, ale nic się nie porobi - w najlepszym wypadku będzie dźwięk bez obrazu. Szybko wyszło też przy tym, że zainstalowanie już kilku raptem programów ze sklepu Play potrafi tak zapchać pamięć, iż co chwila będą się wywalały aplikacje, włącznie z tą obsługującą TV. Raz na jakiś czas zmieniało mi ponadto ustawioną rozdzielczosć na najniższą możliwą... W końcu zdecydowałem się przywrócić wszystko do ustawień niemal fabrycznych, aby chociaż Opera działała dobrze i dało się przynajmniej pogodę sprawdzić albo szybciutko zobaczyć, co też na dobrychprogramach czytelnicy powypisywali w komentarzach. Nagle zaczęło jednak szwankować Wi‑Fi...
Pobieranie adresu IP w nieskończoność
Używam w domu leciwego routera LinkSysa (choć już"enka") z DHCP, acz i tak wolę sobie zarezerwować IP ręcznie w tabeli, bo korzystam z tylu czasem urządzeń na raz, że wpychając się przez jedne drzwi do Internetu mogłyby się gryźć, kłócąc o to, kto ma jaki numerek. Tak to wszystko z góry jasne, każde ma przypisane w ustawieniach inny adres. Było w porządku przez kilka dni (poza okazjonalnym zgłaszaniem połączenia o niskiej jakości), aż w końcu padło. Overmax łączył się, pobierał IP, rozłączał. W kółko Macieju. Chwilka szukania w Google i już wiadomo - błąd Androida, możliwe też, że starszych routerów, ale do szybkiego naprawienia, jeśli ma się roota. Root, czyli bawienie się z modyfikowaniem oprogramowania systemowego, czego przypomnę nie chciałem robić. Ewentualnie ustalić stałe IP i też powinno działać. Już lepiej, nawet po połączeniu lepsza niby jakość "na łączu", ale... Internetu brak.
Sprawdzanie, co gdzie wpisać i upewnienie się, że tak się zrobiło...
Znałem wszystkie ustawienia sieci, więc nie mogłem dojść do tego, czemu Homebox na stałym IP nie ma wyjścia na świat. Okazało się, że to przez błąd systemu. Przy dodawaniu połączenia pod Androidem oraz podawaniu IP, bramy plus DNS‑ów, dla pewności WSZYSTKIE cyferki należy wprowadzić ręcznie, nawet jeśli te proponowane domyślnie (na szaro) się zgadzają, a do tego TRZEBA podać DNS 1 i DNS 2. Nie jesteście pewni, że znacie wszystkie wartości? Wejdźcie w ustawienia połączenia Wi‑Fi komputera, który jest w sieci i ma Internet (pod Windows 7: Centrum sieci i udostępniania -> zmień ustawienia karty sieciowej -> dwuklik na danym połączeniu -> Szczegóły...) i spiszcie wszelkie potrzebne dane.
Jeszcze jedna noc, jeszcze jeden dzień, wszystko zmieni się?
Overmax ruszył dopiero z kopyta. Szybciutko wbija do sieci. Nie marudzi, że nie ma zasięgu, a strony Internetowe wczytują się dużo szybciej. Od kilku dni też się nie zacina. No to dam mu jeszcze szansę, a co ;] W dalszym ciągu czekam na pytania zainteresowanych tym sprzętem!