Czas start - pierwsze uruchomienie Motoroli RAZR
02.03.2012 18:16
Zapraszam do opisu pierwszego uruchomienia telefonu od Motoroli, wstępnej konfiguracji oraz prezentacji kilku mniej lub bardziej ciekawych rozwiązań. Jak wiecie telefon dostałem na dwutygodniowe testy w ramach konkursu MotoTesty organizowanego przez Motorola Polska.
Pierwsze uruchomienie telefonu jak niemal identyczne jak każdego smartfona z Androidem na pokładzie. Od momentu startu do wyświetlenia się pierwszego komunikatu mija ok 40sek. Niema tutaj nić nadzwyczajnego, aż do momentu wyświetlenia się ustawień od Motoroli,a więc w czym rzecz. Otóż większość telefonów z Androidem po dodaniu konta google jest gotowa do pracy, w motoroli natomiast zostało dodanych kilka dodatkowych opcji konfiguracyjnych, m.in. jest możliwość dodania kilku innych kont w różnych serwisach społecznościach oraz kilku kont pocztowych. Mi się to bardzo podoba, gdyż nie musze instalować dodatkowych aplikacji, aby dodać konto do facebooka, twitter czy zwykłego konta pocztowego Live Hotmail. Jak dla mnie duży plus tego rozwiązania, gdyż mamy wszystko w jednym miejscu.
MotoBlur po raz pierwszy
Po procesie konfiguracyjnym, który trwa kilka minut naszym oczom ukazuje się ekran główny oraz czerwona soczysta tapeta. Od razu widać, że mamy kontakt z ekranem Super AMOLED, gdyż czerń to naprawdę czerń, a nie jak w wyświetlaczach LCD bardzo ciemny szary. Wracając do pulpitów, których jest 5 (niestety nie możemy zwiększyć ich liczby, gdyż MotoBLUR nie ma takiej opcji konfiguracyjnej). Pomiędzy ekranami przechodzimy przesuwając palcem z lewej do prawej itd.. Przesunięciom towarzyszy bardzo ładna animacja podświetlenia wszystkich widżetów oraz ikon, które mamy aktualnie na danym pulpicie. Na kilku pulpitach mamy standardowe widżety przygotowane przez programistów Motoroli, np. są to widżety społecznościowe, kalendarze, zadania, czy centrum wiadomości, które w 100% spełniają swoją rolę przedstawiając nam odpowiednie informacje. Oczywiście bez problemu dodamy również ikony aplikacji, ot standard w Androidzie.
Lista aplikacji
Lista wszystkich aplikacji tzw. drawer została podzielona wstępnie na kilka kategorii (wszystkie aplikacji, najnowsze oraz pobrane), jeżeli chodzi o najnowsze, nie są to najnowsze zainstalowane aplikacje przez użytkownika, lecz aplikacje niedawno używane. Trochę złe tłumaczenie, ale da się przeżyć. Listę dostępnych aplikacji przesuwamy podobnie jak pulpity. Istnieje tutaj możliwość dodania własnych grup i przypisaniu aplikacji do tych grup, fajna sprawa, gdyż możemy w łatwy sposób posortować nasze aplikacje na różne kategorie. Jeżeli chodzi o drawera to fajnym rozwiązaniem, było wstawienie szybkiego dostępu do marketu poprzez dodanie jego ikonki w prawym górnym rogu. Domyślnie aplikacje sortują się alfabetycznie, ale nic nie stoi nam na przeszkodzę sortowania naszych aplikacji względem częstości używania. Podobnie nic nie stoi na przeszkodzie aby pewne aplikacje ukryć, tak aby one się na tej liście nie wyświetlały.
Ustawienia
Motorola trochę pozmieniała ustawienia systemowe, ale w niewielkim stopniu. Programiści dodali Menadżer danych bezpośrednio w ustawieniach, a nie jak to miało wcześniej trzeba było szukać tych ustawień w sieciach komórkowych. Bardzo mi to przypadło do gustu podobnie jak zastosowane rozwiązanie, którym było przedstawienie graficzne oraz liczbowe ilości danych, które już my oraz nasz smartfon pobrał.
Dialer
Smartfon to też telefon, więc pasowało by się przejrzeć jak wygląda dialer wyboru numeru. Gdy ujrzałem te kolory pomyślałem, że wreszcie ktoś robi to tak jak trzeba, gdyż bardzo mi te kolory przypadły do gustu, tym bardziej, że większość innych telefonów ten ekran ma czarny i brzydki, w którym praktycznie jest zero życia. Tutaj widać, że te kolory dodają specyficzny klimat podczas użytkowania telefonu. Reszta wygląda analogicznie jak w innych Androidach lecz utrzymana została kolorystyka RAZR.
Swype
Główna klawiatura telefonu to Swype, którego jestem wielkim fanem, osobiście sobie nie wyobrażam używania smartfona bez tej wirtualnej klawiatury. Gdyż używając jednego palucha możemy wygodnie oraz przede wszystkim bardzo szybko pisać.
Przeglądarka
Standardowa przeglądarka nie wyróżnia się niczym szczególnym, oprócz jednego ciekawego aspektu, jakim jest możliwość uruchomienia kilku stron jednocześnie (w moim obecnym telefonie domyślna przeglądarka nie ma tej opcji – może dlatego jestem tak zachwycony). Przeglądanie stron jest przyjemne oraz szybkie. Oczywiście bez problemu otwierane są również elementy flashowe osadzone na stronie internetowej jak np. filmy z yt. Kwestia przeglądarek zostanie szerzej omówiona w jednym z kolejnych materiałów.
Belka powiadomień
Ten element interfejsu również został pominięty podczas tworzenia softu na Motorole RAZR, gdyż została dodana do belki bardzo ciekawa funkcja jaką jest pojedyncze usuwanie powiadomień. A nie jak to miało wcześniej miejsce wszystkich naraz. Teraz sami wybieramy, które powiadomienie ma zniknąć.
Ekran blokady
Wielkim nietaktem było by pominięcie lockscreena czyli ekranu blokady, który również został nieco przerobiony, gdyż jeden z suwaków odpowiada za odblokowanie, drugi za szybkie uruchomienie aparatu. Oprócz tych dwóch „dużych” jest jeszcze jeden mały przełącznik, za pomocą którego w szybki sposób możemy włączyć dźwięki lub wibrację.
W tym momencie warto zaznaczyć czego nie powiedziałem podczas nagrywania filmu, chyba ze względu na fascynację, iż ekran idealnie odwzorowuje nasze gesty i poczynania, natomiast dzięki zastosowanej technologii procesora dwurdzeniowego o częstotliwości 1,2GHz to telefon czeka na naszą reakcję, a nie my na reakcję telefonu.
„Firmy, które rosną dzięki rozwojowi i ulepszeniom, nie zginą” H.Ford. Ja również tak uważam jak osoba, która właśnie zacytowałem, pierwszy kontakt z telefonem napawa mnie optymizmem przed dalszymi testami. Aby was zaciekawić napiszę tylko, że będę sprawdzał czy Super AMOLED jest naprawdę super. Pozdrawiam.
Materiał został przygotowany w ramach konkursu „Testuj i wygraj Motorola RAZR™” Więcej informacji na temat telefonu znajdziecie w aplikacji testowej: https://apps.facebook.com/mototesty/Article/view/list/id/36