Elephone G3 — smartphone za 50$
Nie każdy telefon musi kosztować fortunę, nie każdemu taki telefon jest potrzebny i właśnie do takich użytkowników wystawia rękę chińska firma Elephone. Producent w swoim portfolio zamieścił model G3, który faktycznie nie może konkurować z topowymi smartphonami, ale wstrzeliwuje się w zupełnie inny segment rynku.
Elephone G3 jest reklamowany jako dobra słuchawka dla starszych ludzi, a dlaczego? Ponieważ posiada w miarę duży ekran, łatwy w obsłudze launcher, a także jego cena nie jest wygórowana.
Przejdźmy jednak do konkretów - za cenę 50 dolarów otrzymamy telefon z:
[list]
[item]Wymiary: 135*67*8.9mm[/item][item]Waga: 139g[/item][item]CPU: MediaTek MT6572 1.2 GHz Dual-core[/item][item]GPU: Mali-400 MP1[/item][item]RAM: 512MB[/item] [item]Pamięć: 4GB - możliwość rozszerzenia do 64GB (slot karty SD)[/item][item]Ekran: 4.5" o rozdzielczości 854*480 pikseli[/item][item]Bateria: 1850mAh[/item] [item]Przedni aparat: 1.3MP[/item][item]Tylni aparat: 3.0MP[/item] [item]Wi-Fi: 802.11n[/item][item]Dual Sim[/item][item]WCDMA 2100/850 (HSDPA)[/item][item]GSM 850/900/1800/1900[/item][/list]
Elephone G3 ma klasyczny wygląd - niewielkie rozmiary i delikatnie zaokrąglone narożniki sprzyjają dobremu ułożeniu telefony w kieszeni. Z przodu oczywiście znajduje się 4,5 calowy ekran o rozdzielczości 854*480 pikseli, któremu nie możemy nic zarzucić, pamiętając oczywiście o cenie. [img=ele_01][join][img=ele_02]
Pod ekranem znajdują się trzy pojemnościowe przyciski (nie podświetlane), pełniące standardowe funkcje dla systemu Android, w który wyposażony został telefon.
Z tyłu został umieszczony aparat z diodą LED i niestandardowo przyciski do sterowania głośnością i zablokowania/wyłączenia urządzenia. Podobne rozwiązanie możemy zobaczyć w telefonach firmy LG co, że producent podpatrzył to rozwiązanie u konkurencji. Zaś sama tylna klapka została wykonana z chropowatego materiału daje gwarancję, że telefon nie wyślizgnie się z ręki.
System
Elephone G3 został wyposażony w najnowszą wersje zielonego robocika, a sam release oprogramowania jest datowany na 25 sierpnia 2014, więc naprawdę wszystko jest świeżę. Sam system działa bardzo stabilnie - przez kilkotygodniowy okres korzystania telefon nie miał chwili słabości. Producent nie zainstalował kompletnie zbędnych żadnych aplikacji, po za dodatkowym bardzo prostym launcherem, o którym napiszę poniżej. Od samego początku, także mam zainstalowanego SuperSU, więc z uprawnieniami administratora nie mamy żadnego problemu.
SimpleUI - prosty launcher
Producent mówi, że owe urządzenie było produkowane z myślą o starszych użytkownikach. Dlatego też stworzył alternatywny prosty interfejs, który jest łatwy i przejrzysty w obsłudze - dzięki dużym tekstom i ikonom.
Dzięki tej aplikacji także możemy przeczytać wiadomości, zadzwonić i spersonalizować listę najważniejszych kontaktów (nie korzystając z dodatkowych aplikacji)
Zaś jeśli ma potrzeby korzystania z takiej wersji interfejsu to jest możliwość przełączenia się na EleUI, które przypomina standardowy launcher z Androida, choć ten jest pozbawiony drawera.
Aparat
Aparat choć nie kilkunasto pikselowy robi całkiem wyraźne zdjęcia, jeśli ktoś nie przywiązuje do fotek większej wagi - powinien on swobodnie wystarczyć na uwietrznienie chwili w dzień, bo w nocy nie mamy na to szans nawet z włączoną diodą LED.
Podsumowanie
Elephone G3 spisuje się naprawdę dobrze jak nadmieniłem wcześniej telefon nie zawiesił się, ani nie razu, a także nie załapał zmułki. Jakość rozmów jest na bardzo dobrym poziomie, rozmówcę słychać głośno i wyraźnie. W chwilach nudy także możemy ową słuchawkę wykorzystać do rozrywki, albowiem dzięki Mali-400 zagramy w niejedną grę - Cut the Rope 2 działa - sprawdziłem. Wadą jaką można wytknąć urządzeniu to siła zewnętrznego głośnika, czasami nie słyszałem dźwięku przychodzącej rozmowy - co powinno nie mieć miejsca w telefonie dla starszych osób.
Myślę, że w tej kategorii cenowej nie znajdziemy lepszej słuchawki i Elephone G3 może stać się dobrym wyborem, dla mało wybrednego użytkownika.