Elephone S2 Plus – „szklany” smartfon z Androidem 5.1
03.08.2015 | aktual.: 04.08.2015 09:01
Elephone jest jednym z wielu chińskich marek, które non stop zalewają rynek swoimi nowymi produktami. Zawsze na ich witrynie, w zakładce “New product”, znajdziemy aktualny plan wydawniczy, który bez większych poślizgów realizują. Jedną z owych nowości jest wspomniany w tytule Elephone S2 Plus, który swoją premierę miał w połowie lipca.
Jednocześnie producent wydał dwa modele: Elephone S2 i Elephone S2 Plus, różnice między nimi są cztery: wielkość ekranu (5” / 5,5”), a co za tym idzie rozmiar telefonu (143mm*70mm*6,8mm / 153mm*77mm*6,9mm), pojemność baterii (2100mAh / 2600mAh) i oczywiście cena (149,99$ / 159,99$). Od samej zapowiedzi byłem napalony na wersję mniejszą, czyli S2, ale podczas wysyłki pachnący ryżem pakowacz się pomylił i dostałem wersję z Plusem. O zwrotach żadnych nie było mowy, ponieważ nie chciało mi się szarpać z celnikami czy znów płacić VAT, więc telefon został.
Fakt, byłem do przodu o 10 dolarów, ale marzył mi się tamten - foch! i do szuflady. Po dwóch, trzech dniach “obraza majestatu” minęła i próbowaliśmy się zaprzyjaźnić. Nastąpiło uroczyste odpakowanie i przeglądnięcie załączonego wyposażenia. “Zestaw powitalny” nie powala, albowiem poza ładowarką, kablem USB, ulotką i dwoma foliami nic więcej nie znajdziemy.
S2 Plus jest elegancki. Zastosowane w nim szkło, które znajdziemy po dwóch stronach, naprawdę sprawia ekskluzywne wrażenie. Dodatkowo dochodzi aluminiowa ramka z ładnie zaokrąglonymi narożnikami. No chiński miód malina. Sercem telefonu jest czterordzeniowy procesor MediaTek MT6735, który z układem graficznym Mali-T720 i 2 GB RAMu na pokładzie swobodnie spełnia zadania dla telefonu ze średniej półki cenowej. Zastosowana 16‑gigabajtowa wewnętrzna pamięć, z której użytkownik ma do dyspozycji ponad 12 GB, wystarczy aby przechować dane. Dodatkowo w szufladzie na karty SIM znajdzie się miejsce na rozszerzenie pamięci o kartę SD.
Centralnym punktem telefonu jest 5,5 calowy ekran, kamerka 2MP do pstrykania słit foci, czujnik światła i odległości.
Słit focia - dziedzina sztuki (?) fotograficznej przejawiająca się w robieniu zdjęć przedstawiających osoby z różnych dziwnych perspektyw. Zwrot słit focia pochodzi z języka pokemoniastego i oznacza zapewne coś w rodzaju fajne zdjęcie.
Pod wyświetlaczem mamy możliwość skorzystania z trzech przycisków pojemnościowych pełniących flagowe funkcje Androida - szkoda że owe klawisze z nic nie znaczącymi symbolami są nadrukowane w tak kiepski sposób, co niszczy fajny design telefonu. Kolejną wadą tego rozwiązania jest brak podświetlenia wspomnianych przycisków - co dla mnie już jest niewybaczalne. Cały czas nie rozumiem tego typu rozwiązań - jestem fanem wirtualnych klawiszy na ekranie. Poza tym nie mogło zabraknąć także przycisków fizycznych, po bokach, służących do regulacji głośności i wyłączenia ekranu.
Obracając telefon ekranem do dołu zobaczymy w centralnej części logo Elephone, na dość oryginalnej, mieniącej się teksturze (demo ) - podobny efekt został wykorzystany w HTC Diamond kilka lat temu. W lewym górnym rogu znalazł się aparat 13MP z lampą LED, a poniżej głośniczek.
Standardowo, w dolnej krawędzi został umieszczony port microUSB, a w górnej - wejście słuchawkowe miniJack.
Lewy bok został wyposażony w szufladkę na karty SIM, zaś prawy w przyciski odpowiedzialne za regulację głośności i blokadę ekranu.
Podkreślę jeszcze raz, że jestem pełen podziwu dla tego projektu i jego wykonania. Naprawdę Elephone S2 Plus prezentuje się zacnie, przede wszystkim dobrze leży w dłoni i to wszystko dostajemy w przystępnej cenie.
"Trza kartę włożyć"
Gdy otworzyłem szufladkę, do której powinny wskoczyć dwie karty SIM i jedna SD, to oniemiałem, albowiem w mojej głowie nie mieściło się jak w takiej małej przestrzeni umieścić trzy karty. Naprawdę nie mogłem rozkminić jak tam to wszystko rozlokować, ale jako że jestem dobry w układaniu puzzli, to przeskoczyłem ten problem “raz dwa” i mogłem się cieszyć zasięgiem w mojej nowej słuchawce. Poniżej filmik jak owy montaż wygląda: [youtube=https://www.youtube.com/watch?v=PaXA3Juawtk]
Wyświetlacz
Elephone S2 Plus został wyposażony w ekran o przekątnej 5,5”, o którym można powiedzieć, że daje radę. Kolory, ostrość i kąty widzenia są bardzo dobre. Szkoda, że rozdzielczość jest tylko HD (720x1280 pikseli). Jak dla mnie, ta rozdziała nadje się do wyświetlaczy nie większych niż pięć cali.
Aparat
Kamerki (tył -13MP, front-2MP) dostępne w tym modelu spełniają funkcje, do których zostały stworzone. Swobodnie uwiecznimy nimi chwile i będziemy mogli podzielić się zdjęciami z naszymi znajomymi. Choć czasami ich jakość pozostawia wiele do życzenia. Zresztą oceńcie sami.
[join][img=z3][join][img=z4][join][img=z5][join][img=z6][join][img=z7][join][img=z8][join][img=z9][join][img=z10]
Bateria
Akumulator w moim S2 Plus posiada pojemność 2600mAh. Obniżone taktowanie procesora do 1 GHz, daje mu dużo większy czas pracy, naturalnie ta zmiana ma odzwierciedlenie w wydajności układu. Podczas normalnego użytkowania telefonu bateria wystarczała mi na ponad dwa dni - co jest dobrym wynikiem. Zaś PCMark swój test życia baterii zakończył z wynikiem 6 godzin i jednej minuty.
System i pierwsze uruchomienie
W zainstalowanym systemie Android 5.1 nie znajdziemy ani grama śmieci - co jest jak najbardziej na plus. Producent nie połasił się o jakiekolwiek własne modyfikacje, no oczywiście poza aplikacją, w której możemy podzielić się swoimi spostrzeżeniami na temat produktu.
Oczywiście pojawiło się kilka dodatkowych funkcji, których w czystym Androidzie nie znajdziemy, a zaliczyć do nich można Smart Wake i tryb Direct (owe opcje opisałem w recenzji Bluboo X6. Owe funkcjonalności pojawiają się za sprawą wersji OSu dostarczanego przez MediaTeka i znaleźć je można w większości urządzeń z procesorem tego producenta.
Banchmarki
W procesorze MT6735 zostało zdegradowane taktowanie o ? (maksymalna częstotliwość układu 1,5GHz), co ma odzwierciedlenie w wynikach programów wyliczających wydajność. Jednak nie każdy używa słuchawki do grania w najnowsze mobilne tytuły, a po prostu do kontaktowania się ze światem. Niemniej jednak wyniki prezentują się następująco:
- Epic Citadel: 23,2 fps
- 3D Mark: 3074 (Ice Strom Unlimited) | 1991 (Ice Storm Extreme) | 3801 (Ice Storm)
- AnTuTu: 20125
- Vellamo: 1684 (Chrome) | 1168 (Multicore) | 705 (Metal)
- Geekbench 3: 488 (single-core) | 1331 (multi-core)
- PC Mark (work performance): 2554
Podsumowanie
Na koniec warto wspomnieć o jakości rozmów bo w końcu to jest podstawową funkcją telefonu ;) Przez wbudowany głośniczek i mikrofon możemy wyraźnie usłyszeć naszego rozmówcę i vice versa. Jak każdy telefon napędzany procesorem MediaTek MT6735 posiada oczywiście wsparcie dla 4G LTE, które działa niezawodnie. Także nie można mieć zastrzeżeń do działania GPSu, ponieważ działa dobrze - o dziwo dużo lepiej niż w opisywanym przeze mnie Bluboo X6, który gubił zasięg lub czasami w ogóle podawał nieprawdziwe informacje.
Atrakcyjna cena nie jet wynikiem dobroduszności producenta, a rezygnacją z pewnych dobrodziejstw. S2 Plus został pozbawiony kilkunastu czujników i tak, do naszej dyspozycji, został tylko czujnik światła, odległości i akcelerometr. Zgadza się słuchawka nie posada kompasu ;/
Poza wymienionymi wadami powyżej i w samej recenzji Elephone S2 Plus to kandydat godny rozważenia dla użytkownika, który szuka taniego, niezawodnego telefonu, który zarazem będzie posiadał ciekawy i oryginalny design.
Na koniec szybkie zestawienie plusów/minusów:
+ oryginalny wygląd + lekki + przystępna cena + 4G LTE + niezaśmiecony, stabilny system w wersji 5.1 + przyzwoity czas pracy na baterii - obniżone taktowanie procesora - nadrukowane przyciski pojemnościowe - brak kilku przydatnych czujników/sensorów - wersja S2 Plus powinna posiadać rozdzielczość ekranu Full HD[/item]- raczej brak szkła Gorilla Glass