WeTek Play — odkryj nowy sens rozrywki
Od ostatniej mojej recenzji Androidowego PC minęły już ponad trzy tygodnie i czas nadrobić zaległości. Dlatego dzisiaj przedstawiam wam mój nowy nabytek czyli WeTek Play. Jest to pierwszy box tej młodej, stawiającej pierwsze kroki firmy. WeTek swoją główną siedzibę posiada w Hong Kongu, ale ośrodek rozwojowy umiejscowił w Europie, w Słowenii - tam właśnie projektowane i oprogramowywane są jego produkty. Konsorcjum stawia przede wszystkim na jakość - co w dzisiejszych czasach powinno być priorytetem.
WeTek Play to urządzenie oparte o dwurdzeniowy procesor Amlogic AML8726-MX (Cortex A9), który bardo dobrze jest wspierany przez XBMC, a także posiada dobrą wydajność dekodowania wideo. Pewnie część z czytających zastanawia się co nowego zaprezentować kolejna firma produkująca taki sprzęt? Otóż WeTek do swojego komputera dołożył podwójny tuner DVB‑S2, a także na ich stornie będzie można znaleźć alternatywne oprogramowanie jak: ParanoidAndroid CyanogenMod, OpenELEC, czy Ubuntu z interfejsem LXDE.
Odpakowywanie
WeTek Play pakowany jest w eleganckie biały kartonik, zabezpieczony z dwóch stron plombami, aby kupujący był pewny, że urządzenie i zawartość pudełka jest nie naruszona.
W środku opakowanie zostało podzielone na dwa "piętra". Na górze znajduje się oczywiście box, zaś na dole pilot, dedykowany zasilacz 12V 1,5A, kabel HDMI i kabel RS‑232. Dodatkowo w kartoniku znajduje się krótka instrukcja obsługi w trzech językach, a także karta członkowska z unikalnym numerem, która da nam dostęp do działu z aktualizacjami na stronie producenta.
Obudowa/wykonanie
Skrzynka została wykonana z matowego plastiku o prostej, aczkolwiek zgrabnej konstrukcji. Z przodu znajduje się przycisk zasilania i trzy diody, z informujące o stanie urządzenia - zasilanie, działalność sieci WiFi i Ethernet.
Po prawej stronie znajdziemy gniazdo karty microSD i port USB.
Z tyłu WeTek Play posiada parę portów USB, wyjście CBVS i SPDIF, gniazdo interfejsu sieciowego, port HDMI, złącze RS‑232 i wejście na wtyczkę zasilacza. A także dwa złącza antenowe do tunera DVB‑S2.
Pierwsze uruchomienie
Gdy podłączymy pudło do prądu to na ekranie naszego telewizora powinien ukazać się kreator wstępnej konfiguracji, w której będziemy wybierać język systemu, metodę łączenia się z siecią domową, sprawdzenie czy jest nowsza wersja systemu, rejestracje urządzenia na stronie producenta, czy logowanie się do Google.
Opcjonalnie także możemy skonfigurować odbiór telewizji przez tuner satelitarny. Po tym wszystkim przywita nas ciemny stonowany Launcher, stworzony przez programistów firmy WeTek.
Android/Launcher/Aplikacje
Fabrycznie na WeTek Play został zainstalowany zrootowany Android w wersji 4.2.2 ze modyfikowanym jądrem 3.0.50. Wspomniany przeze mnie kilka linijek wyżej Launcher jest bardzo przejrzysty i myślę, że swobodnie nadaje się jako główne okno w naszym Smart-TV.
Został podzielony w poziomie na trzy segmenty. Na pierwszym miejscu znajduje się data, godzina i aktualna pogoda dla naszego regionu - wszystko zostało wyróżnione dużą pogrubioną czcionką. Niżej zostało wyróżnione pięć pozycji: WeTek Theater, lista wszystkich zainstalowanych aplikacji, przeglądarka internetowa, eksplorator plików i XBMC. Jak wygląda ostatnia linia ma wpływ użytkownik, ponieważ jest ona konfigurowalna i możemy wybrać jakie aplikacje chcemy tam zobaczyć. W WeTek Play zostało preinstalowanych kilka aplikacji, takich jak: Box, MX Player, XBMC, Fruit Ninja, Chrome.
Pamięć
Cztero-gigowa pamięć została podzielona na dwie partycję - systemową, gdzie użytkownik nie ma dostępu i tą na dane. Partycje zostały podzielone po 50% powierzchni. Dla tego też jeśli mamy zamiar instalować więcej aplikacji musimy zaopatrzyć się z pojemną kartę SD.
Benchmarki
Procesor Amlogic AML8726-MX istnieje na rynku już od ponad dwóch lat i faktycznie nie dorównuje wydajności nowszym procesorom, ale to niesie zupełnie inną wartość - dostępne oprogramowanie może pracować bardziej stabilnie. Poniżej trochę zrzutów ekranu z popularnych benchmarków.
Audio/Video
Do przetestowania obsługiwanych formatów audiowizualnych użyłem oczywiście preinstalowanego XBMC. Filmy odtwarzałem zarówno przez DLNA jak i bezpośrednio z podłączonego dysku po USB. Z mojej non‑stop ewoluującej paczki testowej wyszło, że urządzenie bardzo dobrze radzi sobie z popularnymi kodekami: H.264, MPEG2/4 i VC1. Także rozdzielczość pliku wideo, czy kontener nie mają dla niego znaczenia. Oczywiście musimy zapomnieć o 4K, albowiem ten procesor wsparcia do takiego formatu nie posiada.. Jednynym problemem z jakim się spotkałem to problem z odtwarzaniem MPEG4 powyżej 12Mbps.
WeTek Theater Live TV
Podwójny tuner DVB‑S2 jest jednym z najważniejszych atutów tego androidowego odtwarzacza, który możliwi nam oglądanie i jednoczesne nagrywanie żądanych programów na zewnętrzny dysk. Aplikacja do obsługi tunera nazywa się WeTek Theater Live TV. Pierwsze jej uruchomienie wywoła kreatora ustawień, w których będziemy musieli wybrać ustawienia satelity, z której będziemy chcieli otrzymywać sygnał.
Następnie rozpocznie się przeszukiwanie, w celu znalezienia listy kanałów radiowych i telewizyjnych.
Po zakończeniu procesu aplikacja przeniesie nas na pierwszy serwis na liście kanałów. Nawigacja w aplikacji jest intuicyjna jak w standardowym dekoderze satelitarnym.
Jeśli mamy podłączony do WeTek Play dysk twardy możemy skorzystać z funkcji nagrywania i TimeShift, która umożliwia zatrzymanie oglądanego kanału na żywo i wznowienie go w dowolnej chwili. Wszystkie nagrania lądują na naszym dysku w katalog TVRecordFiles. Pliki (czyste TS) nie są szyfrowane, dlatego możemy je odtwarzać na dowolnym sprzęcie. Oczywiście nie mogło i tu zabraknąć funkcji EPG (Elektroniczny przewodnik po programach), dzięki której możemy zaplanować nagrywanie programu lub ustawienia przypomnienia o nim.
Warto dodać, że na WeTek Play oglądniemy tylko kanały nie kodowane (FTA), ponieważ urządzenie nie posiada slotu na jakąkolwiek kartę, która by nam sygnał odszyfrowała. Jednak producent zapowiedział, że pojawi się model z tunerem terestialnym, który może okazać się łakomym kąskiem dla "przysłowiowego Nowaka" :)
Pilot
Pilot dostarczany w pudełku z WeTek Play jest wykonany z bardzo dobrej jakości plastiku i jego kształt jest ergonomiczny - przyjemnie leży w dłoni. Zasilany jest przez dwie baterie AAA. Pod spodem posiada spust, który włącza opcję "Fly Mouse" - czyli żyroskopu. Na pilocie zostały umieszczone klawisze numeryczne, którymi możemy nawigować będąc w aplikacji do odbioru telewizji lub wykorzystać je jako klawiaturę - działa tak samo jak w telefonach komórkowych - tej starej generacji.
Podsumowanie
WaTek Play jest dla mnie kolejnym miłym zaskoczeniem. Szybki i stabilny Android z funkcjonalnym i eleganckim interfejsem daje nam miły komfort pracy. Wszystko dopełnia żyroskopowy pilot, który bardzo dobrze został zintegrowany z całym systemem. Zastosowanie podwójnego tunera satelitarnego, dzięki któremu możemy oglądać normalną telewizję i skorzystać z PVR daje temu produktowi przewagę nad konkurencją.
Lubimy za
[list] [item]podwójny tuner satelitarny DVB‑S2[/item][item]praktyczny Launcher i interfejs WeTek Theater Live TV[/item][item]pilot[/item][item]stabilny, szybki system[/item][item]aktualizacje poprzez OTA[/item][item]interfejs RS‑232[/item][list]
Nie lubimy bo:
[list] [item]mała ilość pamięci wbudowanej[/item][item]brak możliwości oglądania kodowanych kanałów satelitarnych[/item][list]
TV‑Box WeTek Play na dniach trafi do sprzedaży Europie w opisywanej przeze mnie wersji z tunerem DVB‑S2, a już niedługo także z DVB‑T. Z ciekawostek można dodać, że firma WeTek jest jednym z głównych sponsorów Kodi (starego XBMC).