WeTeK Play — ciekawostki
WeTek Play to androidowy box, o którym już pisałem na początku grudnia. W ostatnim czasie pojawiło się kilka nowości związanych z tym produktem, o których warto wspomnieć.
DVB-C/T/T-2
Testowany przeze mnie box posiadał wbudowany tuner podwójny DVB‑S2, ale producent także zapowiadał wersję z DVB‑C/T/T-2 - od nie dawna dostępna w sklepie producenta za cenę ~109 euro.
Mi udało się pozyskać sam tuner, który bezproblemowo podmieniłem w moim boxie i ku zaskoczeniu system rozpoznał go i już po chwili mogłem cieszyć się naziemnym sygnałem telewizji cyfrowej. Proces “podmiany” był banalnie prosty - wystarczyło odkręcić 4 śrubki ukryte pod nóżkami urządzenia, wyciągnąć stary tuner i włożyć nowy.
Po uruchomieniu boxa - musiałem tylko wybrać z jakiego rodzaju tunera chcę korzystać i się przeskanować.
OpenELEC 5.0 z karty SD
Kolejną ciekawostką jest możliwość uruchomienia OpenELEC z karty SD, wystarczy tylko pobrać bootowalny obraz z forum firmy WeTek i wgrać go na kartę za pomocą dd (linux) lub Win32 Disk Imager (windows). Przygotowaną kartę włożyć do slotu SD w WeTek Play i zrestartować urządzenie - po chwili powinniśmy zobaczyć znajomy interfejs Kodi. Na ten moment OpenELEC nie wspiera tunerów, ale ekipa programistów z Słowenii ciągle pracuje nad dołożeniem tej funkcjonalności.
WeControl
To aplikacja do sterowania WeTek Play. Dzięki niej możemy zamienić nasz smartfon lub tablet w prawdziwego pilota.
Program został wyposażony także w funkcję klawiatury i touchpada, więc bezproblemowo będziemy mogli zarządzać boxem siedząc na kanapie w salonie.
[join][img=app3][join][img=app4]
Aplikacje oczywiście znajdziecie w Google Play. Wystarczy ją tylko zainstalować i uruchomić - aplikacja powinna szybko zidentyfikować boxa, jeśli są w tej samej podsieci.
WeTek WeCloud Antenna Internet TV
W ostatniej aktualizacji dla urządzenia WeTek pojawiła się nowa aplikacja WeCloud Antenna, dzięki niej mamy możliwość oglądania setki kanałów telewizyjnych internetowych za darmo.
Jednak ta usługa jest dostępna tylko dla użytkowników, którzy zarejestrowali swoje urządzenie.
Nieoficjalne ROMy
Nie tylko programiści prężnie pracują nad rozwojem WeTek Play, ale także społeczność, która wytworzyła się wokół urządzenia, zaś popularny procesor tylko sprzyja powstającym ROMom. Na ten moment w dziale forum freaktab możemy znaleźć nieoficjalne porty ParanoidAndroida, Omni, AOKP, czy wreszcie CyanogenMOD 12 - wersja zwykła i TV.
Aby móc odpalić te nieoficjalne produkcje musimy wyposażyć się w odpowiednie Recovery. Mamy do wyboru dwa: ClockWorkMOD recovery i TWRP Recovery.
Ja wybrałem CWM, ponieważ już z nim miałem do czynienia i nie chciałem próbować czegoś innego. Po ściągnięciu paczki, rozpakowywujemy ją i wgrywamy plik recovery.img na kartę SD. Odłączamy urządzenie od prądu i podłączamy ponownie trzymając wciśnięty przycisk UPGRADE (znajduje się na spodzie boxa) - po 10 sekundach puszczamy przycisk i czekamy na uruchomienie się Recovery.
Instalacja Romu wygląda tak samo jak dla każdego urządzenia z Andriodem:
- pobieramy wybrany rom i gappsy
- wrzucamy archiwa na kartę SD
- w Recovery wybieramy “Install zip” - > “choose zip from /external_sd”
- teraz musimy zaznaczyć Rom do wgrania w moim wypadku jest to: cm-12-20141225-UNOFFICIAL-dvbbox/cm-12-20141228-UNOFFICIAL-playatv
- później w taki sam sposób doinsalowujemy gappsy
- restartujmey urządzenie
- i czekamy - po kilku minutach powinniśmy zobaczyć Splash/Ekran powitalny naszego roma.
Ja na warsztat wziąłem dwa Romy CyanogenMOD 12 - jeden standardowy i drugi w wersji Andrid TV, podobny jest w Nexus Player. Pierwszy ROM działa stabilnie, choć czasami zdążają się lagi w samym systemie. Drugi ma jeszcze poważne problemy z samą stabilnością - widać że BETA. Jednak oba ROMy są w ciągłym rozwoju, więc trzymam kciuki :)
pozdrawiam wojtekadams