X1 – multimedialny żółwik od Zidoo
21.07.2015 | aktual.: 22.07.2015 12:49
Już nie pierwszy raz, na łamach bloga, przedstawiam przystawkę do telewizora, zwaną set‑top-boxem. Podczas moich testów wyrobiłem już sobie opinię na temat tych produktów i wiem, że jednym z najważniejszych ich atutów jest wsparcie producenta i aktualizacje oprogramowania. Bez tego sprzęt, nawet z najnowszym procesorem, jest dla mnie nic nie wart. Na chińskim rynku podobnych urządzeń jest bardzo dużo i zawsze znajdzie się taki z owym supportem. Dzisiaj zaprezentuje wam Zidoo X1, o którym już pisałem - można było go wygrać w konkursie producenta i wiem, że jeden z puli trafił do użytkownika DP. Gratulację @gowain :) Poza naszym trybunem ludu, szczęśliwcem byłem też ja :)
Firma Zidoo przykłada wielką uwagę do swoich produktów. Począwszy od samego opakowania, po zawartość i kończąc na dobrze napisanym oprogramowaniu, które cały czas dostaje aktualizacje z nowymi funkcjami.
Zidoo X1, w moim domu, otrzymał miano plastikowego żółwika, ponieważ jego wygląd jest dość oryginalny. Owalny top‑cover (niczym skorupa wspomnianego gada) jest dostępny w dwóch kolorach, żółtym i srebrnym (o dużym połysku). Z przodu urządzenia znajduje się dwukolorowa dioda, która informuje w jakim stanie jest urządzenie. Czerwona - tryb czuwania, niebieska - tryb działania/pracy. Obok diody znajduje się odbiornik IR, przyjmujący komendy z pilota, dostępnego w zestawie.
Z tyłu zostały umieszczone wszystkie porty, dzięki którym możemy korzystać z dobrodziejstw tego boxa. Zaczynając od lewej strony mamy: wyjście RCA, HDMI, port USB, wejście Ethernet - RJ45, kolejny port USB, slot na kartę microSD i wejście dla zasilacza.
Całe urządzenie jest bardzo atrakcyjne. Za smukły i przemyślany design, Zidoo dostaje ode mnie duży PLUS. Na pewno będzie się dobrze prezentował w salonie.
Tego produktu na pewno nie możemy wykorzystać jako Androidowej konsoli, ponieważ jego “bebechy” nie są wyśrubowane. Celem producenta było stworzenie po prostu mini media center i w tych zadaniach X1 sprawuje się bardzo dobrze. Będąc przy wnętrznościach warto wspomnieć, że sercem urządzenia jest:
- procesor: 1,5 GHz Allwinner H3, czterordzeniowy procesor Cortex-A7
- GPU: Mali400MP2 GPU @600MHz
- RAM: 1 GB
- Pamięć wewnętrzna: 8 GB (dla użytkownika 4,1 GB)
Ciekawostką jest to, że w urządzeniu brakuje wsparcia dla Bluetooth. Prawdopodobnie zrezygnowano z tej funkcji, aby jeszcze bardziej obniżyć cenę urządzenia, która i tak już nie jest wygórowana (~60$).
Marka Zidoo przyzwyczaiła mnie, że oprogramowania dostępne na ich urządzeniach jest od pierwszego momentu godowe do pełnienia funkcji centrum multimedialnego.
Wśród preinstalowanego oprogramowania znajdziemy: niezawodne Kodi, menedżera plików, kilka aplikacji Zidoo (aby dostosować interfejs launchera czy skonfigurować przyciski pilota załączonego w zestawie). Nie zabrakło również aplikacji do sterowania boxem za pomocą smartfona - dzięki aplikacji Zidoo Remonte Control.
Poniżej krótki klip przedstawiający interfejs użytkownika zwany ZIUI: [youtube=https://www.youtube.com/watch?v=qOU6C2Zf454]
Dzięki procesorowi Allwinner H3 Zidoo X1 bez problemu radzi sobie z odtwarzaniem wideo, które zostało skompresowane popularnymi kodekami, między innymi : H.264, H.265, VC‑1, DivX, Xvid, VP6, VP8 (więcej informacji znajdziecie na stronie producenta). Na stronie producent zachwala, że box powinien poradzić sobie także z contentem w rozdzielczości 4K. Z mojej testowej paczki uruchomiłem może 20% sampli, które zostały poprawnie odegrane, zaś AnTuTu Video Tester zakończył swój test z wynikiem 704 pkt.
Podczas tworzenia tego krótkiego wpisu zastanawiałem się, czy jest sens rozciągać go o wyniki programów wysiłkowych, ponieważ zastosowane GPU nie jest już najświeższe.
- Antutu v5.7.1: 17143
- Geekbench 3: 318 (single-core) | 924 (multi-core)
Jak widać na załączonych zrzutach ekranu, wszelkie domysły na temat wydajności układu potwierdzają się w stu procentach.
Podsumowanie
Zidoo X1 jest bardzo dobrym wyborem dla użytkownika, który chce kupić proste, niedrogie (~60 $) urządzenie do zastosowań multimedialnych. Jedną z największych zalet tego boxa jest przede wszystkim wsparcie producenta i gwarancja otrzymywania aktualizacji. Już teraz X1 jest wyposażony w spory szereg funkcji, a znając inżynierów z Zidoo daję gwarancję, że jeszcze czymś zaskoczą. W ich starszym produkcie (X9) ostatnio dołożono na przykład funkcję PIP (Picture in picture), ponieważ ten box posiada wejście HDMI IN i dzięki temu możemy jednocześnie oglądać obraz trafiający do nas właśnie przez ten port.