Recenzja Sony Xperia XZ2 Premium
09.11.2018 | aktual.: 09.11.2018 18:18
Choć wyświetlacze FullHD są dla wielu wystarczające, to coraz większą popularnością cieszą się urządzenia z ekranami 4K – to właśnie japońskie Sony jesienią 2015 wprowadziło pierwszy smartfon wyposażony w ekran o tak dużej rozdzielczości. Niedawno zadebiutował trzeci model z tej serii. Czy najnowszy XZ2 Premium jest lepszy od poprzednika? Czy rzeczywiście jest to produkt Premium? Zapraszam do recenzji.
Zestaw i wykonanie
Najnowszy model pakowany jest w znane już z Xperii, bardzo dobrze wykonane, pudełko kartonowe z dużą literą X na górze. Jak przystało na produkt premium elementy zestawu starannie rozmieszczono tak aby pierwsze wrażenie zaraz po zakupie było jak najlepsze. W środku znajdziemy ponownie tackę ze smartfonem (całkiem przydatna także na co dzień jako podkładka), osobną przestrzeń na kabel USB, ładowarkę i adapter USB‑3.5mm oraz mini karton z miejscem na poradnik startowy. Następnie wydzielono miejsce na ładowarkę i słuchawki (brak w zestawie testowym). Zestaw jest skromny, jednakże jest to już norma od kilku lat i poza zamówieniami przedpremierowymi trudno oczekiwać extra dodatków w komplecie.
Tegoroczna XZ2 Premium pod względem designu i wykonania obudowy czerpie zarówno z pozostałych modeli serii XZ2 jak i w dużej mierze kontynuuje trendy znane z poprzednich modeli Premium. Mamy tu bowiem połączenie nowej, wprowadzonej wiosną bryły, układu elementów na obudowie ze znacznie szerszymi ramkami nad i pod ekranem oraz unikalnym kolorem obudowy typowym dla modeli Premium. Choć ramki są grubsze niż nakazują to obecne trendy to w niczym to nie przeszkadza a pozwoliło ukryć nie tylko ekran 4K, ale też potężną baterię. Uwagę zwraca, identycznie zresztą jak w poprzednikach, unikalny kolor obudowy - tym razem szkło przypomina mleczne lustro, co pozwoliło zamaskować większość śladów codziennego użytkowania, które były bardzo widoczne na lustrzanych powierzchniach poprzednika.
Boczne ramki doczekały się w modelu Premium pierwszej od dość dawna zmiany - niewielkiej, ale zawsze coś - schowaną pod zaślepką tackę na dwie karty nanoSIM i microSDXC przeniesiono z lewej krawędzi na górną, obok dodatkowego mikrofonu. Pozwoliło to uzyskać niczym nie przerwaną lewą krawędź co sprawia, że smartfon świetnie się prezentuje... z drugiej strony niektórzy zarzucą pewnie Japończykom, że tyle przestrzeni się marnuje... moim jednak zdaniem jest to bardzo fajne rozwiązanie.
Jeśli chodzi o pozostałe krawędzie to brak większych zmian: na dole znalazło się złącze USB‑C (do zestawów sprzedawanych w sklepach dołączony jest adapter pozwalający wykorzystać to złącze do podłączenia tradycyjnych słuchawek) oraz mikrofon a na prawej, patrząc od góry, znajdziemy przyciski: regulacji głośności, zasilania oraz aparatu.
Na panelu przednim znajdziemy kolejno: diodę powiadomień, aparat, czujnik jasności, zbliżeniowy oraz głośniki stereo (po jednym nad i pod ekranem). Napis Sony podobnie jak w pozostałych XZ z tego roku znalazł się pod ekranem. Z tyłu znajdziemy podwójny aparat z diodą flash, napis Xperia, oznaczenie modułu NFC oraz wykonany z matowego plastiku skaner linii papilarnych. Lokalizacja nie jest najszczęśliwsza, ale pozostaje nic innego albo do tego przywyknąć jeśli chcemy z biometrii korzystać. Pod tylną obudową ukryto moduł ładowania indukcyjnego, co pozwala bez problemu w pełni wykorzystać urządzenie nawet gdy musimy podładować baterię, a jednocześnie potrzebujemy np. podłączyć tradycyjny zestaw audio.
Jeśli chodzi o wykonanie akcesoriów to tradycyjnie już nie ma powodów do zastrzeżeń bowiem wykonano je z dobrej jakości materiałów. Również długość kabla USB jest wystarczająca.
Specyfikacja
- Ekran 5,8" 4K (2160 x 3840 pikseli) HDR TRILUMINOS™ Display for mobile, Gorilla Glass 5, Technologia X-Reality™ do urządzeń przenośnych, Dynamiczne poprawianie kontrastu, Dynamic Vibration System
- Pamięć: 6GB RAM oraz 64GB na dane + obsługa kart microSDXC do 400GB
- SIM: obsługa 2x NanoSIM
- System: Android Oreo z pakietem łatek z września 2018
- Układ: Qualcomm Snapdragon 845 Mobile Platform
- Aparat przedni: 13MP Exmor RS 1/3,06" Mobile, szerokokątny obiektyw o ogniskowej 22 mm, f/2,0, lampa błyskowa w wyświetlaczu, zdjęcia przy słabym świetle: ISO 3200, wideo przy słabym świetle: ISO 1600 funkcja SteadyShot™ z trybem Inteligentne aktywne (stabilizacja pięcioosiowa)
- Aparat tylny - podwójny aparat z systemem Motion Eye™ o rozdzielczości 19 Mpix i czarno-biały o rozdzielczości 12 Mpx
- Wymiary: 158 x 80 x 11,9 mm, 236g
- Kolory: srebrny chrom, czarny chrom
- Bateria: 3540mAh, Stamina, ochrona baterii, szybkie ładowanie
- Łączność: 2G/3G/LTE/A-GPS/A-Glonass/Wi-Fi Miracast/Bluetooth 5.0/DLNA/Google Cast/NFC/USB 3.1 Gen1 (5 Gb/s)
- Dźwięk: Technologia High Resolution Audio (LPCM, FLAC, ALAC, DSD), DSEE HX, LDAC, Clear Audio+, głośnik stereo z dźwiękiem przestrzennym S-Force Front, nagrywanie w stereo, Audio HD Qualcomm aptX, automatyczna optymalizacja słuchawek technologia Virtual Phones, adapter USB-C - 3,5 mm w zestawie
- Inne: wodoszczelność IP65/68, czytnik linii papilarnych z tyłu, Remote Play PS4
- Sugerowane akcesoria: stylowe osłony: reagująca na dotyk SCTH30,z podstawką SCSH30 oraz bezprzewodowa podstawka ładująca WCH20
System, nakładka i oprogramowanie
Wszystkie modele z serii XZ2 otrzymały najnowszy systemem od Google – Android 8 O z autorską nakładką Sony. Aktualny pakiet łatek pochodzi sprzed miesiąca co szczególnie warto podkreślić, gdyż świeżość oprogramowania jest problemem u wielu konkurentów. System i dodatkowe oprogramowanie zostało przez Sony doskonale zoptymalizowane i działa bez zastrzeżeń.
Do naszej dyspozycji jest oczywiście sklep Play, pakiet aplikacji od Google jak i od Sony - wszystko to co znamy z ostatnich urządzeń tej firmy - między innymi odtwarzacz Muzyki (dawny Walkman), Album itd. Ponownie większości zainstalowanych domyślnie aplikacji nie możemy całkowicie usunąć a jedynie je wyłączyć. Choć na brak pamięci nikt tu raczej narzekał nie będzie (64GB + możliwość rozszerzenia kartą microSD), to jednak fajnie by było zwolnić niepotrzebnie zajmowane miejsce… szczególnie, że tych dodatkowych aplikacji trochę niestety zostało wrzuconych do systemu.
Natomiast jeśli chodzi o nakładkę, to jest ona identyczna jak w innych tegorocznych flagowcach Sony - zmiany są kosmetyczne, ale nie jest to wadą gdyż całość została dopracowana. Więcej o nakładce pisałem już w recenzjach poprzednich wariantów serii XZ2.
Aparat i Multimedia
Główny aparat to znany już z ostatnich modeli, umożliwiający między innymi nagrywanie filmów 4K HDR, rejestrowanie wideo SlowMotion 960 klatek na sekundę w jakości FullHD 19MPx układ do którego dołożono teraz idąc za trendami drugi moduł z przetwornikiem odpowiadającym za rozpoznawanie barw białej i czarnej. Wyposażony między innymi w inteligentny autofokus czy rejestrowanie predykcyjne ułatwiające szybkie rejestrowanie ulotnych zdarzeń moduł. Połączenie dwóch aparatów pozwala uzyskać nie tylko świetne zdjęcia w stylu tych z lat 50. (czarno-białe) ale też z rozmytym tłem niczym z profesjonalnych aparatów lustrzanych. W Xperii XZ2 Premium szczególną uwagę zwraca jednak nie rozmyte szkło czy czarno białe fotografie (bo to w końcu w prosty sposób dało się uzyskać już w Xperii Z1) lecz jakość zdjęć i filmów nagranych nocą lub przy słabym świetle - zwykle smartfony mają problemy z wykonaniem dobrego zdjęcia nocą i to bez względu na to czy mówimy o w pełni automatycznym czy ręcznym trybie aplikacji kamery. W przypadku XZ2 Premium dzięki dodatkowemu przetwornikowi i zintegrowanemu procesorowi o jakże japońskiej nazwie AUBE późnym wieczorem czy nocą da się w prosty sposób uzyskać ładne ujęcia.
Więcej zdjęć z kamer w zbiorczej paczce - serwer blogów uniemożliwia dodanie ich do wpisu. Ne zabrakło także narzędzia Kreator 3D, o którym więcej pisałem w recenzji jednej z ostatnich Xperii. Jego działanie niestety nie uległo znacząco zauważalnej poprawie i wszystko wskazuje na to, że jeszcze długo będzie to bardziej gadżet niż przydatne na co dzień narzędzie. Nadal szerokokątne zdjęcie możemy wykonać maksymalnie w rozdzielczości 17MPx. Co ważne, tym razem wprowadzono kilka zmian jeśli chodzi o dostępność rozdzielczości w poszczególnych trybach.
- w domyślnym automatycznym trybie najwyższa opcja dla zdjęć panoramicznych to 13MPx (17MPx w formacie 4:3)
- pełną rozdzielczość uzyskamy tylko w trybie ręcznym (17 MPx dla szerokokątnych zdjęć i 19MPx dla 4:3)
Tylko dlatego, że aplikacja zapamiętuje nasze preferowane ustawienia i po ponownym uruchomieniu aplikacji nie musimy kolejny raz przełączać się w tryb ręczny można uznać tą zmianę na minus za nieistotną i niewpływającą na komfort użytkowania. Przykładowe wideo:
Przedni aparat to znany już z wielu Xperii moduł, dzięki któremu zrobimy zdjęcia 13 lub 10MPx (odpowiednio w formacie 16:9 i 4:3) oraz na rejestrowanie filmów FullHD, których jakość zadowoli każdego.
Jak przystało na flagowca nie zabrakło tutaj głośników stereo, które grają czysto i głośno. Wraz z szerzej opisanym poniżej wyświetlaczem sprawiają, że najnowsza Xperia świetnie się sprawdza jeśli chodzi o wszelakie multimedia. Podobnie jednak jak w poprzednich flagowcach nie znajdziemy tu modułu radia FM, co dla fanów lokalnych rozgłośni będzie z pewnością sporą wadą. Najpewniej stoi za tym po raz kolejny układ Snapdragon bowiem wprowadzone w tym roku modele ze średniej półki radio FM jak najbardziej posiadają. Na szczęście poza tym znajdziemy tu wszystko, czego można oczekiwać od urządzenia premium: WiFi Direct, Miracast, DLNA, USB‑OTG, Remote Play (Gra Zdalna PS4), slot na microSD umożliwiający powiększenie wbudowanej pamięci.
Ekran
Inaczej niż w zwykłej XZ2 w modelu Premium producent zdecydował się na bardziej tradycyjne rozwiązanie - panel posiada bowiem popularne od lat proporcje 16:9 a nie forsowane od niedawna 18;10. Podobnie jak w poprzednich modelach Premium rozdzielczość wyświetlacza to 4K (2160 x 3840), nie zabrakło obsługi HDR, czy dynamicznego poprawiania kontrastu.
Ekran 4K pełnię możliwości pokazuje, we wszelakich multimediach – zdjęciach, filmach wideo – także tych z sieci bowiem wspierana jest choćby jakość 4K filmów w serwisie YouTube i tu trzeba przyznać, że wysoka jakość wyświetlacza jest po prostu widoczna już na pierwszy rzut oka mimo, że przecież ekran ma tylko 5.5”. Oczywiście interfejs systemu czy zwykłe aplikacje są skalowane do FullHD, co jednak nie pogarsza ich wyglądu, a zapewnia rozsądny czas działania na baterii. 5.8" panel dodatkowo zabezpieczono szkłem Gorilla Glass, nie zabrakło także HDR i dynamicznego poprawiania kontrastu. Zastosowany panel jest jasny, oferuje perfekcyjne kąty widzenia jak i odwzorowanie barw przez co świetnie spisuje się do multimediów. Jak przystało na flagowe urządzenie znajdziemy tu ponadto tryb rękawiczek, dzięki któremu możemy używać urządzenia zimą nawet w zwykłych rękawiczkach bez większych trudności. Podobnie jak w ostatnich modelach także tym razem doskonale działa czujnik regulacji jasności ekranu – ani razu nie miałem potrzeby skorzystać z ręcznej regulacji.
Bateria
Flagowce Sony od dawna szczycą się świetnym czasem pracy na baterii i nie inaczej jest w najnowszej XZ2 Prmium, w której zastosowano znacznie większy akumulator niż w poprzedniku: odpowiednio 3540 i 3190 mAh, co realnie pozwoliło osiągnąć nawet niemal trzy dni działania i to bez większych wyrzeczeń a jeśli używamy Xperii intensywnie wciąż możemy liczyć na jeden dzień bez wysiłku. Dostępne są doceniane przez wielu użytkowników od lat tryby Stamina i Ultra Stamina ( plus Smart Stamina) wydłużające nawet do tygodnia czas działania.
Istotną nowością, wprowadzoną również w mniejszej XZ2 jest ładowanie indukcyjne - choć trwa trochę dłużej niż zwykłe to jest zdecydowanie wygodniejsze. Nie zabrakło tu również znanego już mechanizmu ochrony baterii oraz wsparcia dla szybkiego ładowania (Quick Charge 3.0), dzięki któremu już po paru minutach ładowania mamy zapewnione kilka godzin działania. Przeciętny czas potrzebny na naładowanie baterii z użyciem ładowarki UCH20 wynosił około 2 godzin.
Podsumowanie
Xperia XZ2 Premium to jedna z najciekawszych premier na rynku urządzeń mobilnych powoli kończącego się 2018 roku. Pod doskonale wykonaną obudową o nietypowym lustrzanym pokryciu ukryto wydajny układ Snapdragon 845, 6GB RAM, 64GB rozszerzalnej za pomocą karty microSD pamięci, dwa bardzo dobre aparaty, głośniki stereo i wreszcie świetny ekran 4K HDR. Dodatkowo nasze dane możemy zabezpieczyć za pomocą czytnika linii papilarnych, który choć ulokowany w niepraktycznym miejscu to swoje zadanie spełnia doskonale. Wszystko to poniżej 4000 złotych (a warto wspomnieć, że już teraz smartfon można znaleźć jeszcze taniej, co wymaga jednak poświęcenia chwili na przeszukanie popularnego portalu aukcyjnego). Jeśli więc szukacie teraz nowego urządzenia i nie ma to być iPhone to zdecydowanie warto rozważyć zakup Xperii XZ2 Premium.
TL:DR? Plusy i minusy w skrócie
Zalety:
- nowe, węższe ramki nad i pod ekranem
- charakterystyczne dla Xperii perfekcyjne wykonanie obudowy
- doskonały ekran (kolory, kąty widzenia, jasność, ostrość obrazu)
- świetna jakość i głośność dźwięku na głośnikach stereo, słuchawkach
- szybki skaner linii papilarnych, czytnik kart microSD i złącze USB-C
- bardzo dobry aparat, aplikacja nim sterująca, przycisk migawki na bocznej krawędzi
- dioda powiadomień, moduł NFC, wodoszczelność
- dopracowany Android O z funkcjonalną i ładną nakładką
- wygodny profil obudowy, ramki umożliwiające pewny chwyt Xperii
- Dynamic Vibration System zwiększa przyjemność słuchania muzyki
Wady:
- czytnik linii papilarnych z tyłu, oddzielony od przycisku zasilania
- brak wzbudzania i gaszenia ekranu szybkim dwuklikiem na powierzchni
- dość śliska obudowa, wymaga przyzwyczajenia i ostrożności w pierwszych dniach
Za użyczenie sprzętu na potrzeby recenzji dziękuję Sony_Mobile_PL