YouTube na Raspberry Pi bez X‑ów - krótkie "howto"
Jako, że Raspberry Pi jest podłączony na bieżąco do mojego tv, zacząłem się zastanawiać, czy mógłbym zrobić z niego jakiś większy użytek (w sensie multimedialny), niż tylko server vpn i prosty ftp.
Zacząłem kopać w zasobach internetu i natknąłem się na ciekawy tutorial, jak odtwarzać materiały video z youtube'a. Z początku było trochę różnych problemów, ale ogarnąłem je szybko, popijając zimne piwko (któreś z kolei). Podkreślam, że nie wymyśliłem tego sposobu, tylko odnalazłem w internecie, a tutaj robię w zasadzie przekład na język polski, bo być może ktoś (nie zakładam tego), kto posiada Raspberry Pi angielskiego nie zna i ma zbyt małą wiedzę techniczną, aby to wszystko poinstalować. W tym celu stworzyłem paczkę ze skryptem, która w zasadzie zrobi wszystko za użytkownika (poinstaluje pythony, downloadery i tak dalej). Lokalizację podam w którymś z punktów opisu. A zatem krótki opis:
1. Łączymy kabelkiem hdmi tv/monitor do RPi i ethernetem do routera :)
2. Uruchamiamy urządzenie.
3. Logujemy się na konto w raspbianie (domyślne - pi, hasło: raspberry) (tu też zakładam, że macie poinstalowane obrazy z raspbianem)
4. W konsoli przechodzimy do jakiegoś katalogu, niech to będzie /opt, zatem wydajemy polecenie
cd /opt
5. Następnie ściągamy plik z mojego serwera poleceniem
sudo wget download.emsystems.pl/youtuberasbpi.tar.gz
Link bezpośredni: youtuberasbpi.tar.gz
6. Rozpakowujemy:
sudo tar xzf youtuberasbpi.tar.gz
7. Przechodzimy do katalogu youtuberasbpi
cd youtuberasbpi
8. Wydajemy polecenie
sudo sh install.sh
9. Po wszystkim na końcu zobaczymy : Now type yt and watch youtube videos !
10. Więc wpiszmy to, co nam każe, czyli yt
Zobaczymy coś takiego mniej więcej:
Cały mechanizm opiera się na youtube-dl i omxplayerze. Strumień pobierany przez dl jest przekierowywany do omxplayera, a ten korzystając ze sprzętowego dekodowania wyświetla nam pięknie obraz h264 w Full HD (jeśli materiał takiej jakości jest dostępny) bezpośrednio na ekranie telewizora/monitora (zależy, co jest podpięte) i to bez uruchamiania X‑ów !!!
Na koniec napiszę tylko, że aby nie mieć problemów z odtwarzaniem video tym sposobem, należy posiadać szybki internet, zwiększyć przydział pamięci dla grafiki w raspi-config na co najmniej 16MB i nabyć trochę cierpliwości, by naumieć się posługiwać tym niejako topornym interfejsem (który mnie akurat nie przeszkadza). No to miłego oglądania ! Jak zwykle pytania i odpowiedzi w komentarzach.