Aktualizacja Windows 10 już w poniedziałek. Oto 10 ważnych nowości

Na oficjalnym blogu Windowsa oficjalnie potwierdzono, że w poniedziałek pojawi się nowe wydanie Windowsa 10. Mowa o kwietniowej aktualizacji dla twórców, którą Microsoft właśnie udostępnił i która zacznie falami trafiać do użytkowników Windowsa 10.

Aktualizacja Windows 10 już w poniedziałek. Oto 10 ważnych nowości
Oskar Ziomek

W jednym miejscu zebraliśmy najważniejsze naszym zdaniem nowości, które wpływać mogą na jakość działania systemu i jego możliwości na co dzień. Zmiany dotyczą większości najczęściej używanych funkcji systemu, zarówno od strony czysto technicznej, jak i jedynie wizualnej.

Oś czasu Windows Timeline

Po długich zapowiedziach, do Windowsa 10 trafia w końcu oś czasu – Windows Timeline. To nowy widok, w którym przejrzeć można na tytułowej osi czasu programy, które w danej chwili uruchomione są w systemie i które działały w nim w przeszłości.

Obraz

Stąd też ma być możliwe przenoszenie się do stanu komputera z danej chwili, na kształt przywracania systemu do danego stanu. Wszystko synchronizowane jest w chmurze, o ile zalogowani jesteśmy do systemu kontem Microsoftu, a nie tylko tym offline.

Nowe ustawienia aktualizacji Windows Update

Nowość trafiła również do ustawień aktualizacji Windowsa 10. W systemie pojawiła się nowa opcja w marach optymalizacji dostarczania, gdzie konfigurować można limit przesyłanych danych oraz wskazać procent możliwości naszego łącza, który może zostać poświęcony na aktualizacje w tle.

Obraz

Teraz do kompletu zyskujemy kolejny suwak, którym zdecydujemy niezależnie obciążenie łącza podczas aktualizacji na pierwszym planie. Niezależnie od tego nadal aktualizacje można będzie nieco odroczyć wskazując, iż mamy do czynienia z połączeniem taryfowym oraz ograniczyć maksymalną liczbę przesłanych gigabajtów na potrzeby aktualizacji.

Obraz

Masa zmian w przeglądarce Edge

Gdyby spojrzeć na listę zmian, jaka pojawiła się w konkretnych aplikacjach czy funkcjach systemu Windows, nietrudno odnieść wrażenie, iż najwięcej trafiło do przeglądarki Edge. Wśród nich narzędzia gramatyczne, drukowanie stron bez zbędnych elementów, wypełnianie formularzy jednym kliknięciem, wyciszanie kart czy odczytywanie treści stron na głos. Wszystkich zmian jest jednak znacznie więcej.

Obraz

Czcionki w ustawieniach personalizacji

Do systemu trafiły ostatecznie nowe ustawienia związane z czcionkami. Fonty wybierać teraz można w menu personalizacji, tam też testować ich krój i pobierać nowe ze Sklepu. Niektóre są płatne, ale przed ostatecznym wyborem użytkownik ma możliwość sprawdzenia, jak wybrany krój prezentuje się na ekranie.

Obraz

W przyszłości do Sklepu Windowsa trafi prawdopodobnie jeszcze więcej systemowych komponentów, Microsoft konsekwentnie umieszcza ich w nim coraz więcej.

Fluent Design w nowych miejscach

Microsoft kontynuuje rozszerzanie listy miejsc, gdzie napotkać można w Windowsie 10 na Fluent Design – półprzezroczyste elementy interfejsu, które po raz pierwszy pojawiły się wraz z poprzednią aktualizacją systemu, jesienną aktualizacją dla twórców.

Kalendarz i zegar z widocznym efektem Acrylic, źródło: Pureinfotech.
Kalendarz i zegar z widocznym efektem Acrylic, źródło: Pureinfotech.

Nowy wygląd zyskał między innymi kalendarz oraz menu z aplikacjami. Wykorzystywany jest efekt Acrylic, a więc rozmazane tło, a dodatkowo wyróżniane są krawędzie podświetlanego w danej chwili elementu, by był bardziej czytelny. To zmiany czysto kosmetyczne i nie wpływają bezpośrednio na funkcjonalność.

Wspólne środowisko

Windows 10 pozwala od teraz korzystać ze wspólnego środowiska, przez co rozumiane jest autoryzowanie niektórych akcji na urządzeniach oraz przesyłanie między nimi zawartości. Wykorzystywane mają być do tego wszystkie konta, z jakich korzysta się na komputerze.

Obraz

Po aktywowaniu dodatkowej opcji, wykorzystywane przez nas aplikacje będą mogły sterować uruchamianiem aplikacji na połączonych z komputerem urządzeniach (na przykład smartfonach i tabletach) oraz wymieniać z nimi informacje.

Powiadomienia o urządzeniach Bluetooth

Wśród nowych opcji związanych z łącznością pojawia się wygodna możliwość wyświetlania powiadomień, jeśli w pobliżu komputera znajdzie się urządzenie Bluetooth, które chcielibyśmy z nim połączyć. Windows zaproponuje wówczas parowanie, a wszystko sprowadzi się do kilku kliknięć na obszarze powiadomień.

Komunikat o urządzeniu Bluetooth w pobliżu, źródło: Pureinfotech.
Komunikat o urządzeniu Bluetooth w pobliżu, źródło: Pureinfotech.

Wiele nowych ustawień

W nowej wersji Windowsa 10 duży nacisk położony został na ulepszenia w ustawieniach. Pojawiło się wiele nowych, w tym dotyczące zaawansowanego skalowania (które zażegnać mają dotychczasowe problemy Windowsa ze skalowaniem czcionek) czy też grafiki.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Tutaj wyświetlić można od teraz więcej informacji o podłączonych do komputera monitorach (także kilku) oraz niezależnie dla wybranych aplikacji wskazać, z jakiego GPU mają korzystać, co okaże się przydatne dla użytkowników komputerów przenośnych z więcej niż jednym układem graficznym.

Uprawnienia systemu i aplikacji

Aby czytelniejsze były ustawienia związane z bezpieczeństwem, w Windowsie od teraz znajdziemy w odrębnych zakładkach opcje związane z uprawnieniami systemu oraz niezależnie od tego – dla aplikacji.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Tutaj, podobnie jak na przykład w mobilnym Androidzie, uprawnień dostępu do aparatu czy głośników udzielać można odrębnie dla każdej aplikacji, by tym samym dokładniej kontrolować ich działanie. Można również grupowo wyłączyć dostęp do konkretnego zasobu, na przykład jednocześnie zablokować wszystkim aplikacjom dostęp do mikrofonu.

Zwolnij miejsce teraz – nowa metoda oczyszczania systemu

Użytkownicy borykający się z problemem małej ilości miejsca na dyskach komputera, korzystać mogą od teraz z nowej wersji narzędzia do oczyszczania dysków, które zyskało przy okazji nową nazwę. Mowa o funkcji Zwolnij miejsce teraz, która przeszukuje dysk systemowy w poszukiwaniu zbędnych plików.

Obraz

Brane pod uwagę są między innymi zbędne miniatury, niepotrzebne już pliki związane z działaniem ochrony Windows Defender, zbędne pliki po aktualizacji systemu, czy tymczasowe pliki internetowe. Co ciekawe, narzędzie nie zastępuje całkowicie nadal dostępnego oczyszczania dysków z poziomu właściwości partycji, ale działa równolegle do niego.

Programy

Zobacz więcej

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (175)