Aplikacje progresywne dostępne w Chrome na pulpitach – jak z nich korzystać?
W sklepie Chrome Web Store w desktopowej odmianie przeglądarki Google Chrome nie znajdziemy już od jakiegoś czasu aplikacji. To efekt trwającego procesu przejścia na coraz popularniejsze aplikacje progresywne. Pierwsze informacje w tym zakresie pojawiły się pod koniec ubiegłego roku i wtedy nie było jeszcze wiadomo, kiedy dokładnie można spodziewać się implementacji tego rozwiązania w dekstopowej przeglądarce. Okazuje się jednak, że korzystanie z PWA jest możliwe już teraz.
Konieczne jest posiadanie Chrome'a w wersji 64 oraz włączenie trzech funkcji eksperymentalnych za pomocą ustawień zaawansowanych – przy użyciu flag. Aby to zrobić, w pasku adresu w przeglądarce wpisujemy chrome://flags. Wyświetlona zostanie wówczas lista funkcji eksperymentalnych, której wygląd został znacznie odświeżony względem poprzednich edycji przeglądarki. Teraz konieczne jest wyszukanie trzech poniższych flag i przestawienie ich wartości na Enabled.
- #enable-app-banners
- #enable-experimental-app-banners
- #enable-desktop-pwas
Kiedy ich wartości zostaną zmienione, nie należy jeszcze zapomnieć o ponownym uruchomieniu przeglądarki, co dla przypomnienia sugerowane jest na pasku w dolnej części ekranu. Tylko wtedy zmiany zostaną zastosowane. Oczywiście w razie potrzeby zawsze możemy wybrane preferencje i eksperymentalne funkcje cofnąć, wracając do wartości Default dla każdej z flag.
Na tym ustawienia się kończą i przeglądarka gotowa jest do obsługiwania aplikacji progresywnych. W menu pojawia się nowa opcja: Dodaj do pulpitu..., która pozwoli zainstalować wybraną aplikację progresywną.
Podczas samej instalacji natomiast wyświetlone zostanie dodatkowe powiadomienie, podobne do tego, jakie znane jest z mobilnej odmiany Google Chrome, gdzie aplikacje progresywne goszczą już od dłuższego czasu.
Instalacja zajmuje zaledwie kilka chwil. Na pulpicie komputera pojawi się ikona będąca skrótem do wybranego programu. Od tego momentu aplikacja progresywna gotowa jest do działania. Można wywołać ją z poziomu pulpitu, jak każdy inny program na komputerze. Uruchomione zostanie wówczas nowe, minimalistyczne okno przeglądarki. Warto również dodać, iż po instalacji aplikacji progresywnej, w nowym oknie w analogiczny sposób będzie ona także uruchamiana wtedy, gdy ponownie będziemy chcieli odwiedzić odpowiadającą jej w Internecie stronę.
Aby przetestować aplikacje progresywne w Google Chrome polecamy odwiedzić witrynę pwa.rocks, gdzie znaleźć można wiele ciekawych propozycji PWA. Warto mieć jednak na uwadze, że wiele z nich tworzonych było głównie z myślą o smartfonach i korzystanie z nich na klasycznych komputerach może być utrudnione (na przykład z uwagi na brak czujników ruchu w przypadku gier).