Czas na Android Instant Apps: od teraz może je tworzyć każdy

Android Instant Apps, czyli programy będące pomostem pomiędzy mobilną aplikacją a witryną internetową, miały dość burzliwe początki. Po wielu miesiącach od premiery i braku informacji o rozwoju trafiły jednak do partnerów, ale prawdziwy przełom szykuje się dopiero teraz – od dziś Instant Apps może stworzyć każdy deweloper Androida, przestrzegając jedynie kilku zasad. Czy zwiastuje to nową erę mobilnych programów?

Czas na Android Instant Apps: od teraz może je tworzyć każdy
Oskar Ziomek

Instant Apps to po prostu lżejsze odpowiedniki pełnowymiarowych aplikacji, silnie wykorzystujące do działania połączenie internetowe. Zamiast ładować całą zawartość bezpośrednio z urządzenia, wykorzystywana jest Sieć. Główne założenie to zmniejszenie zapotrzebowania instalowanego w urządzeniu fragmentu na zasoby, co ma przyspieszać działanie, odciążając procesor i pamięć telefonu (oczywiście przy założeniu, że dysponujemy co najmniej dobrą prędkością Internetu). Celem nie jest zastąpienie pełnowymiarowej aplikacji, ale stworzenie jej mniej wymagającego zamiennika, nierzadko oferującego tylko niewiele mniejszą funkcjonalność.

Przykładowe aplikacje już teraz wykorzystujące koncepcję Instant Apps
Przykładowe aplikacje już teraz wykorzystujące koncepcję Instant Apps

Nie ulega wątpliwości, że choć w wielu przypadkach korzystanie z tego rodzaju aplikacji może być przydatne na każdym typie urządzenia, to największe korzyści zauważyć będą mogli użytkownicy mniej wydajnych smartfonów, w przypadku których każda ulga dla CPU i RAM-u może być zbawienna. W połączeniu z Androidem Go może to w przyszłości stworzyć ciekawy tandem, gwarantujący przyzwoitą szybkość działania również najtańszych i najmniej wydajnych urządzeń.

Co jednak najważniejsze, Google nie ogranicza się już wyłącznie do partnerów i od teraz każdy kto rozwija aplikację dla Androida, ma możliwość stworzenia jej odpowiednika zgodnie z koncepcją Instant Apps. Aplikacje będą działać poprawnie na Androidzie w wersji 6.0 i nowszej, a do ich stworzenia skorzystać należy z Android Studio 3.0 (w naszej bazie dostępnego jako testowa odmiana Canary, po rozwinięciu menu Wszystkie wersje).

Na koniec dodajmy, że Instant Apps zyskają dodatkowo na znaczeniu w nadchodzącym Androidzie 8, gdzie będzie je można wyszukiwać oraz uruchamiać bezpośrednio z poziomu launchera. Czy w połączeniu z otwarciem platformy dla wszystkich zainteresowanych programistów, Instant Apps staną się wkrótce równie popularne, co ich „pełnowymiarowe” odpowiedniki? Odpowiedź poznamy w najbliższych tygodniach, kiedy na rynku zaczną pojawiać się pierwsze implementacje.

Programy

Zobacz więcej

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (8)