Debian 9.0 „Stretch” – teraz bez MySQL, a za to z Firefoksem

Debian GNU/Linux 9.0 „Stretch” jest już oficjalnie dostępnydo pobrania z serwerów projektu Debian. Po 26 miesiącach pracspołeczności, jedna z najważniejszych (jeśli nie najważniejsza)linuksowych dystrybucji została uznana za stabilną i gotową dozastosowań w środowiskach produkcyjnych. W skład dystrybucjiwchodzi teraz 25 537 pakietów, zlokalizowano ją w 75 językach, awsparcie będzie świadczone przez 5 najbliższych lat.

Debian 9.0 „Stretch” – teraz bez MySQL, a za to z Firefoksem

Zanim omówimy nowości, warto wspomnieć chwilę postać IanaMurocka, twórcy Debiana, który 28 grudnia 2015 roku zginął wtajemniczych okolicznościach wieku zaledwie 42 lat. Wedługoficjalnego raportu policji, Murdock popełnił samobójstwo,wieszając się na kablu odkurzacza. Wcześniej jednak Murdock mówiło pobiciu go przez policję, i o tym, że będzie przeciwstawiał siępolicyjnej brutalności. To właśnie pamięci tego zasłużonego dlacałego ruchu Open Source programisty poświęconyjest Debian 9.0.

Pełne wsparcie UEFI

Nowa wersja Debiana wychodzi naprzeciw zmianom w sprzęciekomputerowym. Obsługa UEFI, debiutująca w wydaniu Wheezy znaczniepoprawiła się w Stretchu – można teraz zainstalować 64-bitowejądro na 32-bitowym UEFI, obsługiwany jest także rozruch z UEFI wobrazach Debiana live. Porzucono wsparcie dla 32-bitowej architekturyPowerPC (stare Maki już przecież dawno na emeryturze), pojawiłasię za to nowa architektura mips64el, wspierająca 64-bitowy sprzętlittle-endian. Łącznie Debian wspiera 10 architektur sprzętowych.

Koniec sporów z Mozillą

Od strony software’owej dostajemy przede wszystkim odświeżonewersje nowych pakietów: Linux 4.9, systemd 232, X.org 1.19.2 (którydziała teraz bez roota), GNOME 3.22, KDE Frameworks 5.28 i KDEPlasma 5.8, Firefox 45.9 (sic!), Chromium 59, LibreOffice 5.2, GnuPG2.1 (to nowe, bardziej modularne i z kryptografią na krzywycheliptycznych), PHP 7.0, Apache 2.4.25 oraz MariaDB 10.1.

Tak, to nie pomyłka – oficjalne MySQL zniknęło z Debiana,domyślnym wariantem jest teraz MariaDB, która automatycznie zastąpiMySQL-a podczas aktualizacji systemu. Zwracamy także uwagę naprzeglądarkę Mozilli. Po ponad 10 latach do Debiana wracajązarówno Firefox jak i Thunderbird. Automatycznie zastąpią swojepozbawione znaków towarowych wersje Iceweasel i Icedove podczasaktualizacji systemu.

Korzystając z Debiana, możemy teraz być niemal pewni, żesystem zawiera dokładnie to, co widać w jego kodzie źródłowym.Dzięki projektowi powtarzalnych kompilacji już ponad 90% pakietówźródłowych Debiana 9 buduje pakiety binarne zgodne z tymidostępnymi w repozytoriach bit do bitu. W kolejnych wersjach Debianma wprowadzić narzędzia i metadane, które ułatwią użytkownikomweryfikację pochodzenia pakietów systemu.

Pobierajcie przez BitTorrenta

Obrazy instalacyjne (w wersji live) można już znaleźć nastronach Debiana.Polecamy skorzystać z BitTorrenta,serwery projektu ledwo wyrabiają z zaspokojeniem potrzeb całejplanety. I jeszcze ciekawostka dla miłośników astronomii: DebianStretch przynosi po raz pierwszy oficjalny zestaw AstroPure Blend, z niemal 300 pakietami oprogramowania przydatnego douprawiania tej dziedziny nauki.

Programy

Zobacz więcej

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (186)