Panda Dome — najlepszy niekomercyjny antywirus dla systemu Windows
19.09.2018 | aktual.: 18.01.2020 19:01
Jak łatwo wywnioskować z tytułu będę tutaj agitował program antywirusowy Panda Dome. Wyprodukowany przez firmę Panda Security (dawniej Software), która zasłynęła tym, że jako jedna z pierwszych zaczęła w swym oprogramowaniu antywirusowym wykorzystywać technologię pracy w tzw. chmurze obliczeniowej (ang. cloud computing).
Jednak mimo bycia wiodącym światowym dostawcą rozwiązań zabezpieczających opartych na technologii cloud wciąż mało wiadomo o pochodzeniu i historii tego przedsiębiorstwa informatycznego. Zatem wypadałoby, chociaż w skrócie coś o tym napisać. Zacznijmy od tego, że firma Panda Software została założona w 1990 roku przez hiszpańskiego programistę Mikela Urizarbarrenę w baskijskim mieście Bilbao.
Zaraz potem rozpoczęto produkcję aplikacji antywirusowych na rynku hiszpańskim, a w 1996 roku ekspansję międzynarodową. Z chwilą wejścia na rynek międzynarodowy zaczęto oprócz produkowania antywirusów tworzyć zapory sieciowe, aplikacje antyspamowe, oprogramowania antyszpiegujące oraz technologie i systemy zarządzania bezpieczeństwem dla firm i użytkowników domowych. Ten ustawiczny progres spowodował, że jak w 2007 roku firma zmieniła nazwę na Panda Security, była już w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych producentów oprogramowania zabezpieczającego na świecie. Panda Dome to najnowsze rozwiązanie bezpieczeństwa opracowane przez tę firmę, które zostało uruchomione w styczniu 2018 roku. Moja recenzja przedstawia wnioski, które uzyskałem przez ponad osiem miesięcy użytkowania niekomercyjnej wersji tego produktu.
Wymagania systemowe i sprzętowe
Panda Dome można zainstalować na urządzeniach z systemem Windows XP / Vista / 7 / 8 / 10 (zarówno w wersji 32‑, jak i 64‑bitowej). Program ten jest również kompatybilny z systemem Android i może być instalowany na urządzeniach mobilnych. Jeśli chodzi o zasoby sprzętowe, produkt potrzebuje procesora z częstotliwością co najmniej 300 MHz i minimum 128 MB pamięci RAM. U mnie Panda Dome zainstalowana jest na dwóch laptopach z systemem Windows 7 (wersja Home Premium) na pokładzie. Pierwszym jest 11‑letni Fujitsu-Siemens Lifebook E8310 wyposażony w procesor Intel(R) Core(TM)2 Duo CPU T8100 @ 2.10GHz, kartę graficzną Intel GMA 900, dysk twardy Fujitsu MHY2120BH 120GB 2,5 SATA oraz 2 GB pamięci RAM.
Drugim zaś niewiele młodszy Asus Eee PC 1005P, posiadający procesor Intel(R) Atom(TM) CPU N450 @ 1,66 GHz 1,67 GHz; dysk twardy Western Digital WD1600BEVT-75ZCT2 160GB 5400 RPM SATA i 2 GB pamięci RAM. Jak widać z tych parametrów technicznych Panda Dome, nie ma większych wymagań sprzętowych i dlatego tak często jest instalowana na starych mało wydajnych laptopach.
Poddany poniższej recenzji został tylko — notebook Fujitsu-Siemens Lifebook E8310, z prostej przyczyny — bardziej intensywnie z niego korzystam. Chociaż działanie antywirusa Panda Dome na laptopku Asus Eee PC 1005P oceniam na bardzo podobnym poziomie. :)
Instalacja i wygląd
Instalacja była szybka i nie zarejestrowałem żadnych problemów podczas tego procesu i zanim zdążyłem sobie zaparzyć kawę, wszystkie pliki instalacyjne zostały zainstalowane. Trwało to dosłownie kilka minut. Na pewno duży wpływ ma na to, że instalka waży niecałe 2 MB, ponieważ to wszystko odbywa się w chmurze. Chcę nadmienić, żeby na samym początku instalowania Panda Dome poza wybraniem polskiej wersji językowej nie zapomnieć „odhaczyć” propozycji zainstalowania: Panda Security Toolbar, Yahoo oraz MyStart. Piszę to, ponieważ zainstalowanie tych komponentów wprowadzi tylko chaos na waszych komputerach i trzeba będzie, to wszystko później odinstalowywać.
Panda Dome dzięki prostemu i łatwemu w użyciu interfejsowi wywarła na mnie spore wrażenie już od momentu aktywacji. Wbudowany interfejs zawiera zakładki, dzięki czemu do każdej z ważnych sekcji można uzyskać dostęp z jednego okna. Po utworzeniu konta aplikacje można również otworzyć za pośrednictwem Panda Cloud. Umożliwi to pełny dostęp do informacji dotyczących produktu i sposobu jego wykorzystania. Ta opcja umożliwia również zdalne monitorowanie sposobu używania produktu na wszystkich urządzeniach, na których jest on uruchomiony.
Ochrona
Znakiem rozpoznawczym Panda Dome jest to, że zapewnia kompletną ochronę przed cyberzagrożeniami za pomocą technologii chmury. Antywirus ten zawiera również te same mechanizmy wykrywania i neutralizowania wirusów, które wykorzystywane są w płatnych wersjach Panda Dome, o których sile decyduje jeden z najlepszych silników antywirusowych na świecie. Oznacza to, że poziom ochrony darmowej wersji Panda Dome spełnia najbardziej rygorystyczne wymagania, czego potwierdzeniem są bardzo dobre oceny w testach najznamienitszych laboratoriów antywirusowych (AV-Comparatives, AV Lab, AV-Test).
W skład darmowej wersji Panda Dome wchodzi:
- Antywirus - oferujący na wysokim poziomie ochronę przed wirusami, ransomware i innym złośliwym oprogramowaniem;
- Process Monitor - analizujący procesy zachodzące w tle;
- VPN - umożliwiający korzystanie z Internetu bez ryzyka przechwycenia danych osobowych przez hakerów i inne niepożądane osoby.
Panda Dome zawiera trzy typy skanowania przed wirusami i zagrożeniami ze strony złośliwego oprogramowania: skanowanie obszarów krytycznych, pełne skanowanie i skanowanie niestandardowe.
Moduł antywirusowy umożliwia różne sposoby wykrywania i blokowania cyberzagrożeń. W zależności od ustawień wybranych dla tej funkcji Panda Dome może blokować potencjalnie niepożądane programy (PUP) używać blokowania behawioralnego i analizy, lub może porównywać zainfekowane pliki z próbkami z Panda Security Cloud. A jeśli użytkownik uważa, że określone pliki lub foldery (w tym rozszerzenia) są bezpieczne i chce je wykluczyć ze skanowania, nie będzie miał z tym żadnego problemu. W związku z tym czas pełnego skanowania systemu zostanie znacznie skrócony.
Ważne jest, że Panda Dome zapewnia dobrą ochronę przed atakami ransomware (m.in. CryptoLocker, CTBLocker czy też CryptoWall). Najlepiej potwierdza to specjalistyczny test na YouTube, gdzie wszystkie zainfekowane pliki zostały wykryte i zablokowane, a następnie usunięte lub przeniesione do kwarantanny. Wynik ten jak na darmowy antywirus jest więc świetny, tym bardziej że moduł antywirusowy zareagował bardzo szybko, a każdy zainfekowany plik został zablokowany i przeniesiony do kwarantanny w ciągu kilku sekund.
Jeżeli jednak ktoś pomimo tego chciałby wzmocnić tę ochronę, godnym polecenia narzędziem przeciwko zagrożeniom typu ransomware jest AppCheck Anti-Ransomware. Program ten jest dostępny za darmo i bardzo dobrze się uzupełnia z Panda Dome.
Przy okazji chciałbym też zalecić bardzo przydatne narzędzie do kontroli rodzicielskiej Kaspersky Safe Kids, które również współgra z antywirusem Panda Dome i jest najlepszym tego typu programem dostępnym na licencji freeware.
Alternatywna zapora ogniowa
Darmowa Panda Dome w stosunku do komercyjnych wersji nie została wyposażona w zaporę sieciową, która stawowi bardzo ważne ogniwo w zabezpieczaniu sieci i systemów przed intruzami. W związku z tym chciałbym jako alternatywną polecić, zaporę systemu Windows, która po odpowiedniej konfiguracji u mnie bardzo dobrze uzupełnia się z antywirusem Panda Dome, wcale nie ustępując poziomem ochrony Firewall - Panda Security.
Jak Panda Dome sprawdza się w realu?
W tej recenzji sprawdziłem skuteczność Panda Dome w walce z wirusami najlepszym dostępnym skanerem antywirusowym Eset Online Scanner, który po mistrzowsku wykrywa znane i dotąd niezidentyfikowane wirusy, robaki, trojany, zagrożenia szpiegujące i inne złośliwe pliki. Panda Dome w tym teście uzyskała wynik więcej niż pozytywny i na 155997 przeskanowanych plików Eset Online Scanner wykrył tylko pięć zagrożeń.
Warto wspomnieć, że wykrytymi zagrożeniami były programy wyświetlające reklamy (tzw. adware) lub aplikacje, które dodają się do przeglądarek internetowych jako niepotrzebne paski narzędzi (tzw. toolbary). Nie stanowią one jednak większego zagrożenia dla systemu, a w niektórych przypadkach użytkownik świadomie je instaluje na swoim komputerze, uznając że korzyści z instalacji konkretnej aplikacji przewyższają związane z nią niebezpieczeństwa. Tak czy inaczej, zostały one wszystkie usunięte! Trzeba więc przyznać, że te kilka wykrytych „mikrozagrożen” na Panda Dome — w porównaniu do nawet kilkuset poważniejszych, które odnajdywał Eset Online Scanner u konkurencji (gdzie prym wiódł „niezawodny” AVAST i chińskie wynalazki), jest bardzo dobrym wynikiem.
Panda Dome zdał przy tym na szóstkę inny test dotyczący poziomu zabezpieczenia systemu Windows na różne rodzaje złośliwego oprogramowania. Czego najlepszym potwierdzeniem jest, że Malwarebytes pośród 177 300 przeskanowanych obiektów nie znalazł żadnego zagrożenia. Jak na pół roku przerwy w skanowaniu tym uznanym niszczycielem szkodliwego oprogramowania (malware'u) wynik jest więc rewelacyjny.
Monitor procesów
Program antywirusowy Panda Dome oferuje pełne informacje o procesach zachodzących na komputerze. Monitoruje również te, które są niebezpieczne dla komputera. Procesy są podzielone na kilka sekcji. Najbardziej szkodliwe z nich są zaznaczone na czerwono, a następnie zablokowane. Moduł oferuje również dane związane z metodą łączności i korzystania z Internetu, a jednocześnie przekazuje informacje związane z rozpoczęciem monitorowanych procesów.
VPN
Panda Dome co jest innowacją w stosunku do poprzednich wersji Pandy, została wyposażona w VPN. Jest to bardzo przydatne narzędzie szyfrujące dane, pozwalające chronić naszą prywatność podczas codziennej pracy w Internecie. To zaś powoduje, że jego użytkownicy mogą czuć się chronieni podczas wymiany plików, czy wspólnej pracy. W darmowej wersji Panda Dome moduł ten ma dostęp do adresów IP z 19 krajów, które są wybierane losowo. Co jest ważne VPN podczas swego działania, w żaden sposób nie spowalnia pracy komputera. A jedyną jego wadą jest to, że ma limit wykorzystania danych: 150 MB / dzień. Chociaż i to ograniczenie można ominąć, alternatywnie wykorzystując całkowicie darmowy i do tego oferujący trwałe połączenie z wybranym krajem — CyberGhost VPN.
Ochrona USB
Jest przydatną funkcją chroniąca przed wirusami lub złośliwym oprogramowaniem znalezionym na urządzeniach USB (pendrive); Zestaw ratunkowy — oferuje dogłębne skanowanie w poszukiwaniu wirusów i tworzenie zestawu USB do zapisywania danych. Pozwala to zabezpieczyć napęd USB na wypadek, gdyby został podłączony do niezabezpieczonego komputera. Poniżej poradnik jak korzystać z ochrony USB na Panda Dome:
1. Podłączamy do komputera nośnik USB, który chcemy zaszczepić i w oknie głównym klikamy na zaznaczoną kółkiem opcję Ochrona USB.
2. Program w przeciągu klikunastu sekund powinien rozpoznać podłączone urządzenie.
3. Po rozpoznaniu dysku USB klikamy na Zaszczep napęd. Po krótkiej chwili zobaczymy napis Napęd zabezpieczony. Od tej pory nośnik nie podda się już łatwo infekcji.
Zestaw ratunkowy
Panda Dome posiada również zestaw ratunkowy zawierający: ratunkowy napęd USB, pomocny podczas uruchamiania już zainfekowanego komputera i Pandę Cloud Cleanera wykrywającego zaawansowane wirusy. Jest to bardzo przydatne narzędzie, dzięki któremu większość zablokowanych i zainfekowanych komputerów została naprawiona i pomyślnie uruchomione po usunięciu wirusów.
Ochrona Wi-Fi
Dobra łączność Wi‑Fi jest bardzo ważne w obsłudze urządzeń mobilnych i stacjonarnych. Najnowszy program Panda ma moduł, który sprawdza i zabezpiecza połączenia bezprzewodowe, dzięki czemu można bez problemu, połączyć się z routerem Wi‑Fi. Moduł ten sprawdza wszystkie potencjalnie niebezpieczne miejsca związane z tworzeniem połączenia bezprzewodowego. Następnie można przyjrzeć się szczegółowemu raportowi na podstawie jego ustaleń. Moduł ten niewątpliwie ma wpływ na to, że laptopy, na których jest zainstalowana Panda Dome, mają dobry zasięg Wi‑Fi. Przykładowo u mnie od routera livebox, są oddalone o ok. 10‑12 metrów a pomimo tego bez problemu „łapią” Wi‑Fi (piszę to, ponieważ większość antywirusów „zakłócała” ten zasięg).
Wydajność pracy
Panda Dome jest bardzo wydajnym antywirusem i nie zakłóca prędkości komputerów, na których jest zainstalowana. Dlatego też nawet na starszym mniej wydajnym sprzęcie chodzi całkiem dziarsko, a jak już ma jakieś „zwiechy” to dopiero po rozpoczęciu pełnego skanowania. Jednakże z autopsji wiem, że spowolnienia te nie są nazbyt inwazyjne. Zważywszy na to, z czystym sumieniem można stwierdzić, że Panda Dome może być z powodzeniem instalowana na każdym komputerze, który ma przyzwoitą konfigurację. Dodatkowo wydajność komputera zawsze można podnieść, instalując wtyczkę dla przeglądarek Disconnect, której zadaniem jest zadbanie o naszą prywatność podczas surfowania w sieci, a jej działanie polega na tym, że blokuje różniej maści elementy śledzące, szpiegujące i aż o 27% przyśpiesza ładowanie stron. Korzystanie ze wtyczki Disconnet daje nam więc podwójne korzyści, bo z jednej strony przyśpieszamy pracę internetu, a z drugiej wzmacniamy posiadaną ochronę antywirusową.
Pomoc techniczna
Każdy użytkownik darmowej wersji antywirusa Panda Dome w razie zaistnienia jakichś problemów technicznych ma możliwość skorzystania z forum Panda Security, na którym moderatorzy i członkowie społeczności szybką udzielą pisemnej odpowiedzi. Trzeba przyznać, że oferowana pomoc na forum Panda Security jest kompletna i szybko znajdziemy tam odpowiedź na nurtujące nas pytania. Tylko żeby w pełni opisać problem, wymagana jest dobra znajomość języka angielskiego. Ale w dzisiejszych czasach chyba to nie problem. Tak czy inaczej, trzeba przyznać, że forum Panda Security w sposób należyty pomaga swoim użytkownikom walczyć online z zagrożeniami wirusowymi.
P.S. Żeby móc korzystać z pomocy technicznej trzeba mieć konto „My Devices”, które rejestruję się na oficjalnej stronie producenta.
Aktualizacje i aktualne informacje
Panda Dome została wyposażona w automatyczny update do najnowszej wersji. Niewątpliwie jest to sporą innowacją w porównaniu do poprzednich wersji Pandy, dla których brak możliwości automatycznych aktualizacji przez lata był piętą achillesową.
Trzeba przyznać, że autoupdaty na Panda Dome nie są nazbyt czasochłonne i trwają kilka minut. No i co najważniejsze cykl ich ukazywania jest dostosowany do pojawienia się najnowszej wersji antywirusa.
Panda Dome jest też bardzo bogata w aktualności dotyczące zabezpieczeń. Są one napisane po angielsku i można się z nich dowiedzieć bardzo dużo ciekawych rzeczy.
Czy ma sens kupować płatną wersję Pandy?
Według mnie komercyjne wersje Panda Dome są za drogie. Śmiem twierdzić, że skombinowany przeze za darmo pakiet zabezpieczający, w którego skład wchodzą: Panda Dome Free / Zapora systemu Windows / AppCheck Anti-Ransomware / Wtyczka Disconnect / CyberGhost VPN / Kaspersky Safe Kids wcale nie odbiega poziomem ochrony od tego, co reprezentuje Panda Essential, Advanced, Complete czy nawet Premium. Dlatego też uważam, że cennik płatnych wersji Pandy jest niewspółmierny do tego, co prezentuje ich darmowy odpowiednik. Jeżeli jednak ktoś bardzo chce wypróbować bardziej wypasioną wersję Pandy, zawsze za darmo może przetestować jej wersję próbną. I nie będzie z tym żadnego problemu, ponieważ w internecie takich półrocznych promo jest multum.
Zalety i wady
Oto główne zalety i wady darmowego Panda Dome:
+ ochrona przed phishingiem i malware, łatwy w użyciu, mały wpływ na szybkość systemu operacyjnego, przyjazny dla użytkownika interfejs, dobra szybkość skanowania plików, wykorzystanie technologii chmury, z automatu aktualizuje się do najnowszej wersji, dobre wyniki w testach, możliwość wyłączenia reklam.
- brak możliwości wykorzystania do celów komercyjnych (np. zainstalowania w firmie), nie posiada funkcji bezpiecznej klawiatury ekranowej.
Dla zainteresowanych rzetelny test na YouTube potwierdzający skuteczność Panda Dome w usuwaniu szkodliwego oprogramowania typu malware.
Podsumowanie
Panda Dome dzięki łatwemu w obsłudze interfejsowi i dobrze opracowanym funkcjom ochrony jest jednym z najciekawszych darmowych rozwiązań bezpieczeństwa. Bardzo dobrze spisujące się na starszym mniej wydajnym sprzęcie. Dlatego też z czystym sumieniem mogę ją polecić każdemu poszukującemu dobrej ochrony za free.
Ocena końcowa
Bardzo pozytywna! Panda Dome to jak dla mnie najlepsze niekomercyjne oprogramowanie zabezpieczające, od którego z dostępnych za darmo oceniam wyżej tylko antywirusa Kaspersky Free.