Epson WorkForce Pro WF‑C5790DWF: test urządzenia wielofunkcyjnego dla małych firm
Osoby prowadzące własną działalność gospodarczą, zarówno tę jednoosobową, jak i zatrudniające kilkunastu pracowników, przy tworzeniu zaplecza IT muszą zmierzyć się z szeregiem wyzwań. Jednym z nich jest z pewnością zakup odpowiedniego wyposażania do biura, w tym komputerów i drukarek. Nad wyborem tych ostatnich rzadko kiedy jest czas zastanawiać się dłużej niż chwilę. Zagoniony przedsiębiorca przeanalizuje z pewnością szybkość druku i łatwość skanowania, nie zapominając oczywiście o koszcie materiałów eksploatacyjnych i niemal odruchowo będzie przeglądał zapewne tylko ofertę sprzętów laserowych.
Tymczasem okazuje się, że laserowa technika druku nie jest już niezbędna do efektywnego obsługiwania obiegu dokumentów, a dobrym tego przykładem może być oferta Epsona, w której można znaleźć atramentowe urządzenie w sam raz dla małych firm. Mowa o modelu WorkForce Pro WF-C5790DWF, który z powodzeniem sprosta potrzebom każdej niewielkiej grupy roboczej, a w dłuższej perspektywie przyczyni się do dodatkowych oszczędności, czego trudno nie uznać za priorytet, szczególnie gdy mowa o firmowych kosztach.
Słowo o parametrach technicznych
Od razu warto więc przejść do konkretów. Opisywany Epson to urządzenie wielofunkcyjne zdolne dwustronnie drukować, kopiować, skanować i faksować. Ponadto wbudowana łączność bezprzewodowa z NFC pozwala wygodnie drukować także ze smartfonów. Zgodnie z normą ISO/IEC 24734, urządzenie potrafi drukować maksymalnie 24 strony na minutę (zarówno w przypadku wydruków czarno-białych, jak i kolorowych) oraz 15 na minutę, gdy mowa o automatycznym wydruku dwustronnym. Epson sugeruje, że drukarka da radę wydrukować do 45 tysięcy stron miesięcznie, choć zalecane obciążenie to 2500 stron na miesiąc.
Co w tym przypadku interesujące (szczególnie, jeśli celem jest porównanie do drukarek laserowych), opisywany Epson dostarcza pierwszy wydruk już po niecałych 5 sekundach w przypadku wydruku czarno-białego oraz po nieco ponad 5, gdy drukowany dokument jest kolorowy. Brak czasu oczekiwania zawdzięczany jest eliminacji konieczności nagrzewania elementów i bazowanie na autorskiej głowicy drukującej wykorzystującej atrament. W urządzeniu zastosowano głowicę PrecisionCore składającą się z 800 dysz czarnych i 800 na kolor. Jakość rezultatów dodatkowo poprawia możliwość uzyskiwania kropli zmiennej wielkości, przy czym najmniejsza to 3,8 pl.
Więcej uwagi warto poświęcić skanerowi i związanym z nim aplikacjami. Maksymalna rozdzielczość skanowania Epsona WorkForce Pro WF-C5790DWF to 1200×2400 DPI (1200 DPI w poziomie i w pionie w przypadku korzystania z automatycznego podajnika dokumentów), ale godne uwagi są przede wszystkim przydatne na co dzień, dodatkowe możliwości.
Oprócz typowego wczytywania dokumentu do komputera, skanowane kartki mogą także trafiać wprost do wiadomości e-mail, katalogów na serwerze FTP, do chmury, czy też bezpośrednio na pamięć przenośną podłączoną do drukarki przez USB (złącze znajduje się na froncie urządzenia). Takie możliwości dołączonego przez producenta oprogramowania pozwalają dużo szybciej zarządzać dokumentami i kierować je do właściwych odbiorców. Z kolei to, w jaki sposób dokument zostanie zeskanowany, można wybrać bezpośrednio na dotykowym wyświetlaczu urządzenia, bez konieczności podchodzenia do komputera.
Faks pozwala wysyłać zarówno dokumenty czarno-białe, jak i kolorowe, potrzebując na przesłanie jednego arkusza około 3 sekund. Pamięć urządzenia pozwala zapisać do 200 najczęściej wybieranych numerów faksów (oczywiście wraz z nazwami odbiorców), a także zapamiętać do 550 faksowanych stron. Podobnie, jak w przypadku skanów, tutaj też dostępnych jest kilka przydatnych na co dzień aplikacji i usług, dzięki którym po każdy faks nie trzeba będzie podchodzić do tacy z wydrukami. Dokumenty w postaci plików mogą być bowiem również wysyłane prosto na adresy e-mail czy wczytywane do wskazanych folderów. Podczas wysyłania, użytkownik może natomiast skorzystać z opcji faksowania do kilku odbiorców jednocześnie i zaplanowania tej operacji w określonym czasie.
Epson WorkForce Pro WF-C5790DWF może się łączyć z komputerami (i nie tylko) za pomocą USB lub bezpośrednio przez sieć, w tym przypadku wykorzystując gigabitowe złącze Ethernet lub bezprzewodową łączność Wi-Fi w standardzie b/g/n. Na odchylanym panelu z przodu znalazł się także czytnik NFC, który przyspiesza połączenie z urządzeniami przenośnymi i wydruk bezpośrednio z nich. Drukarka obsługuje przy tym dziesiątki protokołów wydruków (między innymi LPR, FTP, IPP, LPD oraz Bonjour/Airprint) i administracji sieciowej, w tym HTTP, DHCP, BOOTP, APIPA, DDNS, mDNS, SNTP, SLP i WSD. O wszystkich można przeczytać w specyfikacji technicznej na stronie producenta.
Wygoda obsługi i jakość druku
Czas przejść do użytkowania, a tutaj na kupującego czeka miłe zaskoczenie. Korzystanie z opisywanego Epsona w praktyce nie różni się niczym od obsługi typowej drukarki domowej, a przynajmniej nie wymaga większego zaangażowania, ani poprzedzającego szkolenia. Na pierwszy ogień idzie oczywiście montaż zasobników z tuszem. Na start w zestawie są niewielkie jego ilości, ale późniejsze saszetki wypełniają już całe komory. W drukarce zmienia się każdy kolor z osobna. Zasobniki z atramentem należy położyć na płasko w przeznaczonych na nie szufladach. Później wystarczy je tylko zasunąć, a atrament zostanie prawidłowo zainstalowany i zassany do instalacji.
Główny podajnik papieru znajduje się tuż ponad klapką, gdzie schowane są zasobniki z atramentem. Ma formę sztywnej, solidnej szuflady, do której można za jednym razem włożyć do 250 arkuszy. Dodatkowe 80 kartek może się znaleźć także w drugim podajniku, w górnej części urządzenia. Warto na tym etapie dodać, że do drukarki można również dokupić dodatkowy, opcjonalny podajnik papieru, który zmieści w sobie kolejne 500 arkuszy. Dzięki temu do drukarki będzie można jednorazowo załadować łącznie 830 kartek papieru.
Jak wiadomo, na co dzień urządzenie wielofunkcyjne będzie często wykorzystywane nie tylko jako klasyczna drukarka podłączona do komputerów. Kopie, faksy i skany można równie wygodnie, o ile nie łatwiej niż z pośrednictwem komputera, wykonać bezpośrednio z poziomu urządzenia, obsługując je dotykowo. Ekran jest wyraźny i dostatecznie duży, co pozwala prezentować na nim wiele informacji. Warto zwrócić uwagę, że czytelnie wyglądają na nim wszystkie czcionki, a możliwość sterowania jasnością przyda się, jeśli urządzenie stoi w ciemnym lub wyjątkowo nasłonecznionym miejscu w biurze.
Niezależnie od wybranej opcji, na ekranie pojawiają się wygodne w użyciu kafelki lub przyciski z zaokrąglonymi krawędziami, w które łatwo można trafić palcem. Osoba, która podchodzi do urządzenia chcąc wykonać kilka kopii dokumentu, nie musi się obawiać, że będzie musiała zmierzyć się ze specjalistycznymi komunikatami. W praktyce wystarczą dwa dotknięcia ekranu, a jeśli zdecydowano się skorzystać z automatycznego podajnika papieru, nie będzie też konieczne otwieranie klapy skanera. Naturalnie w razie potrzeby pod ręką są dostępne opcje związane z powiększaniem czy przyciemnianiem oraz kilkoma możliwościami dotyczącymi druku dwustronnego.
Co ciekawe, w przypadku jakichkolwiek problemów (na przykład z zacięciem papieru), na ekranie drukarki wyświetlane są czytelne, animowane instrukcje, które pomogą usunąć usterkę. W ten sam sposób można również zasięgnąć dodatkowych informacji o sprzęcie na własne życzenie: w menu można znaleźć sekcję poświęconą poradom, gdzie umieszczono krótkie tutoriale związane z obsługą funkcji urządzenia.
Gdy natomiast chodzi o jakość druku, Epsonowi trudno cokolwiek zarzucić. Dokumenty wyglądają bardzo dobrze już przy standardowych ustawieniach jakości. Teksty są wyraźne i nie da się ich rozmazać palcem, nawet przy próbach bezpośrednio po wydruku. Kolory są żywe, a na grafikach nie ma smug, które mogłyby wskazywać na nierównomierną pracę głowicy. Poza samym urządzeniem, jest to także zasługa zastosowanych tuszy pigmentowych. W efekcie wszystkie drukowane dokumenty spełniają wymogi wieloletniej archiwizacji.
Zwiększenie jakości wydruku do wysokiej skutkuje nieco mocniejszym nasyceniem barw i co ciekawe nie wiąże się z wyraźnym wydłużeniem czasu wydruku jednej strony, jak zwykle ma to miejsce w przypadku typowych drukarek domowych. Z kolei zmniejszenie jakości wydruku do najniższej przyda się głównie w celu oszczędności atramentu, nie zaś na potrzeby osiągnięcia jeszcze szybszego druku – względem standardowej jakości zysk czasowy jest raczej niewielki i może mieć sens tylko w przypadku naprawdę długich dokumentów.
Siła tkwi w oprogramowaniu
Kiedy wszystko od strony technicznej jest już gotowe do działania, WF-C5790DWF można zainstalować w komputerze i po prostu zacząć z niej korzystać. Podstawowe sterowniki gwarantują, że niezależnie od stopnia zaawansowania użytkownika, który wysyła nowe zadanie do druku, nie będzie on miał problemów z konfiguracją. Główne okno ustawień oferuje tylko najważniejsze, podstawowe funkcje, w tym proste metody na wydruk dwustronny oraz czytelne ustawienia związane z rozmiarem papieru.
Gdy mowa o oprogramowaniu do zarządzania drukarką, bez wątpienia najwięcej uwagi należy poświęcić webowemu interfejsowi, który pozwala kontrolować multum opcji z poziomu czytelnej witryny. Strona ładuje się automatycznie po wprowadzeniu na pasku przeglądarki adresu IP urządzenia, więc na wstępie warto ręcznie przypisać mu adres z puli, zamiast korzystać z automatycznej dzierżawy, czym zarządza router. Niezależnie od podejścia, bieżący lokalny adres drukarki można odczytać bezpośrednio na jej ekranie, po wyświetleniu informacji o sieciach.
Zalogowany po raz pierwszy użytkownik może się poczuć nieco przytłoczony liczbą dostępnych preferencji, ale szybko okazuje się, że dzięki polskiemu interfejsowi i logicznemu podziałowi wszystkich ustawień na kategorie i dodatkowe zakładki, znalezienie właściwej opcji nie jest szczególnie trudne. Pozwalają one między innymi szczegółowo zarządzać zadaniami, preferencjami drukowania, komunikatami, oszczędzaniem energii oraz kontrolować zużycie materiałów eksploatacyjnych.
Administrator może stąd na przykład zdecydować, jak długo drukarka ma pozostawać aktywna, nim przejdzie w tryb oszczędzania energii oraz wskazać adresy e-mail kilku osób, które będą dostawać powiadomienia o każdym nieudanym połączeniu z wykorzystaniem NFC czy też wyczerpującym się atramencie. Wszystkie wskazywane tu ustawienia można także eksportować i importować, a przez to wygodnie przenosić na kolejne urządzenia z serii WorkForce Pro, jeśli w firmie pojawi się ich więcej.
Oprogramowanie pozwala także śledzić rozbudowane statystyki. Jedna z zakładek daje dostęp do tabeli, gdzie można szybko odczytać liczbę wydrukowanych ostatnio stron z podziałem na rozmiary papieru i uwzględnieniem druku kolorowego oraz dwustronnego. W podobny sposób gromadzone są także informacje o kopiarce, skanerze i funkcjach faksu. Analogicznie można także sprawdzać historię zadań. Każde dostaje swój numer i opisywane jest godziną zakończenia. Administrator może dzięki temu sprawdzić, który użytkownik drukował jaki dokument o danej godzinie (włącznie z nazwą pliku) i skontrolować, czy wszystkie strony zostały wydrukowane bez błędów. To kolejne narzędzie, które może wesprzeć kontrolę i analizę zużycia materiałów eksploatacyjnych, a także ma istotne znaczenie w świetle RODO i budowania polityki bezpieczeństwa w firmie.
Dla kogo WF-C5790DWF?
Epson WorkForce Pro WF-C5790DWF to interesujące urządzenie wielofunkcyjne, które z pewnością doceni każdy, kto szuka oszczędnego sprzętu, który nie narazi firmy na częste wizyty serwisanta i wysokie koszty eksploatacji. W tym przypadku mamy do czynienia ze świetnym sposobem montażu nowych zasobników z tuszem, a ich wymiana zajmuje dosłownie kilkanaście sekund. W dłuższej perspektywie oszczędności kryją się także w rachunkach za prąd. Brak konieczności nagrzewania przed wydrukiem eliminuje sporą część energii, którą na co dzień zużywają drukarki laserowe.
Na koniec zostaje jeszcze wygoda administracji dzięki interfejsowi webowemu. Bez konieczności wstawania z fotela, użytkownik może szybko sprawdzić stan, zapas materiałów eksploatacyjnych i skontrolować szereg ustawień urządzenia, które podłączone jest do firmowej sieci. Naturalnie nic nie stoi na przeszkodzie, by w ten sam sposób kontrolować kilka sprzętów jednocześnie. Jeśli w firmie znalazło się miejsce na więcej niż jedno urządzenie wielofunkcyjne Epsona, do opcji każdego z nich można się wygodnie dostać, posługując się wyłącznie numerem IP każdej z drukarek.
Podsumowując, Epson WorkForce Pro WF-C5790DWF to bardzo wygodne w użyciu urządzenie wielofunkcyjne, które sprosta wszystkim potrzebom niewielkich firm, a na co dzień nie będzie trudniejsze w obsłudze od typowej, domowej drukarki. Dlatego też, jeśli po przeanalizowaniu firmowego budżetu zakup urządzenia wielofunkcyjnego w podobnej cenie okaże się możliwy, opisywany tu model Epsona bez dwóch zdań powinien znaleźć się na liście kandydatów. Na koniec dobra wiadomość dla wszystkich, którzy planują taki zakup: obecnie trwa promocja, w ramach której po rejestracji na stronie Epsona, można wydłużyć standardową 12-miesięczną gwarancję do trzech lat bezpłatnej opieki serwisowej.
- Szybki wydruk pierwszej strony
- Automatyczny wydruk dwustronny i ADF z dupleksem
- Czytelny, duży dotykowy wyświetlacz
- Wygodny montaż materiałów eksploatacyjnych
- Wymienialny pojemnik na zużyty tusz
- Multum ustawień z dostępem przez interfejs webowy
- Możliwość dokupienia dodatkowego podajnika papieru na całą ryzę
- Stosunkowo głośna praca skanera
- Powiadomienia mailowe dostępne tylko w kilku językach, wśród nich nie ma polskiego