Faktura – program do fakturowania przestał działać. Co robić?

Program Faktura, znany wcześnie jako FIT Faktura, to popularny, rozbudowany program do fakturowania. W ostatnim czasie jego użytkownicy otrzymywali komunikat o porzuceniu rozwoju programu, byli odsyłani na stronę producenta, która z kolei kierowała do nowego, płatnego programu. Co się dzieje z programem Faktura i co mogą teraz zrobić jego użytkownicy?

Faktura – program do fakturowania przestał działać. Co robić?

Co się stało z Fakturą/FIT Fakturą?

W ciągu ostatnich tygodni użytkownicy Faktury podczas uruchamiania programu oglądali w pierwszej kolejności komunikat informujący o rychłym końcu działania programu, a co za tym idzie – utracie dostępu do dostępnych za jego pośrednictwem faktur czy danych kontrahentów: UWAGA! Używasz programu w starej wersji, która nie jest aktualizowana. Program przestanie działać z 12 dni. Proszę sprawdzić, czy jest dostępna aktualizacja. www.programer.com.pl. Programer sp z o.o. to dotychczasowy producent programu Faktura.

Po przejściu na wskazaną stronę producenta programu, skąd – jak mogłoby się wydawać – użytkownik powinien móc pobrać nową wersję, wyświetlany jest kolejny komunikat, który z kolei oddelegowuje go na stronę informacyjną w domenie pr-cent.pl. Bedąca jej właścicielem firma Programer Centrum zaleca tam rozpoczęcie korzystania z innego programu, HM – Handel i Magazyn. Kluczową różnicą pomiędzy Fakturą i HM – Handel i Magazyn jest to, że za drugi trzeba zapłacić 90 złotych netto za rok. Programer Centrum gwarantuje nie tylko kompatybilność HM – Handel i Magazyn z Fakturą, co ma zapobiec utracie danych, ale także świadczy usługi w zakresie migracji płatną pomoc techniczną.

Nietrudno domyślić się, że część użytkowników, przyzwyczajonych do wysokiej jakości bezpłatnego oprogramowania, niechętnie spogląda na ofertę nowej firmy, Programer Centrum, oskarżając ją nawet o nieuczciwe praktyki. Czy słusznie? Biorąc pod uwagę duże zainteresowanie licznych użytkowników, postanowiliśmy to sprawdzić.

Programer czy Programer Centrum?

Producent programu Faktura, wcześniej Fit Faktura, firma Programer sp. z o.o., jest w stanie likwidacji, co może wiązać się z porzuceniem rozwoju programu, ale przecież nie musi oznaczać jego wyłączenia.

Jaki związek ma z tym jednak spółka Programer Centrum sp. z o.o., na stronę której przekierowywani są użytkownicy programu Faktura? Jej przedstawiciele twierdzą, że absolutnie nic. Podobieństwo nazw ma nie wynikać z jakiejkolwiek ciągłości z likwidowaną spółką. Jak zatem na stronie Programer znalazły się odnośniki do strony Programer Centrum? Odnowiona po raz ostatni w grudniu 2016 roku domena programer.com.pl miała zostać wystawiona na sprzedaż i zakupiona przez Programer Centrum we wrześniu tego roku.

Warto zwrócić uwagę, że według danych Krajowego Rejestru Sądowego, zarówno Programer, jak i Programer Centrum działają w Ksawerowie, przy ulicy Nowotki (kolejno Nowotki 2 i 5). Ponadto programer.com.pl nie jest jedyną domeną, jaką zakupiło Programer Centrum. Pod adresem programer.pl także znajdziemy stronę Programer Centrum. I to stronę główną, a nie informację o przekierowaniu, jaka widnieje pod adresem programer.com.pl. Mimo to obie strony (wykazując się niebywałą synchronizacją działań, jeśli chodzi o prowadzenie korespondencji) utrzymują, że nie mają ze sobą nic wspólnego.

Skomplikowane, prawda? Nie jest to jednak kluczowe dla zgłaszających wątpliwości użytkowników. Kluczowa jest kwestia dalszej możliwości korzystania z Faktury oraz ryzyka utraty danych. Śpieszymy z wyjaśnieniami.

Co da się zrobić?

Nie ma powodów do paniki. Według informacji uzyskanych przez nas od przedstawiciela Programer Centrum, nie zachodzi ryzyko, że pliki zapisane przez Fakturę zostaną usunięte, zaś wyłączenie programu Faktura opiera się na liczniku, który pobiera lokalną systemową datę i godzinę, a nie dane z serwerów czasu. W praktyce oznacza to, że użytkownicy Faktury mogą z powodzeniem kontynuować korzystanie z programu i zapisanych plików, po przestawieniu systemowej daty i godziny na datę wcześniejszą, niż 1 listopada 2017 roku. Sprawdziliśmy takie rozwiązanie i jest ono skuteczne, co potwierdza także Programer Centrum.

Dla użytkowników, którzy uznają każdorazową zmianę daty za mało wygodne rozwiązanie, producent programu abcFaktury przygotował miękkie lądowanie. abcFaktury nie operuje co prawda na bazach Paradox, lecz producent publikuje na swojej stronie nieskomplikowaną instrukcję konwersji baz na żądany format BSXFIT, a następnie importu danych zapisanych przez Fakturę do programu abcFaktury. Przenieść można dane kontrahentów, towary oraz dokumenty handlowe (faktury sprzedaży, zakupu oraz paragony).

Program nie ustępuje Fakturze pod względem funkcjonalności i jest bardzo dobrze oceniany przez użytkowników. W darmowej wersji abcFaktury pozwala na wystawienie 10 faktur miesięcznie, za płatną wersję pozbawioną tych ograniczeń zapłacić trzeba 49 złotych netto rocznie, czyli niemal dwukrotnie mniej niż HM – Handel i Magazyn. Jednocześnie informujemy, że w związku z zakończeniem rozwoju programu i wyłączniem go przez producenta, pobranie Faktury z naszej bazy oprogramowania nie będzie dłużej możliwe.

Programy

Zobacz więcej
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (68)