Google Play: we wrześniu wykryto 172 szkodliwe aplikacje na Androida. Dominują reklamy

Sklep Play z aplikacjami na Androida bywa niebezpieczny. Programy nie są bezbłędnie kontrolowane i w efekcie łatwo znaleźć tu aplikacje, które są zagrożeniem. Tylko we wrześniu w Sklepie Play wykryto łącznie 172 szkodliwe programy.

W Sklepie Play ciągle można znaleźć szkodliwe aplikacje, fot. Oskar Ziomek
W Sklepie Play ciągle można znaleźć szkodliwe aplikacje, fot. Oskar Ziomek
Oskar Ziomek

W Google Play najczęściej rozpoznawanym typem są aplikacje z natarczywymi lub ukrytymi reklamami, czyli adware. Przykładów nie trzeba szukać daleko. Wczoraj informowaliśmy o 42 usuniętych ze Sklepu Play aplikacjach, których głównym celem było właśnie wyświetlanie reklam. Chociaż programy ostatecznie zniknęły z oferty Google Play, użytkownicy sami muszą sprawdzić, czy wcześniej przez przypadek nie zainstalowali ich w smartfonach.

Niebezpieczne aplikacje w Google Play we wrześniu, źródło: Lukas Stefanko.
Niebezpieczne aplikacje w Google Play we wrześniu, źródło: Lukas Stefanko.

O przytaczanym niebezpieczeństwie informował na Twitterze badacz bezpieczeństwa z firmy ESET, Lukas Stefanko. Co miesiąc publikuje on na blogu statystyki związane z niebezpiecznymi aplikacjami. Zbliżając się do podsumowania października, warto zwrócić uwagę na dane z września, z których wynika, że to właśnie natarczywe reklamy są najczęstszym problemem mobilnych aplikacji na Androida, które można znaleźć w Google Play.

Google Play i problem z reklamami w aplikacjach

Jak informuje Stefanko, opierając swoje spostrzeżenia między innymi na analizie blogów, artykułów, a nawet tweetów opublikowanych w ubiegłym miesiącu, we wrześniu w Google Play wykryto łącznie 172 szkodliwe aplikacje na Androida. Niecałe 50 z nich to adware, który został pobrany łącznie ponad 300 mln razy. Ukryte reklamy znalazły się w kolejnych 57 aplikacjach pobranych ponad 14,5 mln razy.

Inne popularne zagrożenia to między innymi aplikacje zachęcające do subskrypcji różnych płatnych usług, w tym za pośrednictwem SMS-ów premium. Ciekawy przykład to fleeceware, czyli problem wysokich opłat za aplikacje, które bez problemu można znaleźć także w darmowych wersjach.

Programy

Zobacz więcej

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (11)