Jarosław Gowin: stworzymy narodową strategię rozwoju sztucznej inteligencji
Zazwyczaj dość żywo komentujemy wydarzenia polityczne, które w ten lub inny sposób wkraczają do naszego świata – elektroniki, oprogramowania i szeroko pojętego IT. Nie mogliśmy zatem nie skomentować wypowiedzi ministra Jarosława Gowina dotyczącej sztucznej inteligencji – tematu niezwykle modny i lotny marketingowo. I to nie byle jakiej sztucznej inteligencji – sztucznej inteligencji narodowej!
Zanim jednak będziemy mieli okazję przeprowadzić test Turinga na polskiej SI, należy według ministra stworzyć strategię (narodową, a jakże) rozwoju. Prace nad nią mają ruszyć już jesienią tego roku. Brzmi bardzo interesująco, ale o co w ogóle chodzi?
Otóż Jarosław Gowin, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, przebywa obecnie w Krakowie na kongresie Impact’18, który sam określa mianem „najważniejszego miejsca dyskusji w Europie Środkowo-Wschodniej o innowacjach i nowoczesnej gospodarce”. Poza tym dodał: Kiedy dwa lata temu rodził się Impact, nie mieliśmy gwarancji, czy ta idea spotkania pasjonatów nowoczesnej technologii, ludzi z pasją i wyobraźnią, odważnie myślących o przyszłości, zakończy się sukcesem. Głęboko jednak wierzyłem w sukces Impactu i nie zawiodłem się. Już pierwsza edycja w 2016 r. skupiła kilka tysięcy osób zainteresowanych nowoczesnymi technologiami, rozwiązaniami przemysłu 4.0 i współpracą między nauką a gospodarką. Ubiegłoroczna edycja utrwaliła prestiż Impactu, dziś spotykamy się znowu w szerokim gronie wybitnych ekspertów, naukowców, przedsiębiorców z całego świata
Jarosław Gowin zauważa również, że zaczęła się wielka rewolucja i trwa wielka zmiana na polu sztucznej inteligencja, dlatego też Polska nie może stać biernie i musi wziąć udział w tym wyścigu. Szkoda tylko, że rozwój sztucznych procesów poznawczych w ostatnim czasie niewiele ma wspólnego z dyskusją nad sztuczną inteligencją, jaka miała miejsce w drugiej połowie XX wieku, a nawet znacznie wcześniej. Tak czy inaczej pierwszym krokiem w tym kierunku jest symboliczne (a raczej pokazowe…) przekazanie indeksu Akademii Górniczo-Hutniczej słynnemu robotowi humanoidalnemu – Sophii z Hongkongu. Polska ma iść w ślady między innymi Chin, które do 2025 roku mają stać się niekwestionowanym liderem AI na świecie i przeznaczyły na ten cel 2 miliardy dolarów. Również Francja i Niemcy mają zamiar przeznaczyć na ten cel konkretne kwoty. A Polska?
Na chwilę obecną – analiza i rozmyślania. Gowin wspominał, że do 2030 roku roboty przejmą nawet 800 milionów miejsc pracy. W krajach rozwiniętych nawet jedna trzecia pracowników zostanie zastąpiona przez maszyny. Co prawda zdaniem wicepremiera to wywołuje lęki i obawy, ale jest dobrej myśli i uważa, że czeka nas sukces gospodarczy wspierany przez AI.
Szkoda tylko, że analizy i wykłady wygłaszane są przez przedstawiciela grupy polityków, , którzy chętnie płacą za emisję reklam zniechęcających do inwestycji w kryptowaluty, ale z drugiej strony niezwykle chętnie wypowiadają się o AI i szumnie zapowiadają jej rozwój w naszym kraju. W kraju, w którym nikt nie może sobie poradzić z niedziałającym CEPiK-iem. W kraju, w którym co jakiś czas (ostatnio kilka dni temu) dochodzi do awarii kluczowych systemów informatycznych państwa, a notoryczne błędy i niedoskonałości serwuje nam eWUŚ.