Hyper-V i VirtualBox na jednej maszynie
14.04.2014 22:29
Na pewno nie jeden z Was korzysta z wirtualizacji. Na desktopach najczęściej używanym hypervizorem jest VirtualBox, ale Microsoft do Windowsa 8 "dokłada" własne rozwiązanie znane z systemów serwerowych - Hyper-V. Osobiście samo narzędzie przypadło mi do gustu, bo w prosty sposób mogę uruchomić wirtualny system jako usługę systemową, a instalacja Windows Server na Hyper-V trwa chwilę. Samo SDK do Widnows Phone posiada również wirtualny system przygotowany dla tego konkretnego Hypervisora. Jednak nie o wadach i zaletach tego rozwiązania chciałbym dziś pisać.
Niektóre systemy bądź to nie chcą w ogóle uruchomić się na Hyper-V (np. Qnx), inne z kolei lepiej uruchomić wykorzystując np. VirtualBoxa (np. ze względu na skalowanie okna). No i wszystko było by pięknie, gdyby nie to, że Hyper-V jest uruchamiany podczas startu systemu i dość egoistycznie uniemożliwia innym aplikacjom korzystanie z instrukcji VT‑x/VT-d (sprzętowego wsparcia wirtualizacji). Wtedy zainstalowanie systemu 64 bitowego może być niemożliwe, a korzystanie z 32‑bitowych odpowiedników może być bardzo powolne.
Do dziś, gdy musiałem skorzystać z VirtualBoxa, usuwałem funkcje Hyper-V z systemu. Jest jednak prostszy sposób na uruchomienie VirtualBoxa w systemie z Hyper-V. Niestety wszystkie maszyny zostaną zatrzymane, ale nie będzie potrzeby usuwania i późniejszego ponownego instalowania Hyper-V. W tym celu uruchamiamy wiersz poleceń z uprawnieniami administratora i wykonujemy polecenie
bcdedit /set hypervisorlaunchtype off
i po ponownym restarcie możemy korzystać z VirtualBoxa.
Aby powrócić do Hyper-V należy ponownie uruchomić terminal, jednak tym razem wydać polecenie
bcdedit /set hypervisorlaunchtype auto
i ponownie uruchomić komputer.