Nowe Raspberry Pi Zero W z Wi‑Fi i Bluetooth za 10 dolarów

Pod koniec roku 2015 roku premierę miało Raspberry Pi Zero – jednopłytkowy komputer, który od podstawowego wariantu różnił się między innymi ceną, dzięki czemu zabawę jednopłytkowcami mogli rozpocząć nawet zainteresowani z krajów szybko rozwijających się. Funkcjonalny komputer można bowiem kupić za 5 dolarów.

Nowe Raspberry Pi Zero W z Wi-Fi i Bluetooth za 10 dolarów

New Pi Zero W: wireless LAN and Bluetooth for only $10

Dziś Raspberry obchodzi piąte urodziny. Przy tej okazji Fundacja Respberry zaprezentowała odświeżony wariant Zero – Raspberry Pi Zero W. Nowa odsłona nie różni się zasadniczo pod względem specyfikacji: CPU to wykorzystywany w Pi 1 Broadcom BCM2835 podkręcony do 1 GHz, dostepne jest 512 MB RAM-u, gniazdo miniHDMI oraz dwa microUSB.

Najważniejsze jednak, że możliwości i zastosowania Raspberry Pi Zero zostały znacznie poszerzone przez osadzenie na płytce czipu Cypress CYW43438, tego samego, jaki znalazł się na Raspberry Pi 3 B. Dzięki niemu możliwe jest połączenie się z Wi-Fi (802.11n) oraz z innymi urządzeniami za pośrednictwem Bluetooth 4.0. Cena Raspberry Pi Zero W to 10 dolarów.

Za 10 dolarów otrzymujemy zatem jednopłytkowca, który będzie jak znalazł we wszelkiej maści smarturządzeniach, np. w konstruowaniu węzłów automatyki domowej. Wraz z premierą Zero W fundacja zaprezentowała także nową oficjalną obudowę. Listę sklepów, które już dziś sprzedają urządzenie i akcesorium znaleźć można na blogu Fundacji Raspberry.

Obraz

Niestety, nie należy oczekiwać, że z dostępnością Raspberry Pi Zero W będzie lepiej niż w przypadku Zero, którego nad Wisłą kupić nie sposób. Nie lepiej sytuacje prezentuje się w przypadku sprzedawców globalnych – np. na Adafruit paczki z obudową wycenione na ponad 20 funtów zostały już wyprzedane. Zastrzeżenia może budzić także sam czip Cypressa, która oficjalnie obsługiwać ma standard 802.11n, jednak ze względu na niską przepustowość parametry bliższe są raczej wariantowi 802.11g. Może się zatem okazać, że znacznie ciekawszą propozycją niż zaprezentowanie dziś Zero W może być jednopłytkowiec Orange Pi Zero z czterordzeniowym procesorem H2 (4×Cortex-A7), który dzięki czipowi XR819 obsługuje 802.11 b/g/n, a ponadto posiada także gniazdo ethernetowe.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (43)