Prawo jazdy w telefonie. Podpowiadamy, jak dodać je do aplikacji mObywatel
mPrawo Jazdy trafiło do aplikacji mObywatel 5 grudnia 2020 roku i od tego czasu nie ma obowiązku wożenia ze sobą "plastikowej" wersji dokumentu.
Jak wynika z informacji zebranych przez CEK, prawo jazdy w naszym kraju ma prawie 22 mln obywateli i każdy z nich może w prosty sposób przenieść dokument do wersji cyfrowej. Przypominamy, jak to zrobić.
[facebook=https://www.facebook.com/dobreprogramy/posts/10158142100920686]
Jak dodać mPrawo jazdy?
mPrawo Jazdy możemy dodać do aplikacji mObywatel, jeśli dysponujemy Profilem Zaufanym. Jeśli jeszcze nie zakładaliście PZ, to tutaj znajdziecie poradnik, jak to zrobić oraz jakie dodatkowe korzyści się z tym wiążą.
Następnie należy pobrać aplikację mObywatel na Androida lub iOS - możecie to zrobić, korzystając z naszego katalogu oprogramowania. Dalej postępujemy w następujący sposób:
uruchamiamy aplikację mObywatel i logujemy się Profilem Zaufanym;w aplikacji aktywujemy mTożsamość - czyli odpowiednik dowodu osobistego;jeśli pierwszy raz uruchamiamy aplikację mObywatel, to należy kliknąć *+Dodaj pierwszy dokument w oknie głównym i wybrać mTożsamość; dopiero później możemy aktywować mPrawo Jazdy, wybierając opcję +Dodaj dokument;*gotowe - nasze prawo jazdy zostało dodane do aplikacji i już nie musimy nosić ze sobą "plastiku"
- W mPrawie Jazdy znajdziemy niemal wszystkie dane, które mamy także w tradycyjnym dokumencie. Inne może być zdjęcie. W aplikacji pobierane jest z mTożsamości, czyli będzie takie, jakie mamy w dowodzie osobistym – tłumaczy minister Marek Zagórski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Zagórski wspomniał również, że z opcji elektronicznego prawa jazdy skorzystało od grudnia już prawie 900 tys. obywateli. Z kolei z aplikacji mObywatel korzysta już ponad 2,2 mln Polaków. Poza prawem jazdy znajdziemy w aplikacji również mTożsamość (odzwierciedlenie dowodu osobistego), eRecepty, a wkrótce również eKartę Dużej Rodziny.
Co ważne, jeśli nie mamy ważnego prawa jazdy, to mPrawa jazdy również nie dodamy do aplikacji - te dokumenty nie są zamienne. Tak więc egzamin i tak trzeba zdać.
[frame]Aplikację mObywatel na Androida i iOS-a można pobrać z naszego katalogu oprogramowania. [/frame]