Pretendent do miana najpiękniejszego Linuksa w testach, przetestuj go i Ty

Całkiem sporo jest dystrybucji Linuksa, których autorzy za swójgłówny cel stawiają sobie stworzenie systemu najpiękniejszego,przy którym środowiska innych systemów operacyjnych będąwyglądały jak ubodzy kuzyni. W styczniu testowaliśmy jedną ztakich dystrybucji, chińskiego deepinLinuksa. Wygląda jednak na to, że już niebawem deepin będziemiał bardzo mocnego rywala. Deweloperzy bazującej na Ubuntudystrybucji elementary OS opisali stan prac nad przygotowywaną naten rok wersją Juno. Ma ona spore szanse na uzyskanie laurunajpiękniejszej.

Pretendent do miana najpiękniejszego Linuksa w testach, przetestuj go i Ty

07.03.2018 23:12

Twórcy elementary OS od samego początku stawiali naprzyciągnięcie użytkowników spektakularnym interfejsem pulpituPantheon. Kolejne wydania mogły jednak odstraszać numeracją –0.1 Jupiter, 0.2 Luna, 0.3 Freya, 0.4 Loki… To zero w numeracji napoczątku odbierane jest jako oznaka testowej, czy naweteksperymentalnej natury oprogramowania, nawet jeśli nie taka byłaintencja autorów. Dlatego też z początkiem lutego ogłoszono, żekolejna wersja elementary OS-a, tj. Juno, będzie nosiła numerek5.0. Jeden prosty trick psychologiczny na pewno nie zaszkodzi.

Pomóc jednak mają przede wszystkim szeroko zakrojone zmiany wsystemie.

Na łamach swojego bloga Daniel Foré, twórca tej dystrybucji,podzielił się stanem prac nad Juno, które obecnie jest na etapiepierwszej bety, z setkami zgłoszonych usterek. Robota jednak trwa, agdy zostanie ukończona, wtedy system pojawi się w Sieci. Wprzeciwieństwie bowiem do wielu innych popularnych dystrybucji,kolejne wydania elementary OS-a jest skończony wtedy, kiedy jestskończony, a nie kiedy nadejdzie oznaczony w kalendarzu dzień naskończenie.

Czysty domyślny pulpit elementary OS Juno 5.0 beta
Czysty domyślny pulpit elementary OS Juno 5.0 beta

Sporo zmian trafiło więc do panelu – menu Aplikacje otrzymałoikonkę wyszukiwania z podpowiedzią skrótu klawiaturowego, takiepodpowiedzi mają teraz pojawiać się częściej, by ułatwićużytkownikom zapoznanie się z nimi.

Dla pulpitu pojawiły się nowe tryby wyświetlania tapet,półprzezroczysty ciemny i półprzezroczysty jasny. W założeniupozwolą one lepiej dopasować cieniowanie panelu dla ciemnych ijasnych tapet, by uszanować wybór użytkownika co do ciemnej lubjasnej przestrzeni roboczej. Przy maksymalizacji okna aplikacji paneljednak wciąż będzie wyciemniany, by ściągnąć uwagę na samąaplikację.

Zmaksymalizowane okno aplikacji – niemal jak w macOS-ie
Zmaksymalizowane okno aplikacji – niemal jak w macOS-ie

Poprawiono też wskaźniki stanów systemu; wiele ikon dostałoanimacje między swoimi stanami, np. dzwoneczek zadzwoni gdyotrzymamy powiadomienie. Wskaźnik stanu zasilania wyświetlapoprawnie stan naładowania dla urządzeń z więcej niż jednąbaterią, usprawniono też przewijanie listy aplikacji na gładziku(jedna strona na jeden gest przeciągnięcia).

Te ulepszenia pulpitu Pantheon to nie koniec. Juno przynosizupełnie nowy instalator i konfigurator, już niezależny odskryptów z Ubuntu. Potrafi on już m.in. wykryć poszczególnekomponenty sprzętowe i dopasować do nich wyświetlanie odpowiednichustawień zasilania.

Pojawiły się też nowe ustawienia dla myszy i gładzika (m.in.możliwość jego stałego włączenia, także podczas pisania –użyteczne dla graczy) oraz pulpitu, gdzie można zobaczyć autorakażdej z tapet, pobranych z serwisu Unsplash. Rozbudowano ustawieniaskrótów klawiaturowych i układów klawiatury, w wyświetlaniudodano blokadę obrotu ekranu, powstaje też nowy widok konfiguracjidźwięku.

Ustawienia filtru niebieskiego światła
Ustawienia filtru niebieskiego światła

elementary OS Juno 5.0 przyniesie też mocno odświeżone iulepszone wersje systemowych aplikacji Music, Photos, Terminal orazpełne wsparcie dla filtra niebieskiego światła z ręcznymiustawieniami czasu i temperatury barwnej oraz własnym wskaźnikiemna górnym panelu. Wspomniano o ulepszeniu narzędzia do logowaniasię do otwartych Wi-Fi wykorzystujących portalowe uwierzytelnianie,wsparciu mobilnym szerokopasmowych sieci, a także poprawnymwyświetlaniu przełącznika okien Alt+Tab na wyświetlaczach HiDPI.

Coś tam się dzieje na pulpicie – i w dodatku nawet działa
Coś tam się dzieje na pulpicie – i w dodatku nawet działa

Jak wypróbować elementary OS Juno?

Póki co elementary OS nie udostępnia oficjalnych obrazów betado przetestowania. Jeśli jesteście zainteresowani, jak Juno sięsprawuje, trzeba będzie się troszkę postarać. Należyzainstalować wpierw Ubuntu 18.04 LTS z obrazu z codziennychkompilacji.

Następnie należy w nowym Ubuntu dodać repozytorium PPAelementary:

sudo add-apt-repository ppa:elementary-os/daily sudo apt update

i zainstalować metapakiet pulpitu:

sudo apt install elementary-desktop

Jeśli wszystko pójdzie dobrze, na ekranie logowania GDM powinnabyć opcja Pantheon. Wybieramy ją i logujemy się dosystemu.

To wszystko – co prawdanie jest to do końca Juno w takiej postaci, w jakiej pracują nadtym wydaniem deweloperzy elementary OS-a, ale jest najbliższym, comożemy zobaczyć na dziś.

A co z aplikacjami elementary? Te dostępne są przez oficjalnysklep appCenter. Zainstalujemy go tworząc plik źródeł apta[frame]sudo nano /etc/apt/sources.list.d/appCenter.list[/frame]i umieszczając w nim linijkę z definicją repozytorium

Teraz trzeba jeszcze dodać klucz repozytorium:

wget -O - http://packages.elementary.io/key.asc | sudo apt-key add-

i zaktualizować całość poleceniem sudo apt update. Pouruchomieniu sklepu appCenter znajdziemy tam wszystkie aplikacjeelementary OS-a. Miłej zabawy!

Programy

Zobacz więcej
Zobacz także
Komentarze (240)