Rekordowy Desktop Dimmer: 300 MB RAM poszło na suwak jasności monitora
W naszej bazie aplikacji pojawiło się nowe narzędzie doregulacji jasności monitorów. Desktop Dimmer, bo o nim mowa, maładny, wygodny interfejs, jest multiplatformowy, opensource’owy,wspiera konfiguracje z wieloma monitorami – można by byłopowiedzieć, że znakomita aplikacja, którą powinien sobiezainstalować każdy. Po takim wstępie macie prawo spodziewać sięhaczyka. I słusznie. Desktop Dimmer to świetny przykład raka,który toczy współczesne oprogramowanie desktopowe, czyliframeworka Electron.
02.03.2017 | aktual.: 05.03.2017 20:05
Już instalując Desktop Dimmera na testowym komputerzezauważyliśmy coś dziwnego. Instalator na Windowsa zajmował 70 MB,na macOS-a i Ubuntu był jeszcze większy. Jeszcze raz, by byłojasne – to jest narzędzie do ustawienia jasności ekranu, a nieprogram CAD. Tymczasem w opisie projektu na GitHubie autor zapewnia,że program jest „chudy”, zajmuje niewiele zasobów i maminimalistyczny interfejs użytkownika (Lean: small resourcefootprint, minimal User Interface).
To zainstalowaliśmy na oficjalnie wspieranym Windowsie 10(Anniversary Edition) – instalacja przebiegła bez problemu. Wtacce systemowej pojawia się ikonka, ikonka ma suwaki, przesuwaniesuwaków zmienia jasność ekranu, zarówno głównego jak izewnętrznego… tylko że wszystko działa jakoś tak ślamazarnie.Zbyt ślamazarnie jak na maszynę z Core i5 i 6 GB RAM.
Odwiedzamy więc windowsowy menedżer zadań – a tam pięćprocesów Desktop Dimmera, z których każdy zużywa sobie pokilkadziesiąt MB RAM. Czyste szaleństwo, ponad 300 MB na regulacjęjasności ekranu? Niewiele zasobów? To chyba nowy rekord, te tłusteaplikacje desktopowe w .NET to przy tym małe piwo.
Może i faktycznie to niewiele w erze webowych aplikacji, siłąwciskanych na desktop. Widzimy tego coraz więcej – dziękiframeworkowi Electron łatwo jest pisać w JavaScripcieoprogramowanie, które będzie uruchomione na node.js + Chromium.Niekiedy jest to uzasadnione. Desktopowy klient Slacka jest przydany,szczególnie gdy pracujemy w zespole. Atom jest niezłym edytorem dlaprogramistów. Dla takich narzędzi można ścierpieć jeszczeuruchomienie kilku procesów Chromium w tle. Ale dla suwaka jasnościekranu?
No cóż, wiele osób ma dziś po 16 GB RAM i więcej w swoichkomputerach, więc może 300 MB to dla nich niewiele. Takie osobyzapraszamy do obejrzenia Desktop Dimmera na własne oczy – wersjęna Windowsa znajdziecie w naszej bazie oprogramowania.