Z PhotoLine 19 mgła już nie zasłania krajobrazu
PhotoLine, czyli uniwersalny edytor graficzny, w którym przygotujemy grafiki i dokumenty PDF, został wydany w wersji 19. Lista nowości jest bardzo długa i niestety nie znajdziemy na niej nowego interfejsu użytkownika. Warto jednak przyjrzeć się kilku narzędziom.
Fotografom spodoba się możliwość automatycznego usuwania mgły, czyli Dehaze. Z jego pomocą można wydobyć jaskrawe barwy ze zdjęć, które z powodu odbijającego się w kroplach wody światła wyglądają na wyblakłe. Ponadto program automatycznie oblicza zabarwienie mgły i jest w stanie dość dobrze je usunąć, dzięki czemu wiele obiektów odzyska naturalne kolory. Można także wybrać zabarwienie samodzielnie za pomocą próbnika.
Usuwanie mgły jest umieszczane na osobnej warstwie, dzięki czemu oryginalne zdjęcie zostaje zachowane, a do wprowadzonych zmian można zastosować maskę. Taka możliwość przyda się szczególnie wtedy, gdy usuwanie mgły wydobędzie ze zdjęcia niechciane niedoskonałości, jak kurz czy winieta, co doskonale pokazuje przykład poniżej:
Ponadto ułatwione zostało składanie kilku zdjęć w jedno. Dzięki możliwości zamiany wybranego koloru na przezroczystość i usunięcia go z obszarów półprzezroczystych można łatwo i szybko usuwać niechciane tło ze zdjęć oraz umieszczać obiekty na innych tłach bez żmudnego wycinania czy ręcznego „gumkowania”. Narzędzie to działa w dwóch trybach, które różnią się dostępnymi ustawieniami.
To narzędzie działa jako warstwa dostosowania, nie ma więc najmniejszego problemu z maskowaniem fragmentów, na których kolor powinien być zachowany.
Warto zwrócić uwagę także na filtr Wipe, który rozmazuje obraz w jednym kierunku i tylko na przezroczyste fragmenty. Można z niego korzystać także niedestruktywnie, jako z warstwy dopasowania. Przy rysowaniu ręcznym pomoże możliwość obrócenia widoku obrazu o dowolny kąt. Wektorowe lasso pozwala zaznaczać kształty z wykorzystaniem krzywych i linii tak samo, jak przebiega rysowanie kształtów. Ponadto w tej wersji programu praca z krzywymi jest łatwiejsza – nowe punkty można tworzyć po prostu klikając lub klikając i od razu przeciągając kursor, jeśli chcemy od razu zdefiniować krzywiznę.
PhotoLine 19 został nieco lepiej przystosowany do retuszu zdjęć. Pędzle i ołówek obsługują w tej wersji programu różne tryby mieszania, jak przyciemnianie, mnożenie czy rozjaśnianie. Pędzel klonujący ma teraz możliwość skalowania i obracania źródłowych danych przed nałożeniem ich w nowe miejsce. Poprawiona została także obsługa gradientów, praca z kolorem, eksport plików PDF, style linii wektorowych i wiele innych. Pełną listę zmian można znaleźć na stronie programu.