ACDSee Pro 8 precyzyjnie zmieni kolory i nałoży efekty tylko tam gdzie trzeba
Firma ACDSee wydała ósmą wersję swojego flagowego programu dla fotografów ACDSee Pro oraz wersję 18 przeglądarki zdjęć z podstawowymi funkcjami edycji ACDSee. Nowości jest sporo i jeśli ktoś poszukuje właśnie oprogramowania do edycji zdjęć, warto zainteresować się ACDSee Pro 8.
Dla fotografów chcących precyzyjnie manipulować zdjęciami zaimplementowany został ciekawy sposób maskowania – Pixel Targeting. Dzięki niemu efekty działania niektórych narzędzi z widoku edycji, jak krzywe czy ekspozycja, można nakładać tylko na obszary wybrane na podstawie ich barwy i jasności (na przykład tylko na niebieskie piksele, jak na zrzucie poniżej). Ponadto można efekt nakładać na kilka sposobów (normalnie, mnożąc, odejmując i tak dalej), według maski utworzonej na bazie gradientu bądź namalowanej ręcznie. Umiejętne wykorzystanie tego mechanizmu daje naprawdę precyzyjną kontrolę nad barwami zdjęć.
Podgląd zdjęć zyskał możliwość szybkiej, automatycznej poprawy ekspozycji oraz automatycznego podglądania wybranych efektów, które można nałożyć na zdjęcie. Za automatyczną korektę odpowiada ikona przedstawiająca suwaczki, którą znajdziemy pod podglądem zdjęcia. Jej kliknięcie uruchamia responsywne mechanizmy poprawiające oświetlenie i kontrast, opracowane i opatentowane przez ACDSee. Po kliknięciu na ikonę soczewki zaś zobaczymy miniatury obrazu w wersji czarno-białej, sepii, Orto i Lomo.
W trybie edycji pojawiło się także dobrze znane z programów do pracy z grafiką rastrową „wiaderko”, czyli narzędzie wypełnienia kolorem. Można je wykorzystać do barwienia obszarów zdjęcia, ale lepiej ostrożnie dobierać jego parametry. Nieudane operacje można cofnąć z poziomu nowego okienka z historią operacji na pliku.
Ciekawą nowością jest SeeDrive – narzędzie, które pozwala zarządzać zdjęciami zapisanymi na chmurze ACDSee i zachować prywatność. Zdjęcia można zachować tylko dla siebie, udostępnić znajomym bądź pokazywać całemu światu.
Wersja 8 programu ACDSee Pro dla Windows zyskała także ciekawą integrację z Eksploratorem plików. Po instalacji programu można z od razu w menu kontekstowym podejrzeć miniaturę zdjęć, nawet tych w formatach surowych z aparatów cyfrowych i wyciąg z metadanych. Można również od razu przejść do edycji zdjęcia w ACDSee Pro.
Wiele z wymienionych wyżej nowości znalazło się także w darmowym ACDSee 18. W przeglądarce tej również działa błyskawiczne poprawianie zdjęć i podgląd efektów, SeeDrive, identyczne gesty na ekranie dotykowym i ten sam mechanizm indeksowania zdjęć, który część operacji wykona w tle, kiedy komputer nie jest używany. Po instalacji ACDSee 18 Explorator plików również zyska podgląd zdjęć z poziomu menu kontekstowego
Wersje próbne ACDSee 18 oraz ACDSee Pro 8 można już pobrać z naszej bazy programów. Pełna wersja przeglądarki zdjęć kosztuje 79 dolarów, programu do zarządzania i edycji zdjęć zaś 199 dolarów. Wersja ACDSee Pro dla systemu OS X nadal nie została zaktualizowana, a jej cena została obniżona do 70 dolarów, należy więc przypuszczać, że nie doczekamy się kolejnej wersji.