Action center i inne nowości w Windows Phone 8.1 prosto z Build 2014
Konferencja Build 2014 już wystartowała, a rozpoczęła się od prezentacji kilku nowości Windows Phone 8.1. Oczywiście spotkanie zaczął Joe Belfiore, który już dawno stał się częścią społeczności Windows Phone.
02.04.2014 23:31
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Wraz z Windows Phone 8.1 do ekosystemu wkraczają nowe firmy: Micromax oraz Prestigio, które zostały zaprezentowane przez Joe'go. Pokazano także działanie centrum akcji (action center), pozwalające na szybki dostęp do ustawień systemu. Windows Phone 8.1 będzie miało także możliwość tworzenia zaawansowanych aplikacji dostępnych na ekranie startowym. Kolejne nowości to możliwość włączenia trzeciej kolumny z kafelkami, a także tapety na ekranie startowym.
Duża cześć prezentacji została poświęcona Cortanie. Osobista asystentka robi bardzo dobre wrażenie i wydaje się być znacznie bardziej zaawansowana niż chociażby Siri z iOS. Łatwość zadawania pytań i jakość wyników to duży plus Cortany. Sama usługa jest jeszcze w wersji beta i kila razy analiza nie poszła po myśli prowadzącego. Pokazuje to jednak, że działanie Cortany odbywało się na żywo, a sam system ma olbrzymie możliwości. Windows Phone 8.1 udostępni także tworzenie aplikacji, które będą używały API asystenta mowy, co pozwoli na integrację Cortany z niezależnym oprogramowaniem. Asystentka będzie mogła analizować naszą pocztę czy lokalizację (jeśli wyrazimy zgodę), aby zwiększyć jakość wyników. Sama Cortana służy także do przeszukiwania zasobów lokalnych.
W Windows Phone 8.1 biznes dostał wreszcie VPN czy S/MIME. Sam system ma obecnie dwa wcielenia (profile), jeden osobisty a drugi biznesowy. Dzięki temu można oddzielić aplikacje i zasoby firmowe od tych osobistych. Nowości otrzymał również sklep, który został odświeżony od strony interfejsu.
Zmiany to także możliwość udostępniania WiFi oraz wbudowana klawiatura Swype. Windows Phone 8.1 pozwoli także na współdzielenie ustawień pomiędzy systemem desktopowym a mobilnym (synchronizacja zakładek w Internet Explorerze czy ustawień WiFi i aplikacji). Microsoft celuje także w aplikacje, które będą mogły być uruchamiane zarówno na Windows Phone jak i na PC czy tablecie. Współdzielenie zasobów pomiędzy różnymi urządzeniami jest kluczowym elementem całego ekosystemu.
Zapewne to nie koniec nowości, kolejne informacje będą udostępnianie w ciągu następnych sesji. Sama aktualizacja ma być dostępna w najbliższych miesiącach. Nowe urządzenia pojawią się z końcem kwietnia. Do końca tego miesiąca deweloperzy uzyskają dostęp do wersji poglądowej. Windows Phone 8.1 trafi na wszystkie urządzenia posiadające system w wersji 8.0.