Adobe pokazał nowości w Creative Cloud i swój pierwszy sprzęt
Dziś miała miejsce coroczna konferencja prasowa firmy Adobe, poświęcona nowym produktom. W tym roku znów na pierwszym miejscu są usługi i programy związane z Creative Cloud, w szczególności aplikacje mobilne.
Osoby śledzące poczynania firmy Adobe słyszały zapewne o projektach Mighty i Napoleon, czyli pierwszych urządzeniach, na jakich znajdzie się logo firmy Adobe. Zestaw ten, teraz znany jako Ink & Slide, to nic innego, jak dwa podstawowe i dobrze znane każdemu narzędzia — pisak i linijka — ale w wersji przystosowanej do używania z urządzeniami mobilnymi. Pisak daje nie tylko możliwość rysowania po ekranie urządzenia mobilnego, ale także jest połączony z Creative Cloud. Dzięki temu, że jest połączony z kontem konkretnego użytkownika, na każdym urządzeniu, z którym będzie używany, da dostęp do zasobów z tego konta. Linijka zaś jest niewielka, ale to nie jej krawędź jest kluczowa dla kierunku linii… i nie tylko linii, gdyż pozwoli rysować między innymi łuki. Urządzenia na razie są „przywiązane” tylko do jednego systemu operacyjnego — iOS — ale były rozwijane z myślą o uniwersalności i miejmy nadzieję, z czasem staną się uniwersalne. Z pewnością osoby, które chcą rysować w sposób „naturalny” na iPadach, będą zadowolone. Zestaw będzie kosztował 200 dolarów.
Urządzenia byłyby niczym bez odpowiednich aplikacji. Dla osób potrzebujących możliwości precyzyjnego projektowania czy tworzenia ilustracji technicznych powstał Adobe Sketch, zaś do swobodnego szkicowania powstał Adobe Line. Obie aplikacje na razie będą dostępne tylko dla iPadów.
Sporo powodów do zadowolenia będą mieli użytkownicy Premiere Pro CC. Praca z kolorami w nowej wersji programu może oszczędzić mnóstwo czasu, gdyż nie wymaga już renderowania podglądu po każdej zmianie — teraz wszystkie zmiany widać od razu, można również błyskawicznie wybrać wzorzec i szybko dopasować wszystkie fragmenty klipu. Premiere Pro CC 2014 doczekał się także możliwości łatwego umieszczania maski na poruszających się obiektach w taki sposób, by poruszały się one razem z obrazem. Poprawki wykorzystują moc obliczeniową nowych maszyn, dzięki czemu praca z materiałami 4K, 5K czy 6K nie powinna być problemem.
Flagowy program firmy Adobe, czyli Photoshop, w wersji CC 2014 wzbogacił się o kolejne funkcje, pozwalające robić prawdziwe cuda z obrazem. Fotografów z pewnością zainteresuje połączenie nowych metod rozmycia z narzędziem Focus Mask, które pozwoli oddzielić pierwszy plan zdjęcia od tła automatycznie, przez wykrycie, które piksele obrazu są ostre, a które reprezentują obiekty rozmyte.
Photoshop CC (2014): New features and enhancements
Kolekcja narzędzi „wiedzących” co jest na zdjęciu (Content aware) w kolejnej odsłonie Photoshopa CC będzie lepiej radzić sobie z kolorem, dzięki czemu efekty będą bardziej realistyczne. Da się to zauważyć szczególnie na obszarach, na których znajdują się gradienty, jak choćby czyste niebo.
Osoby pracujące nad większymi projektami ucieszy możliwość umieszczania odnośników do jednego obiektu inteligentnego w wielu plikach. Program sam spakuje projekt, razem ze wszystkimi potrzebnymi obiektami i materiałami, jeśli zajdzie potrzeba udostępnienia go lub przeniesienia. „Pod maską” zaś możemy spodziewać się nowej wersji silnika Mercury, który przyniesie lepsze wykorzystanie OpenCL.
Powiększyła się również rodzina mobilnych aplikacji z rodziny Photoshop. Posiadacze iPadów mogą skorzystać z udostępnionej dziś w App Store aplikacji Photoshop Mix, która pozwala na zaawansowaną edycję zdjęć. Dzięki niej nie tylko nałożymy na zdjęcie lub jego część stylizujący filtr, ale także zmontujemy zdjęcie z kilku innych i usuniemy niechciane obiekty. To wszystko jest możliwe dzięki mocy obliczeniowej chmury Adobe. [yt=https://www.youtube.com/watch?v=a1bfmtt6txM]Z możliwości chmury będą mogli skorzystać także zewnętrzni deweloperzy. SDK jest obecnie sprawdzane w zamkniętych testach, na przykład przy tworzeniu aplikacji Photoshop Mix, ale w ciągu najbliższych miesięcy uruchomione zostaną betatesty publiczne. Adobe planuje udostępnić zestaw oprogramowania i bibliotek za darmo wszystkim zainteresowanym deweloperom. Oznacza to, że zewnętrzne aplikacje będą miały możliwość wyłuskiwania elementów z plików PSD czy używania wypełnienia z uwzględnieniem zawartości.
Swój zasięg powiększa także Lightroom dla urządzeń mobilnych. Po wersji dla iPadów przyszła pora na iPhone'y.
Lightroom mobile on the iPhone
Na koniec zmiany w cenniku. Ku radości wielu fotografów, oferta promocyjna zawierająca programy Lightroom i Photoshop, kosztująca 12,29 euro miesięcznie (9,99 € netto), wejdzie na stałe do cennika Creative Cloud. Photoshop Mix znajdzie się w zestawie aplikacji, z których możemy skorzystać w ramach tego abonamentu, ale nie będzie w nim subskrypcji Behance, a wielkość dysku CC zostanie zmniejszona z 20 do 2 GB. Obecni abonenci nie muszą się jednak martwić, gdyż im Adobe pozwoli zatrzymać większy dysk portfolio Behance. Szczegóły lada chwila znajdą się na stronie CC.
Firma spodziewa się, że w najbliższym roku Creative Cloud zdobędzie kolejny milion użytkowników. Kolejnym elementem usługi będzie kolekcja materiałów, wybranych specjalnie dla użytkowników CC i dostępnych na licencji pozwalającej na wykorzystanie ich we własnych projektach.