Alert RCB bez polskich znaków. Jest wyjaśnienie
Alerty RCB wysyłane w formie SMS-ów nie zawierają polskich znaków diakrytycznych i nie jest to niedopatrzenie. Dla niektórych osób może to być zaskoczeniem, ale zabieg jest celowy - chodzi o ograniczenie liczby znaków w wiadomości. Bez polskich znaków jeden alert RCB może być dłuższy.
28.07.2024 15:47
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wyjaśnia, dlaczego alerty RCB nie zawierają polskich znaków diakrytycznych. Wytłumaczenie jest bardzo proste - chodzi o ograniczenia wynikające z technicznego przygotowania SMS-ów. Komunikaty mogą mieć do 160 znaków długości, ale pod warunkiem, że wykorzystuje się do tego 7-bitowe znaki. Chcąc wykorzystać polskie znaki diakrytyczne w wiadomościach, niezbędne byłoby sięgnięcie po 16-bitowe znaki, a wówczas SMS mógłby mieć długość tylko do 70 znaków.
Istnieje co prawda mechanizm, który wykorzystywany jest na co dzień przez zwykłych użytkowników i pozwala wysyłać dużo dłuższe wiadomości z polskimi znakami. W tle kilka SMS-ów jest wówczas wizualnie łączonych w jedną wiadomość, ale w przypadku alertów RCB takie rozwiązanie zapewne nie sprawdziłoby się równie skutecznie. W sytuacji zagrożenia chodzi bowiem o możliwie szybkie rozesłanie komunikatu do możliwie wielu odbiorców. Dzielenie komunikatu w tle na kilka wiadomości niesie za sobą dodatkowe ryzyko związane z logistyką wysyłki i szeroko rozumianymi kosztami.
Alerty RCB to krótkie wiadomości SMS, które zwłaszcza w okresie wakacyjnym z pewnością trafiły już do wielu osób - sygnalizuje się za ich pośrednictwem między innymi spodziewane najpoważniejsze burze i uciążliwe upały w danych regionach. Zgodnie z założeniami, wiadomość z ostrzeżeniem ma pomóc uniknąć niebezpieczeństwa lub zminimalizować jego skutki i jest wysyłana tylko w nadzwyczajnych sytuacjach.
Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl