AMD i Microsoft razem na rzecz otwartego ekosystemu chmur
W trakcie tegorocznego szczytu Open Compute Project U.S. Summit firma AMD ogłosiła nawiązanie współpracy z Microsoftem, w ramach której następnej generacji procesory AMD „Naples” staną się częścią Microsoft Project Olympus, czyli następnej generacji hiperskalarnego projektu chmury obliczeniowej, a także nowego modelu otwartego rozwoju ekosystemu sprzętowego razem ze społecznością OCP.
09.03.2017 12:16
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Dzięki wkładowi firmy Microsoft w rozwój Project Olympus na znacznie wcześniejszym etapie niż w przypadku pozostałych projektów OCP również firma AMD mogła wcześnie zaangażować się w proces projektowania i sprzyjać przy tym integracji nadchodzących procesorów AMD „Naples”. Wydajność, skalowalność i efektywność energetyczna będąca fundamentem Project Olympus i procesorów AMD „Naples” oznacza, że ten nowy projekt sprzętowy chmury obliczeniowej będzie mógł adaptować się do wymagań aplikacji oraz zastosowań klientów światowych centrów danych.
„W kolejnym kwartale AMD przywróci innowacyjność na grunt rynków serwerowego oraz centrów danych za sprawą nowych, wysoce-wydajnych procesorów x86 „Naples”, które zostały zaprojektowane z myślą o potrzebach dostawców usług w chmurze, korporacyjnych producentach OEM, a także samych klientach. — powiedział Scott Aylor, wiceprezes ds. systemów korporacyjnych w AMD. — Dziś z dumą kontynuujemy nasze wsparcie dla Open Compute Project ogłaszając współpracę przy Project Olympus firmy Microsoft.”
Kushagra Vaid, główny menedżer i zasłużony inżynier w Azure Cloud Hardware Infrastructure, Microsoft Corp. powiedział: „Współpraca na przestrzeni całej społeczności skupionej na otwartych rozwiązaniach to główny punkt planu szybkiego rozwoju innowacyjności oraz tworzenia żywego ekosystemu dla Project Olympus firmy Microsoft. Współpraca w projektowaniu taka jak ta, którą realizujemy razem z AMD, pokazuje jak zaangażowanie na wczesnym etapie z innowatorami sprzętowymi może pozwolić stworzyć otwarte rozwiązania, które szybciej trafiają na rynek, a przy tym są konfigurowalne oferując elastyczność wyboru użytkownikom.”
„Naples” to procesory wyposażone w rdzenie x86 „Zen”, których liczba może wynosić nawet 32 w jednym układzie, i które zostały zaprojektowane w celu bezpiecznego skalowania możliwości zarówno w centrach danych chmur obliczeniowych, jak i tradycyjnych środowiskach serwerowych. To co odróżnia ten procesor od wszystkiego, co jest dostępne dziś na rynku, to przede wszystkim dostęp do olbrzymich ilości pamięci oraz wiodąca w branży liczba kanałów komunikacyjnych (I/O) wbudowana w układ. Pierwsze procesory z tej rodziny powinny być dostępne w drugim kwartale, a dostępność wolumenowa będzie rozbudowywana w drugiej połowie 2017 roku poprzez partnerów wśród producentów OEM oraz w kanale sprzedaży.
Firma AMD przedstawi dwie prezentacje nt. „Naples” i swojej strategii zorientowanej na centra danych w tym tygodniu w trakcie trwającego szczytu.