Android Auto 11.5 dostępny do pobrania. Nowości to tajemnica
Android Auto 11.5 jest już dostępny do pobrania dla kierowców, którzy nie chcą czekać na automatyczną aktualizację ze sklepu Google Play. Nowy Android Auto to szansa na szybsze skorzystanie z nadchodzących nowości, choć jak zwykle Google pozostaje tajemniczy i nie podaje konkretów.
Android Auto 11.5 w formie pliku APK trafił do sieci w praktyce niedługo po premierze poprzedniego wydania. Google w ostatnim czasie dużo częściej niż kiedyś wydaje nowe wersje oprogramowania, ale trzeba pamiętać, że nie jest to równoznaczne z wdrażaniem nowych funkcji do każdego telefonu. Android Auto 11.5 najpewniej przybliży wszystkich kierowców do nowości, ale konkretne opcje włączane są zwykle po stronie serwera.
W praktyce oznacza to, że dana funkcja może pojawić się także w starszych wydaniach Androida Auto, choć co do zasady korzystanie z najnowszej wersji daje największą szansę na szybkie wdrożenie zmian. Jedną z nowości spodziewanych w najbliższym czasie jest streszczanie wiadomości i opcja odpowiadania na nie zgodnie z kontekstem. Android Auto ma wykorzystywać do tego sztuczną inteligencję.
Jest to zmiana, którą Google miał okazję zapowiedzieć jeszcze w styczniu 2024 roku, nietypowo, bo przy okazji premiery Samsunga Galaxy S24 i zacieśnienia współpracy między obydwoma firmami. W jej efekcie wcześniej do Androida Auto trafiła aktualizacja interfejsu, po której użytkownicy smartfonów Samsunga (nie tylko tych najnowszych) widzą w menu Androida Auto ikony znane z nakładki OneUI z telefonów, a nie domyślne grafiki Google'a dla aplikacji takich jak Telefon czy Wiadomości.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Trudno stwierdzić, czy instalacja Androida Auto 11.5 automatycznie przełoży się na gotowość telefonów do uruchomienia streszczania wiadomości po stronie serwera w najbliższym czasie. Kierowcom nie pozostaje nic innego, jak zainstalować nową wersję i samemu odkryć zmiany, które pojawią się w przypadku ich telefonów i samochodów. Jak zwykle mnogość par urządzeń, jakie mogą ze sobą współpracować sprawia, że każdy przypadek jest inny i nowe funkcje trafiają do użytkowników w różnym czasie.
Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl