Android bardziej otwarty: Google decyduje się na OpenJDK
Potwierdzają się informacje OpenJDK.
Jak donosi serwis VentureBeat, według oficjalnego stanowiska Google powody implementacji OpenJDK nie są oczywiście nijak powiązane z trwający procesem. Firma stwierdza bowiem, że konieczność pozbycia się z Androida części API należącego do Oracle (niemal 9 tys. plików) i zastąpienia ich otwartymi analogami jest podyktowana przede wszystkim zamiarem ułatwienia pracy programistom. Nie zabrakło oczywiście dumnie brzmiących deklaracji czynienia Androida bardziej otwartym.
Oczywiście nie można odmówić Google racji i można zakładać, że autorzy aplikacji Androida docenią otwarte API, które może w pewnym stopniu uprościć rozwój oprogramowania przede wszystkim ze względu na zastąpienie kilku baz API jedną, otwartą. Niemniej uzasadnianie tych zmian chęcią otwierania Androida może być pewnym nadużyciem.
Szczególnie w kontekście trwającego od 2010 roku (w tym samym roku Oracle przejęło Sun) procesu, w którym Oracle oskarżyło Google o implementację zamkniętego API Javy z naruszeniem praw autorskich. Od tego czasu nastąpiło kilka zwrotów akcji: w 2012 roku sąd nie dopatrzył się naruszenia praw, jednak wyrok został uchylony w II instancji dwa lata później. Sąd Najwyższy USA uznał, że sprawę powinien ponownie rozpatrzeć sąd niższej instancji, co aktualnie ma miejsce.
Decyzja Google jest zatem podyktowana przede wszystkim pragmatyzmem i zapewne ewentualnymi kosztami przegranego procesu. Paradoksalnie jednak taka sytuacja rzeczywiście wpłynęła na otwarcie Androida, a także w pewnym sensie na ułatwienie pracy programistom. Bez odpowiedzi pozostaje jednak pytanie, czy Google zdecydowałoby się na podobne kroki, gdyby nie trwający od 5 lat proces.