Android do zadań specjalnych – Google prezentuje Android Experiments #io16
18 maja rozpocznie się w San Francisco coroczna konferencja deweloperska Google, Google I/O. Jednym z jej elementów jest prezentacja wyników konkursu Android Experiments, jaki korporacja ogłosiła w marcu. Miał on na celu wyłonienie najbardziej innowacyjnych, nowatorskich i nieoczywistych możliwości systemu z zielonym robotem. Wyniki opublikowano już dziś.
Z wyróżnionymi projektami można zapoznać się na stronie internetowej Android Experiments. Tamże dostępne są ogólne założenia, jakimi kierowało się Google organizując tego rodzaju rywalizację:[frame]Android został stworzony jako otwarta i elastyczna platforma, dająca ludziom więcej sposób na spotykanie się, projektowanie i tworzenie. (…) Pracujemy nad dokumentowaniem twórczych eksperymentów Open Source, aby każdy mógł sobaczyć, jak są zrobione, zainspirować się i stworzyć coś własnego.[/frame]Google wyróżniło trzy przedsięwzięcia, których pełną prezentację będziemy mogli zobaczyć już za kilka dni. Pierwszym z nich autonomiczny pojazd, którego „mózgiem” stał się Nexus 5x. Dzięki płytce IOIO jest on w stanie autonomicznie śledzić konkretne obiekty (wyróżnikiem jest kolor), jak np. zieloną piłkę.
Android Experiments 2016: Autonomous Android Vehicle (AAV)
Kolejnym zwycięzcą jest Mike Roelens, twórca gry Hungermoji, którą obsługuje się za pomocą… powiadomień w Androidzie. Gracz za pomocą gestów odrzuca kolejne powiadomienia, by postać zjadała te, które powinna. Hungermoji można znaleźć w Google Play
HungerMoji - Notification Game (demo)
Ostatni z nagrodzonych przez Google projektów wykorzystuje Google Chromecast, by skomunikować smartfon z telewizorem. Dzięki temu, z wykorzystaniem wbudowanego w mobilne urządzenie żyroskopu, możliwe jest między innymi oglądanie obiektów 3D z różnych stron, czy wykorzystanie smartfona jako kontrolera w prostych grach.
Android Experiment: 3D Controller
Trudno nie odnieść wrażenia, i takie głosy wyraża też m. in. redditowa społeczność, że nagrodzono projekty dość mało spektakularne, czy wręcz zbędne, jak HungerMoji. Czy zatem mimo ogromnego zainteresowania, jakie przytacza Google, potencjał najpopularniejszego mobilnego systemu operacyjnego nie pozwolił na nic więcej? Więcej informacji o przedsięwzięciach z Android Experiments zdobędziemy już w trakcie I/O.