Android Instant Apps coraz popularniejsze. Jak z nich korzystać?

Aplikacje stanowiące w Androidzie pomost pomiędzy mobilną wersją witryny internetowej, a instalowanym programem coraz szybciej zdobywają zainteresowanie użytkowników i twórców. Po raz pierwszy Instant Apps zostały zaprezentowane przez Google jeszcze podczas podczas konferencji I/O w 2016r. Od tamtego czasu wiele się zmieniło: pomimo burzliwych początków i zamkniętych testów, wszyscy producenci programów zostali ostatecznie zaproszeni do ich tworzenia, a dzisiaj Google chwali się, że Instant Apps są już dostępne dla 500 milionów urządzeń.

Android Instant Apps coraz popularniejsze. Jak z nich korzystać?
Oskar Ziomek

Co jednak najciekawsze, ich wykorzystanie wyraźnie przyczyniło się do dłuższego utrzymania uwagi użytkowników. Onefootball zauważa, że dzięki błyskawicznej wersji aplikacji, liczba jej aktywnych użytkowników wzrosła o 55%, NYTimes Crosswords odnotowuje dwukrotnie większą liczbę sesji na użytkownika, serwis Vimeo utrzymanie sesji na poziomie 130%, a w dodatku nie są to jedyne przykłady.

Nie ulega jednak wątpliwości, że kierunek rozwoju aplikacji wydaje się słuszny i jak widać Instant Apps mogą przyczynić się do zwiększenia zainteresowania daną usługą, jako że mobilny dostęp staje się po prostu przyjemniejszy i szybszy.

Zasada działania

Instant Apps można nazwać pomostem pomiędzy mobilnymi aplikacjami a witrynami, ponieważ rzeczywiście są czymś tego rodzaju. Tak naprawdę mamy do czynienia z instalowaną w naszym smartfonie aplikacją, ale mocno okrojoną. Na tyle, że do działania niezbędny jest stały dostęp do Internetu i bieżące pobieranie zawartości.

Obraz

Można sprawę uprościć i stwierdzić, że instalowany moduł jest swego rodzaju szkieletem dla treści na bieżąco pobieranych z Sieci, z tego względu inna jest także struktura wewnętrzna względem typowej instalacji APK. Błyskawiczne aplikacje są w efekcie dużo lżejsze i działają szybciej od typowej witryny, oferując przy tym funkcjonalność i wygląd, którym bliżej jest do pełnej aplikacji.

Jak korzystać?

Błyskawiczne aplikacje są na ten moment dostępne dla użytkowników Androida w wersji 6.0 i nowszych. Choć domyślnie ich dostępność powinna być zapewniona, może się okazać, że trzeba ją będzie ręcznie włączyć w opcjach. W tym celu należy odwiedzić systemowe Ustawienia, a w nich te związane z Usługami Google. Znajdziemy tam pozycję Aplikacje błyskawiczne, po kliknięciu której wyświetlony zostanie ekran z suwakiem w nagłówku.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Jeśli jest włączony – błyskawiczne aplikacje są aktywne i poniżej możemy zobaczyć listę tych, z których mieliśmy już okazję korzystać. Jeśli natomiast suwak pozostaje w pozycji wyłączonej, należy go przestawić i dodatkowo zaakceptować warunki korzystania z usługi, o czym Google poinformuje nas w wyskakującym komunikacie.

Od tego momentu Instant Apps są aktywne i o ile nadarzy się okazja do ich wykorzystania, Android zaproponuje ich uruchomienie a nawet zrobi to automatycznie. Sytuacją taką może być na przykład kliknięcie w link, który prowadzi do filmu w Vimeo: zamiast przekierowywać użytkownika do mobilnej witryny, uruchomiona zostanie błyskawiczna aplikacja (o ile nie posiadamy zainstalowanej pełnej wersji programu):

Ekran uruchamiania błyskawicznej wersji Vimeo oraz szczegóły aplikacji w ustawieniach Instant Apps
Ekran uruchamiania błyskawicznej wersji Vimeo oraz szczegóły aplikacji w ustawieniach Instant Apps

Warto dodać, że obsługa błyskawicznych aplikacji ma zostać wkrótce rozszerzona tak, by do jej działania wystarczył Android w wersji 5.0. Kwestią czasu jest też ustabilizowanie sytuacji w mobilnej przeglądarce Google Chrome i asystencie Google, gdzie w wynikach wyszukiwania również będzie można liczyć na regularne propozycje uruchamiania ich w formie błyskawicznych aplikacji, o czym wspominaliśmy, kiedy na rynku pojawiały się pierwsze wykonane w ten sposób programy.

Programy

Zobacz więcej
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (39)