Android Things – Google prezentuje nowy system operacyjny
Google właśnie zaprezentowało swój nowy system operacyjny, Android Things. Po pecetach (Chrome OS), smartfonach (Android), telewizorach (Android TV) czy smartwatchach (Android Wear), czas na coś znacznie mniejszego. System z zielonym robotem trafia na kolejną klasę urządzeń, które znajdują zastosowanie w Internecie Rzeczy.
13.12.2016 | aktual.: 14.02.2018 15:50
Od strony technicznej, Android Things nie jest systemem stricte nowym i stanowi w zasadzie nową markę dla Projektu Brillo, nad którym prace ujawnione zostały podczas zeszłorocznej konferencji Google I/O. Pod koniec maja informowaliśmy natomiast, że Google nie na żarty interesuje się Internetem Rzeczy, zaś Android Things jest tego namacalnym dowodem
Android Things jest przeznaczony na urządzenia wyposażone w niewielką ilość pamięci i został zbudowany na bazie samego Androida. Oprogramowanie na ten system operacyjny tworzone jest za pomocą tych samych narzędzi, co w przypadku standardowego Androida: Android Studio, SDK, wykorzystywane są Usługi Google, oraz – co jest szczególnie ważne w zastosowaniach Internetu Rzeczy – Google Cloud Platform.
Rozpocząć pracę z Android Things można już dzisiaj, w ramach testów deweloperskich. Na stronie Android Things można zapoznać się z instrukcją, jak uruchomić system na komputerach jednopłytkowych, dostępne są instrukcje dla Raspberry Pi 3, Intel Edison i NXP Pico i.MX6UL. Oczywiście wraz z rosnącym zainteresowaniem deweloperów, a to można uznać za pewnik, liczba platform ma się zwiększać.
Android Things, jak Brillo, może komunikować się z innymi urządzeniami za pośrednictwem Bluetooth low energy i Wi-Fi, nie można jednak zapominać o jednym z najciekawszych elementów Projektu Brillo, czyli protokole Weave, który trafił także do Android Things.
Weave to autorski standard komunikacji Google, który pozwala nie tylko na komunikację urządzeń (już dziś Weave obsługują zarówki Philips Hue czy urządzenia Samsung SmartThings), połączenie z chmurą, ale także z zaawansowanymi urządzeniami konsumenckimi, np. smartfonami, na trasie IoT-smartfon-chmura. Szczegóły na temat Android Things, dokumentację oraz instrukcje, znaleźć można na stronach deweloperskich Google.