Aplikacje dla kierowców cz. 4 – parkowanie i opłaty

Parkowanie to kolejna bardzo ważna część życia kierowców i póki co niewiele samochodów może to zrobić za nas. Smartfony mogą pomóc w tym na wiele sposobów.

Aplikacje dla kierowców cz. 4 – parkowanie i opłaty

28.01.2016 | aktual.: 20.06.2019 19:53

Parkopedia – encyklopedia parkingów

W poszukiwaniu parkingu Parkopedia jest narzędziem niezwykle pomocnym. W aplikacji znajdziemy bazę parkingów (nie licząc miejsc na ulicach, na których można zaparkować), wraz z liczbą miejsc, cenami i często także ocenami innych użytkowników. Aplikacje pozwalają znaleźć parkingi w najbliższej okolicy na podstawie wskazań GPS-u telefonu, a także w pobliżu adresu wpisanego do wyszukiwarki. Od razu można przejść do nawigacji do wybranego miejsca. Parkopedia to aplikacja międzynarodowa i można w niej znaleźć parkingi w 75 krajach, w tym w Polsce.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

W tej aplikacji warto sięgnąć po wersję płatną, która nie tylko pozwala znaleźć parking, ale w wielu przypadkach także podać informacje o dostępnych miejscach. Dotyczy to głównie większych parkingów wielopoziomowych w centrach miast i przy centrach handlowych.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Parkopedia zbiera dane od kierowców, którzy korzystają z aplikacji, można więc po założeniu konta dodawać informacje o parkingach w okolicy, jak oceny i zdjęcia. Można oczywiście zbierać także punkty reputacji za uzupełnianie bazy.

InfoParking – Krakowskie parkomaty i samochód oznaczony na mapie

InfoParking to aplikacja szczególnie przydatna dla jeżdżących po Krakowie, choć jej autorem jest firma z Wrocławia. Dzięki niej można szybko sprawdzić, gdzie znajdują się parkomaty, jakie są ceny postojów oraz jak można zapłacić za postój w Strefie Płatnego Parkowania.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Lokalizacje parkomatów można zobaczyć na mapie. W aplikacji można także sprawdzić ceny postoju w każdej ze stref. W razie gdyby zaszła potrzeba uzyskania informacji z monitoringu któregoś z parkingów lub wyjaśnienia spornego mandatu, w aplikacji znajdziemy odpowiednie numery telefonu.

Ciekawym dodatkiem do aplikacji jest możliwość oznaczenia miejsca, w którym samochód został zaparkowany. W aplikacji można zapisać położenie (na podstawie wskazań GPS) i zobaczyć je, gdy przyjdzie pora na odnalezienie auta, lub usunąć zapis. Ta funkcja działa nie tylko w Krakowie.

Pobierz: Android

Strefa Parkowania

Strefa Parkowania to bardzo pomysłowa aplikacja, która w czasie rzeczywistym informuje użytkownika o tym, czy aktualnie znajduje się w strefie płatnego parkowania i poda wszystkie powiązane z tym informacje.

Na mapie można zobaczyć układ stref, a w wielu miastach także lokalizacje parkomatów, jeśli miasto je udostępnia. Informacje o każdej strefie zawierają cennik i godziny obowiązywania, w wielu przypadkach pozwala także dowiedzieć się, czy w danym mieście obsługiwany jest system płatności elektronicznych za postój.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]
  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Aplikacja pozwala także ustawić powiadomienie o dobiegającym końcu kupionego czasu parkowania. W ustawieniach znajdziemy kilka sposobów, jak dźwięki, wibracje czy mruganie diodą, jeśli telefon został w taką wyposażony. Ponadto ustawienie przypomnienia oznacza lokalizację samochodu na mapie (na podstawie GPS-u), dzięki czemu można go łatwo odnaleźć.

Pobierz: Android

SkyCash i mobiParking

Pisanie o opłatach za parkowanie wypada zacząć od systemy SkyCash, dzięki któremu można zapłacić za zajęte przez samochód miejsce i od razu kupić sobie bilet komunikacji miejskiej lub do Multikina. Warto pamiętać, że gdy za parking płacimy tymi usługami, trzeba odpowiednio oznaczyć samochód. Można wydrukować sobie specjalną nalepkę (PDF), a jeśli robimy to rzadko, wystarczy za szybą umieścić kartkę z informacją (na przykład napisać na niej „mobiParking”).

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]
  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Płacenie przez SkyCash wymaga oczywiście założenia konta, które będzie powiązane z numerem telefonu. Konto to należy następnie zasilić pieniędzmi, co można zrobić dodając do niego kartę kredytową, robiąc przelew ze swojego konta albo wysyłając płatnego SMS-a. Saldo konta będzie widoczne w aplikacji. Po zalogowaniu można wybrać usługę i w przypadku parkowania należy sięgnąć po mobiParking, oznaczoną literą P.

Kolejne kroki są bardzo proste – należy wybrać miasto, czas lub kwotę, podać numer rejestracyjny auta, strefę parkowania i potwierdzić. Transakcja zostanie natychmiast wykonana. W razie jeśli jednak auto opuści miejsce parkingowe przed zaplanowanym czasem, można parkowanie anulować i odzyskać resztę przeznaczonej na parking kwoty. Można też zapłacić za postój zdalnie, na przykład jeśli auto zostało zostawione w strefie wieczorem i stoi tam do rana. Informacje o transakcjach i zakończeniu czasu parkowania zostaną przysłane SMS-em. System płatności przez aplikację mobiParking działa niemal identycznie. Operacje te można także wykonywać kodami SMS (listę znajdziecie na stronie), ale aplikacja jest dużo wygodniejsza.

Pobierz: SkyCash: Android, iOS, Windows Phone mobiParking: Android, iOS

moBiLET

System oferowany przez moBiLET jest bardzo podobny do opisanego wyżej, a różni się przede wszystkim miastami, w których możemy zapłacić za parkowanie. Poza tym dzięki tej aplikacji także można kupić bilety na komunikację miejską.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]
  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Konto moBiLET także wymaga zasilenia przed wykonaniem operacji, co można zrobić przelewem, za pośrednictwem platnosci.pl lub innego operatora. W aplikacji możemy dodać kilka ulubionych miejscowości, swoje samochody i często wybierane „bilety” parkingowe.

mPay

Niemal identycznie działa aplikacja powiązana z platformą płatniczą mPay, w której konto można zasilać przelewami, ale można też powiązać z nim karty płatnicze. Szalę na stronę mPay może przeważyć możliwość kupowania doładowań, płacenia za zakupy czy też przelewania pieniędzy innym użytkownikom z tej samej aplikacji.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]
  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Za parking można zapłacić przez mPay w 16 miastach Polski.

Pango

Pango to system płacenia za parkowanie o najmniejszym zasięgu w Polsce, ale stosowany także w kilku innych krajach. Konto Pango można zasilić przelewem lub kartą płatniczą (wtedy opłaty będą pobierane automatycznie), można też przypisać do niego kilka numerów rejestracyjnych samochodów. Za szybą auta można umieścić kartkę z napisem „Pango”, wydrukowaną plakietkę lub pofatygować się do biura Strefy Płatnego Parkowania po elegancką nalepkę na szybę. Płatności można obsługiwać w aplikacji, telefonicznie lub SMS-ami. Co ciekawe, opłaty za postój naliczane są „minutowo”.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Poza możliwością opłacania parkingów w aplikacji można skorzystać także z podglądu wolnych miejsc parkingowych i zapisać sobie lokalizację zaparkowanego samochodu, razem ze zdjęciem i notatką. Ta funkcja działa zawsze i w dowolnym miejscu, nawet bez płacenia za parking.

FindMyCar

Aplikacji o nazwie Find My Car jest bardzo dużo, ale chcę Wam zaproponować tę przygotowaną przez LabOfApp. To bardzo prosta i bardzo ładna aplikacja, pozwalająca odnaleźć samochód na parkingu na podstawie współrzędnych GPS.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Po zaparkowaniu samochodu należy oczywiście zapisać pozycję. Często wykorzystywane miejsca można dodać do do kolekcji zakładek i w każdej chwili przejść do nawigacji w ich kierunku. Aplikacja pokazuje strzałkę i odległość do zapisanego punktu na podstawie wskazań GPS-u smartfonu. W ustawieniach można także wybrać, czy odległość będzie podana w systemie metrycznym, czy w milach. Find My Car LabOfApp jest darmowa, ale ma też płatną wersję. Można w niej znaleźć więcej kolorów tła, nieograniczoną listę zakładek i możliwość wpisania zakładki przez podanie współrzędnych.

Pobierz: Android

PinPark

Nieco bardziej zaawansowane podejście do parkowania reprezentuje aplikacja PinPark. W PinPark można wykorzystać współrzędne GPS, dodać do nich zdjęcie miejsca parkingowego, a także notatki i oznaczenie piętra, jeśli auto zostaje na parkingu piętrowym.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]
  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Historię parkowania można obejrzeć na liście, można też powiększyć galerię zdjęć przypisanych do miejsca parkowania o kolejne (na przykład zdjęcie oznaczenia na słupku parkingu podziemnego i zdjęcie wyjścia). Oznaczone współrzędne będą widoczne na mapie, można też włączyć nawigację w ich kierunku w zewnętrznej aplikacji (na przykład Google Maps). Przy parkowaniu można ustawić przypomnienie, na przykład gdy zajdzie potrzeba opłacenia dalszego pobytu lub przestawienia samochodu.

Aplikacja jest całkowicie darmowa i szybko się rozwija. W planach jest dodanie także obsługi bezprzewodowych boj (beaconów), kolejnych języków (na razie polskiego nie ma na liście tłumaczeń) i wyszukiwanie wolnych miejsc parkingowych.

Pobierz: Android

Find My Car AR

Na koniec aplikacja, która wielu osobom wyda się niepraktyczna, ale bardzo ciekawie podchodzi do tematu poszukiwania pewnej rzeczy w pewnej przestrzeni. W Find My Car AR do odnalezienia samochodu wykorzystywana jest wirtualna rzeczywistość.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Aplikacja jest banalnie prosta – można w niej albo zapisać lokalizację, albo do niej nawigować. Miejsce parkowania można zobaczyć na tradycyjnej mapie bądź zdać się na rzeczywistość rozszerzoną i kierować się za strzałką. Ponadto aplikacja odlicza czas od zaparkowania.

Pobierz: Android, iOS

Zainteresowanym sposobami na wykorzystanie smartfonu w samochodzie polecam także poprzednie części cyklu, czyli przegląd nawigacji, aplikacji uzupełniających ich możliwości oraz różnych narzędzi, dzięki którym można nieco zaoszczędzić.

Programy

Zobacz więcej
Komentarze (15)