Android 16 zapowiedziany. Google ogłosił ważną zmianę
Google zmienia harmonogram aktualizacji Androida. Wszystko po to, by lepiej zgrać się z producentami smartfonów.
Nie minęły jeszcze nawet trzy tygodnie, od kiedy Android 15 trafił do użytkowników telefonów z linii Pixel. Największe marki, takie jak Samsung czy Xiaomi, nie zdążyły jeszcze zaktualizować własnych urządzeń, a Google już snuje plany dotyczące Androida 16.
Android 16 z wyjątkowo wczesną premierą
Google oficjalnie ogłosił, że Android 16 zostanie wydany w drugim kwartale 2025. Aktualizacja powinna zatem trafić do pierwszych użytkowników między początkiem kwietnia a końcem czerwca.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
To wyjątkowo wczesny termin, bo Google od lat celuje w późne lato lub wczesną jesień. W przypadku Androida 15 firma opublikowała kod źródłowy 3 września, a aktualizację smartfonów Pixel dopiero 15 października.
Skąd ten pośpiech? "Planujemy premierę głównego wydania w II kwartale, a nie w III kwartale, aby lepiej dostosować harmonogram do premier urządzeń w naszym ekosystemie, co pozwoli na szybsze udostępnienie głównego wydania Androida na większej liczbie urządzeń" - tłumaczy Google na swojej stronie.
Ma to sens, bo lato i jesień to bardzo gorący okres, jeśli chodzi o premiery nowych smartfonów. Co roku rynek zalewany jest dziesiątkami nowych modeli tuż przed debiutem nowej wersji Androida, co opóźnia dystrybucję oprogramowania. Drugi kwartał faktycznie wydaje się bardziej optymalnym terminem.
Android 16 - publiczne testy ruszą "wkrótce"
Google ogłosił, że "wkrótce" zostanie wydana wersja poglądowa Androida 16, która pozwoli programistom dopasować swoje aplikacje, producentom rozpoczęcie pracy nad aktualizacjami, a użytkownikom da wgląd na zmiany w systemie.
Przesunięcie harmonogramu oznacza jednak, że Google daje sobie mało czasu na testy. Od debiutu poglądowej wersji Androida 15 do udostępnienia aktualizacji Pixeli minęły 242 dni. Tymczasem do końca drugiego kwartału 2025 zostało 240 dni, więc Google miałby mniej czasu nawet wtedy, gdyby wersja poglądowa Androida 16 została wydana dziś. A nie została.
Jednocześnie Google przekonuje, że celem zmian jest "umożliwienie szybszej innowacji i wyższego poziomu jakości i dopracowania wydań, bez zwiększania obciążenia lub kosztów dla deweloperów".
Miron Nurski, dziennikarz dobreprogramy.pl