Aplikacje pomocne w górach. Co warto zainstalować w swoim smartfonie?
Każda wyprawa w góry zawsze wymaga odpowiedniego przygotowania. I to nie tylko pod względem kondycji, sprzętu, ale i rzeczy, które zawsze warto mieć przy sobie. W związku z tym, że na szlaku nieodłącznym elementem jest telefon i powerbank, to nie zaszkodzi zainstalować kilku przydatnych aplikacji, które mogą być pomocne podczas górskich wypraw. O czym warto pamiętać i co zainstalować w swoim smartfonie?
Góry to ten region, który cieszy się zainteresowaniem praktycznie przez cały rok. Turyści najczęściej decydują się na odkrywanie niezwykłych miejsc - przede wszystkim w postaci szczytów, czy zabytków. Wypoczynek w górach, jest związany z licznymi wyprawami górskimi, którym oddają się zarówno początkujący, jak i bardziej wytrawni turyści. Niezależnie od tego, czy to lato, czy zima, każde wejście na szczyt wymaga odpowiedniego sprzętu. Warto mieć przy sobie kilka niezbędnych rzeczy. Zmienność pogody, pomylona trasa, czy też wcześnie zapadający zmierzch - to największe problemy, które pojawiają się podczas górskich wędrówek. Dlatego też, w wielu przypadkach, niezwykle pomocne mogą okazać się aplikacje, które można śmiało zainstalować w swoim telefonie.
Jakie aplikacje warto mieć w swoim telefonie podczas urlopu w górach?
Statystyki pokazują, że turyści najchętniej decydują się na tatrzańskie kierunki, a największą popularnością cieszy się przede wszystkim Zakopane i noclegi w Bukowinie Tatrzańskiej. Tak się składa, że Tatry są również tym regionem górskim, w którym zdarza się najwięcej wypadków. Aby się przed nimi ustrzec lub w przypadku konieczności wezwania pomocy, dobrze jest mieć przy sobie telefon i dodatkowy zapas energii, zgromadzony np. na powerbanku. Będzie jeszcze lepiej, jeśli na smartfonie pojawią się aplikacje, które będą szczególnie pomocne podczas urlopu w górach.
Najpopularniejsze aplikacje, które warto mieć w swoim smartfonie to:
- aplikacja Ratunek - darmowa aplikacja, umożliwiająca wezwanie pomocy, w przypadku wypadku; umożliwia połączenie ze służbami ratunkowymi i wskazuje dokładne dane GPS, dzięki którym pomoc przyjdzie zdecydowanie szybciej;
- MAPS.ME i Mapy.Cz - w opinii wielu osób, są to najlepsze i najdokładniejsze aplikacje z mapami offline; pozwolą wyznaczyć trasę wędrówki, by bezpiecznie dotrzeć do wyznaczonego celu;
- Meteoblue i Blitzortung - są to najdokładniejsze i najlepsze aplikacje, prezentujące najważniejsze informacje pogodowe; w przypadku tej drugiej aplikacji, można śledzić radar burz, które nawet w bezchmurne dni potrafią nagle pojawić się w górach;
- Polskie Góry - niezwykle ciekawa aplikacja, dzięki której możliwe będzie rozpoznawania gór; w jej przypadku, konieczne jest włączenie lokalizacji GPS i internetu; kierując smartfon na horyzont, aplikacja pokazuje rozpiskę szczytów, które znajdują się najbliżej.
Jaki sprzęt elektroniczny, oprócz telefonu, przyda się podczas górskich wędrówek?
Jeśli ma być naprawdę bezpiecznie podczas górskich wędrówek, to warto jest mieć przy sobie również rzeczy, które można zakwalifikować do kategorii elektroniki. Na pewno obowiązkowy będzie powerbank z zapasem energii, który umożliwi podładowanie telefonu, gdy bateria nagle się rozładuje.
Dobrze jest mieć przy sobie smartwatcha lub smartbanda, które na bieżąco monitorują pracę organizmu. Po zakończeniu wędrówki, można będzie sprawdzić, jak dużo wysiłku energii kosztowała taka wędrówka, ile kalorii się spaliło i jaki był puls podczas najtrudniejszego fragmentu zdobywania szczytu. Ważną funkcją tego gadżetu jest przede wszystkim czas. Jego kontrolowanie umożliwi spokojne rozplanowanie etapów wędrówki, by uniknąć zbliżającego się zmierzchu.
A jeśli jakimś cudem nagle zrobi się ciemno, to obowiązkowa będzie oczywiście latarka. Wystarczy zupełnie najprostszy model, który pozwoli spokojnie i bezpiecznie oświetlić najtrudniejsze fragmenty trasy.
Wzywanie pomocy w górach - o tym należy pamiętać!
Oprócz wcześniej wspomnianej ratunkowej aplikacji, w swoim telefonie dobrze jest mieć zapisane numery, które umożliwią wezwanie pomocy. Numeru alarmowego należy używać wyłącznie w przypadku, gdy jest to konieczne – gdy miał miejsce wypadek lub w przypadku innej trudności napotkanej w górach.
Numer alarmowy w polskich górach to 985 oraz +48 601 100 300. Można również zadzwonić na ogólny numer ratunkowy 112.