W Google Play pojawiła się AppOstazja. Pomoże wypisać się z Kościoła
Apostazja, czyli wypisanie się z Kościoła Katolickiego staje się w Polsce coraz częstszym zjawiskiem. Zauważają to satyrycy, ale również programiści, którzy teraz przygotowali aplikację, która pomoże przejść użytkownikowi przez ten proces.
Andrzej Milewski to rysownik, który celnie punktuje w swoich pracach największe absurdy naszego kraju. Całkiem niedawno opublikował na Facebooku satyryczną grafikę poruszającą kwestię odchodzenia młodych ludzi od Kościoła.
Ktoś najwyraźniej szybko podchwycił pomysł rysownika, bo w Google Play pojawiła się właśnie aplikacja do apostazji.
AppOstazja pomoże użytkownikowi krok po kroku przejść przez proces wypisania się z Kościoła Katolickiego. "Cześć! Jestem Postatek i pomogę ci przejść proces apostazji. Poza podpowiedziami co zrobić w każdym kroku dodatkowo pomogę ci wygenerować deklarację woli potrzebną dla proboszcza" – wyjaśnia w opisie aplikacji uśmiechnięta postać diabła.
Autorem aplikacji jest agencja interaktywna VR One, która prawdopodobnie postanowiła stworzyć ją dla żartu. Jednak AppOstazja rzeczywiście pomaga wypełnić wszelkie formularze i zebrać dokumenty niezbędne do dokonania apostazji. Przypomina m.in. o dowodzie osobistym, świadectwie chrztu oraz wskazuje miejsce, w którym należy złożyć stosowny wniosek.
Kościół katolicki zmaga się z odpływem wiernych
To nie tylko rosnąca liczba apostazji, ale także coraz mniejszy odsetek uczęszczających na mszę spośród osób wciąż określających się jako katolicy. Pokazują to wyniki "dorocznego badania niedzielnych praktyk religijnych".
Z danych Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego (ISKK) wynika, że w 2019 r. wskaźnik dominicantes (odsetek wiernych uczęszczających na mszę z ogółu do tego zobowiązanych) wyniósł 36,9 proc., z kolei w 2018 r. było to 38,2 proc. Natomiast wskaźnik communicantes (odsetek przystępujących do komunii świętej) wynosił 16,7 proc. w 2019 roku i 17,3 proc w 2018 roku.
Jak wynika z danych z poszczególnych diecezji, w ostatnim czasie, zaczęła rosnąć również liczba apostazji. Co prawda ISKK przestał liczyć osoby opuszczające kościół w 2010 roku, gdy licznik pokazał 459 przypadków. Pewien obraz daje jednak to, co dzieje się w archidiecezji krakowskiej. Do 2019 r. średnio rocznie taki akt składało 50-60 osób, w 2019 r. było ich 123, a w 2020 już 445.